• Start
  • Wiadomości
  • Świąteczna premiera w Miniaturze. Słynne opowiadanie Dickensa w nowej odsłonie

Świąteczna premiera w Miniaturze. Słynne opowiadanie Dickensa w nowej odsłonie

„Opowieść wigilijna. Wrzeszcz” - na nowy spektakl świąteczny pod takim tytułem, inspirowany opowiadaniem Charlesa Dickensa, Teatr Miniatura zaprasza już od niedzieli, 3 grudnia. Premierę na Dużej Scenie przygotował reżyser Michał Derlatka i dramatopisarz oraz improwizator Szymon Jachimek.
28.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
11 aktorów robi dziwne i śmieszne miny
Teatr Miniatura zaprasza na premierę świątecznego spektaklu inspirowanego „Opowieścią wigilijną” Charlesa Dickensa. W przedstawieniu zagra cały zespół aktorski Miniatury
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

W sobotę pierwsza premiera sezonu w Teatrze Miniatura. Kiedy kolejne?

Scrooge jako właściciel kamienicy we Wrzeszczu i szkolne zadanie domowe, które staje się pretekstem do nawiązania serdecznych relacji sąsiedzkich – autor scenariusza Szymon Jachimek i reżyser Michał Derlatka proponują współczesną i osadzoną lokalnie wersję klasycznego opowiadania „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa. Bohaterami nowej adaptacji, których losy zostały zainspirowane książkowymi, są uczniowie pewnej gdańskiej podstawówki: Aga, Filip i Mały, a także mieszkańcy kamienicy i jej zgryźliwy właściciel Leon. 

- Chyba najważniejszą częścią legendarnej Magii Świąt jest bycie razem, bycie wspólnotą. Wierzę, że na poziomie pojedynczych rodzin umiemy być ze sobą, wyrażać czułość i bliskość, ale już na poziomie sąsiedzkim… No, nie kipimy serdecznością. Stąd taka fantazja: o sąsiadach, którzy na co dzień się nie zauważają, ale przy okazji Świąt zbliżają się do siebie i – tu powieje patosem, ale trudno, w grudniu można – wspólnie tworzą dobro – opowiada Szymon Jachimek, autor scenariusza, znany trójmiejski dramatopisarz i improwizator, członek nieistniejącego już bardzo popularnego Kabaretu Limo, obecnie kierownik literacki Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. 

- Zastanawiałem się, czy „Opowieść wigilijna” mogłaby zdarzyć się tu i teraz. Dzisiaj, w Gdańsku, najlepiej we Wrzeszczu, w roku 2023. Czy człowiek jak Scrooge może się zmienić i co musi się wydarzyć, żeby do takiej cudownej przemiany doszło. Myślę, że dickensowski sen o duchach, który diametralnie odmienia życie bohatera, to nieco naiwna pieśń przeszłości. Ale może gdyby dzisiaj drugi człowiek, krewny, sąsiad czy kolega z klasy, po ludzku wyciągnął do niego dłoń, to może udałoby się wyrwać współczesnego Scrooge'a z czarnej dziury smutku i samotności? – dodaje reżyser Michał Derlatka, dyrektor Teatru Miniatura.

dwoje aktorów siedzi na kanapie, za oparciem trzeci, czwarty najstarszy stoi w tle oparty o framugę drzwi
Scenariusz napisał Szymon Jachimek, a reżyseruje dyrektor Michał Derlatka. Ich wspólna adaptacja jest luźno inspirowana losami Dickensowskich bohaterów
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Na scenie wystąpią wszyscy aktorzy teatru: Magdalena Bednarek (Aga), Andrzej Żak (Leon), Kamil Marek Kowalski (Mały), Edyta Janusz-Ehrlich (Julka), Jakub Ehrlich (Istva), Magdalena Gładysiewicz (Vanessa), Hanna Miśkiewicz (Bożenka), Piotr Kłudka (Wiesław), Jadwiga Sankowska (Matka), Krystian Wieczyński (Nauczyciel), Wioleta Karpowicz (Pielęgniarka), Agnieszka Grzegorzewska (Woźna), Jacek Majok, Magdalena Żulińska (uczniowie, dzieci w szpitalu, przechodnie), wraz z gościnnymi: Dariuszem Czarnieckim (Filip) i Piotrem Srebrowskim.

Muzykę tworzy znakomity muzyk, saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor muzyki filmowej i teatralnej Mikołaj Trzaska, scenografię kierowniczka Pracowni Plastycznej Miniatury Aleksandra Szumska, a kostiumy Magdalena Mucha, scenografka i kostiumografka, laureatka m.in. 7. Festiwalu Scenografii i Kostiumów Scena w Budowie w Lublinie za scenografię do spektaklu „Alte Hajm. Stary dom” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego.  

sześcioro aktorów siedzi na kanapie
W opowieści Miniatury uczniowie z gdańskiej podstawówki dostają zadanie, żeby przygotować przedstawienie na podstawie „Opowieści wigilijnej”, do udziału zapraszają mieszkańców swojej kamienicy
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 6. roku życia. Czas trwania: 1 godz. 20 minut. Premiera w niedzielę, 3 grudnia, o godzinie 17:00. Kolejne grania: 5-8 grudnia, godz. 10.00 i 12.00, 9-10 grudnia, godz. 12.00 i 15.00. Inne terminy na www.teatrminiatura.pl. Bilety na premierę: 50 zł. Bilety na spektakl popremierowy: normalny 35 zł, ulgowy 30 zł, do kupienia w kasie lub online.

Lokalny teatr, o którym mówi się w Polsce. Teatr w Blokowisku GAK z nowym repertuarem

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku