Weekendowe atrakcje świąteczne i nie tylko

Nowy spektakl świąteczny dla najmłodszych, warsztaty rękodzieła, impreza w teatrze, ważny spektakl, Jarmark Bożonarodzeniowy – w ten weekend nie zabraknie w Gdańsku atrakcji. Zobaczcie, co przygotowały poszczególne instytucje kultury na piątek, sobotę i niedzielę (8-10 grudnia).
08.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ozdoba świąteczna
Bombki to najpopularniejsze ozdoby świąteczne, ale coraz więcej osób zastępuje je własnoręcznie wykonanymi ozdobami. W ten weekend będzie okazja, by je przygotować
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W piątek spotkanie Wigilijne dzielnicy Matarnia

Piątek-sobota, 8-9 grudnia

W Stacji Orunia GAK (ul. Dworcowa 9) w piątek i sobotę odbywają się warsztaty świąteczne „Upiększ swoją choinkę” przeznaczone dla dzieci w wieku 7-12 lat. Ksenia Krushevska zaproponuje uczestnikom wspólne stworzenie niepowtarzalnych ozdób choinkowych.

- Będziemy lepić z gliny, wycinać, haftować, sklejać a co najważniejsze dobrze się przy tym bawić. Uwolnij swój artystyczny talent i stwórz własne niepowtarzalne dekoracje! - zaprasza prowadząca.

Ksenia Krushevska (ur. 1997 roku, Winnica, Ukraina) to z wykształcenie psycholożka, z zamiłowania edukatorka. Ukończyła studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na kierunkach Kreatywność Społeczna oraz Psychologia. W swojej pracy uwielbia miksować techniki sztuki ludowej ze współczesnością.

Warsztaty odbędą się w w piątek o godzinie 16:30 i w sobotę o godzinie 11:00. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy: zapisystacja@gak.gda.pl. Wydarzenie jest organizowane przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

Klub Filmowy Kosmos zaprasza na kolejny piątkowy seans

Sobota, 9 grudnia

„Przygotuj święta w Windzie” - pod takim hasłem w Windzie GAK (ul. Racławicka 17, wejście od ul. Klonowicza) odbędą się w sobotę warsztaty rękodzieła. Podczas tego przedświątecznego spotkania będzie okazja, by wykonać ozdoby w postaci makram oraz papierowe gwiazdy. Po warsztatach ozdoby będzie można zabrać ze sobą do domu. Początek o godzinie 10:00, bilety: 20 zł. Warsztaty przeznaczone są dla osób w wieku 12+. Zapisy: winda@gak.gda.pl.

Marta Abramowicz w Brzeźnie opowie o swojej nowej książce „Irlandia wstaje z kolan”

Maraton Pisania Listów z Amnesty International – gdańska odsłona tej największej na świecie akcji na rzecz praw człowieka odbędzie się w sobotę w Instytucie Kultury Miejskiej (Kunszt Wodny - Targ Rakowy 11). Co roku w dniach wokół Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia) ludzie na całym świecie jednoczą siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane. Maraton odbywa się w tym samym czasie w różnych zakątkach świata i to jest jego największa moc: miliony ludzi wysyła wiadomości w sprawach kilku konkretnych osób. 

- W tym roku piszemy listy w imieniu 11 osób z różnych stron świata. Są to osoby m.in. niesłusznie skazane, doświadczające tortur, pozbawiane kontaktu z rodziną, uwięzione za poglądy. Piszemy listy, aby wywierać presję na rządy, przywódców i decydentów. Piszemy też wyrazy solidarności do osób, których prawa są łamane, aby dodać im otuchy i wyrazić wsparcie – zapraszają organizatorzy.

Do wydarzenia można dołączyć w godzinach 12:00-18:00. Wstęp wolny.

Gwiazdka na Oruni w sobotę

Na Koncert Świąteczny w wykonaniu zespołu The Fellows w sobotę zaprasza Scena Muzyczna GAK (ul. Nowiny 2B). Podczas koncertu usłyszymy największe przeboje związane ze świętami w wykonaniu zespołu działającego przy Scenie Muzycznej, który na co dzień gra covery najbardziej znanych i lubianych przebojów, ale tworzy także własne kompozycje.

The Fellows ma już ze sobą udane występy, m.in. w Amfiteatrze Orana Parku Oruńskiego podczas Święta Oruni, a w trakcie pandemii grał również koncerty online. Zespół tworzą: Freddie Berg (basista, bardzo doświadczony muzyk, grający na wielu estradach w Polsce i za granicą), Dariusz Obalkowski (perkusja, doskonały muzyk z wykształcenia i doświadczenia), Andrzej Walasek (kompozytor, wokalista i gitarzysta, mający za sobą udział w kilku grupach rockowych), Jan Stoppa (kompozytor, i wokalista, a także muzyk grający na gitarze rytmicznej, który od kilku lat współtworzy duet Yester Day wykonującego utwory Beatlesów), Anatol Kaszański (kompozytor, keybord), były szef orkiestry na transatlantyku ,,Stefanie Batorym, o czym jest w trakcie pisania książki. Emerytowany nauczyciel muzyki), Henryk Gutowski (gitarzysta prowadzący, doskonały muzyk z wykształcenia i doświadczenia) i Tadeusz Szymański (saksofon, muzyk, który grał wcześniej w Orkiestrze Straży Granicznej).

Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Sky Orunia: Filmowe spotkanie wspomnieniowe w Stacji Orunia

Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1) w sobotni wieczór zaprasza na swoją Scenę Magazyn, gdzie odbędzie się wydarzenie Electra Groove Vol.3. To kolejna odsłona nowego cyklu imprez muzycznych w przestrzeni tego teatru, w ramach którego kobiety DJ-ki oraz artystki multimedialne wnoszą swoją pasję i energię w wyjątkową przestrzeń teatru. Ideą cyklu jest podkreślenie roli kobiet-artystek w świecie sceny klubowej oraz połączenie muzyki z unikalnymi walorami i klimatem teatralnej sceny.

9 grudnia wystąpią DYGA / Julia / SOKOLOVSKA + Saskia x Stima (Live VJ mapping). Będzie można pobawić się przy muzyce elektronicznej, techno, dub techno, oriental techno i acid house.

Początek o godzinie 21:00. Bilety: 35 zł, do kupienia online i na miejscu.

Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico - szalony big band w Teatrze Szekspirowskim

młodzi kobieta i mężczyzna w miłosnym uścisku
Na Scenie Malarnia w ten weekend zobaczymy spektakl „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego. Nz. wcielający się w główne role Karolina Kowalska i Piotr Biedroń
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Sobota-niedziela, 9-10 grudnia

Teatr Wybrzeże w sobotę i niedzielę zaprasza na Scenę Malarnia (ul. Teatralna 2) na spektakl „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego.

To oparta na faktach opowieść o chorobliwej miłości i przemocy. W roku 1927 w podkrakowskiej wsi dochodzi do zbrodni, która elektryzuje całą Polskę. Ofiarą jest chłopka, muza słynnych krakowskich malarzy, młodopolska modelka Zofia Paluchowa, znana jako Piękna Zośka. Jedyny podejrzany w tej sprawie - jej mąż Maciej, szewc i rolnik - nie przyznaje się do winy.

Rozpoczyna się proces sądowy. Każdy kolejny świadek przybliża nas coraz bardziej do miejsca zbrodni - domu Paluchów. W mrocznej chłopskiej chacie nic nie jest tym, czym się wydaje. 

- Trzeba naszkicować ją na nowo, wymierzyć dokładnie emocje, wybielić ściany, żeby dało się usiąść przy wspólnym stole, i zatkać uszy, by nie słyszeć krzyku. Wkraczamy w dramat rodzinny, który stawia pytania o przemoc zapisaną w wiejskim krajobrazie i ludowych pieśniach jak w naszym DNA - opisują twórcy.

Więcej: Nowa premiera Teatru Wybrzeże. Wstrząsająca opowieść o przemocy - jak film Smarzowskiego

Występują: Justyna Bartoszewicz, Katarzyna Dałek, Karolina Kowalska, Marzena Nieczuja Urbańska, Piotr Biedroń, Maciej Konopiński, Grzegorz Otrębski i Marek Tynda.

Spektakl zobaczymy w tę sobotę i niedzielę o godzinie 19:30. Bilety od 30 zł, do kupienia online i w kasie teatru.

„Wyzwolenie” w reżyserii Jana Klaty w ten weekend na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże

Niedziela, 10 grudnia

100cznia (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5) zaprasza w niedzielę na ostatni w tym roku Targ Miejski - świąteczny, gdzie będzie można znaleźć wyjątkowy prezent dla swoich bliskich (lub dla siebie), a przy okazji pożegnać się z przestrzenią 100czni Inside, która niedługo zamyka się na czas generalnego remontu. Na miejscu znajdziemy stoiska z rękodziełem, selekcją wyjątkowych płyt winylowych, przysmaki świąteczne, ciuchy i drobiazgi vintage, sztukę, książki i wiele więcej. Jak zawsze, wszystko albo lokalne, albo z drugiej ręki. Początek o godzinie 11:00. Wstęp wolny.

Wielka Fabryka Elfów do 30 grudnia w AmberExpo

aktorzy na scenie trzymają prześcieradło z napisem opowieść wigilijna
„Opowieść wigilijna” to świąteczny spektakl Teatru Miniatury opowiadający o uczniach gdańskiej szkoły, którzy przygotowują przedstawienie
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Cały weekend

„Opowieść wigilijna. Wrzeszcz” - na nowy spektakl świąteczny pod takim tytułem, inspirowany opowiadaniem Charlesa Dickensa, Teatr Miniatura (al. Grunwaldzka 16) zaprasza od piątku do soboty. Premierę na Dużej Scenie przygotował reżyser Michał Derlatka i dramatopisarz oraz improwizator Szymon Jachimek. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 6. roku życia. 

Więcej: Świąteczna premiera w Miniaturze. Słynne opowiadanie Dickensa w nowej odsłonie

Na scenie wystąpią wszyscy aktorzy teatru: Magdalena Bednarek (Aga), Andrzej Żak (Leon), Kamil Marek Kowalski (Mały), Edyta Janusz-Ehrlich (Julka), Jakub Ehrlich (Istva), Magdalena Gładysiewicz (Vanessa), Hanna Miśkiewicz (Bożenka), Piotr Kłudka (Wiesław), Jadwiga Sankowska (Matka), Krystian Wieczyński (Nauczyciel), Wioleta Karpowicz (Pielęgniarka), Agnieszka Grzegorzewska (Woźna), Jacek Majok, Magdalena Żulińska (uczniowie, dzieci w szpitalu, przechodnie), wraz z gościnnymi: Dariuszem Czarnieckim (Filip) i Piotrem Srebrowskim.

Muzykę tworzy znakomity muzyk, saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor muzyki filmowej i teatralnej Mikołaj Trzaska, scenografię kierowniczka Pracowni Plastycznej Miniatury Aleksandra Szumska, a kostiumy Magdalena Mucha, scenografka i kostiumografka, laureatka m.in. 7. Festiwalu Scenografii i Kostiumów Scena w Budowie w Lublinie za scenografię do spektaklu „Alte Hajm. Stary dom” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego.  

Czas trwania: 1 godz. 20 minut. W ten weekend spektakl zobaczymy w piątek o 12:00, oraz w sobotę i niedzielę o godzinie 12:00 i 15:00. Bilety: normalny 35 zł, ulgowy 30 zł, do kupienia w kasie lub online.

Targi Małych Wydawców Muzycznych w niedzielę w IKM

Weekend to też znakomita okazja, by odwiedzić jeden z najpiękniejszych Jarmarków w Europie – Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Miasteczko świąteczne obejmuje Targ Węglowy, ul. Bogusławskiego, Tkacką oraz Zbrojownię. Ponad 170 stoisk świątecznych jest czynne są w piątki i soboty w godzinach 12:00-21:00, i od niedzieli do czwartku w godzinach 12:00-20:00 - do 23 grudnia. 

Dla tych, którzy podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego będą chcieli odnaleźć wyjątkowe podarunki dla bliskich, organizatorzy przygotowali ponad 80 stoisk rzemiosła i rękodzieła. 45 z nich znajdzie się w Wielkiej Zbrojowni. Tam też swoją premierę będzie miała specjalna gablota – „Świąteczna skarbnica pomysłów”, gdzie jarmarkowi wystawcy zaprezentują najciekawsze prezentowe inspiracje.

A ponad 60 stoisk świątecznych wypełnią smaki różnych kuchni świata - z 17 krajów i regionów globu. Wśród nich znajdziemy m.in. kuchnie: polską, kaszubską, orientalną, krymsko – tatarską czy węgierską. Fani słodyczy nie przejdą obojętnie obok holenderskich poffertjes, donutów, churrosów czy kurtoszy. Zwolennicy smaków wytrawnych, będą mogli wybrać pomiędzy: szprotkami w cieście, pieczonymi kasztanami, pierogami, langoszami czy raclettem.

W roli głównej: Lech Wałęsa. Przegląd filmów w IKM

TV

Z optymizmem w rok 2024 - X Metropolitalne Spotkanie Noworoczne