Kultura i czas wolny

07.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie
Otwarcie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Ten fragment raportu poświęcony jest uczestnictwu gdańszczan w życiu kulturalnym, rozwojowi sieci instytucji kultury oraz turystyce.

Rok 2021 to kolejny rok, w którym konieczne było podjęcie starań, by dostosować działalność instytucji kultury do kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19. Do gdańskiego kalendarza powróciło wprawdzie wiele odwołanych w 2020 r. wydarzeń, niemniej rządowe obostrzenia miały znaczny wpływ na terminy tych wydarzeń, frekwencję i reakcje publiczności. Utrzymano hybrydowy tryb organizacji wydarzeń kulturalnych dofinansowywanych z budżetu Miasta Gdańska. Tradycyjna, wymagająca fizycznego uczestnictwa forma uzupełniana była streamingiem lub retransmisją. W 2021 r. gdańskie instytucje kultury zorganizowały 3 tys. wydarzeń stacjonarnych i 800 wydarzeń online.

Miasto Gdańsk utrzymało szereg działań i programów pomocowych wzmacniających kulturę w pandemii. Skorzystały z nich osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, gdańscy wydawcy i księgarze kameralni. Gdański Fundusz Wydawniczy, powstały w pierwszym roku pandemii, podzielony został na dwa niezależne programy: Gdański Fundusz Zakupu Wydawnictw, będący kontynuacją działania z 2020 r., oraz nowy program wspierający promocję premier wydawniczych (książkowych i muzycznych) – Gdański Fundusz Promocji Wydawnictw.

22–24 października 2021 r., po 7 latach intensywnych prac, otworzono NOMUS – nową przestrzeń dla sztuki nowoczesnej w Gdańsku będącą oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku. Muzeum powstało w budynku zlokalizowanym przy ul. Stefana Jaracza 14 na terenie historycznej Stoczni Gdańskiej, a jednocześnie w miejscu działalności oddolnych inicjatyw artystycznych, które kumulowały się tam od końca lat 80. XX w.

Po 15 latach działalności w Zespole Przedbramia do nowej siedziby, w wyremontowanym zabytkowym Wielkim Młynie, przeniosło się Muzeum Bursztynu. Nowa infrastruktura muzeum umożliwiła ekspozycję najcenniejszych zbiorów, m.in. bursztynowych szachów wykonanych w Gdańsku w 1690 r. Ekspozycja obejmuje również edukacyjne elementy multimedialne. Wystawę podzielono na przestrzeń artystyczną i przyrodniczą.

Hevelianum zakończyło prace rewaloryzacyjne w Domu Zdrojowym w Brzeźnie. Uroczyste otwarcie odbyło się 18–19 grudnia 2021 r. XIX-wieczny zabytek po gruntownej rewitalizacji jest gotowy na prowadzenie zajęć edukacyjnych, przedsięwzięć kulturalnych i spotkań. Budynek wzbogacił się o restaurację i miejsca noclegowe, w parku wykonano nowe ścieżki spacerowe, a drzewostan przeszedł zabiegi pielęgnacyjne.

Wystawa stała Europejskiego Centrum Solidarności otrzymała najważniejsze wyróżnienie Unii Europejskiej w zakresie dziedzictwa kulturowego – Nagrodę Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2021. Projekt powołany w 2002 roku przez Komisję Europejską popularyzuje najlepsze praktyki w zakresie dziedzictwa narodowego i wspiera międzynarodową wymianę. Wystawa stała ECS została doceniona w kategorii Edukacja, szkolenia i podnoszenie świadomości za „zachowywanie historii i czynienie ich istotnymi dla współczesnego świata”.

Rok 2021 obfitował w rocznice powstania instytucji związanych z kulturą a także organizowanych wydarzeń. 425-lecie istnienia świętowała Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk. W 2021 r. przypadła również 410. rocznica urodzin Jana Heweliusza - astronoma, naukowca, konstruktora, browarnika, artysty, rajcy miejskiego i obserwatora kosmosu. 75-lecie świętowała Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, która powstała w 1945 r. w Sopocie jako Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych. 25-lecie obchodził również Festiwal Szekspirowski.

W 2021 r. w Gdańsku odnotowano stopniową odbudowę ruchu turystycznego po okresie dużych ograniczeń w przemieszczaniu się związanych z pandemią COVID-19. Do Gdańska przyjechało ponad 3 mln gości – o 53% więcej niż w 2020 r. Szczególnie dużo osób odwiedziło miasto w okresie letnim – 1,1 mln (to wartość zbliżona do wartości z lata 2019 r.) – oraz w IV kwartale roku – nieco ponad 1 mln osób (tj. o 35% więcej niż w tym samym okresie 2019 r.). Ponad 80% ruchu wygenerowali turyści krajowi.

W maju 2021 r. uruchomiono projekt TripPass – kartę turysty umożliwiającą korzystanie z atrakcji turystycznych w całym kraju. Natomiast w lipcu 2021 r., w ramach współpracy z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną (PROT), w ofercie znalazła się Pomorska Karta Turysty z Pakietem Metropolia, obejmującym atrakcje i usługi z obszaru Trójmiasta i okolic (Pruszcz Gdański, Wejherowo itp.). Współpraca z PROT obejmuje sprzedaż pakietów partnera w punktach IT, online oraz wsparcie merytoryczne i operacyjne.