• Start
  • Wiadomości
  • Spacery po 35 dzielnicach. Co najczęściej zgłaszali radni?

Spacery po 35 dzielnicach. Co najczęściej zgłaszali radni prezydent Gdańska?

Cel był taki: przed końcem kadencji roboczy spacer odbyć w każdej dzielnicy - z udziałem prezydent Gdańska, szefów miejskich jednostek i spółek, radnych dzielnic. Udało się. Pierwszy spacer odbył się w październiku 2020 roku, ostatni - w październiku 2023 roku. Radni zgłaszali, nierzadko podobne w wielu dzielnicach, problemy i sprawy do załatwienia. Niektóre udało się rozwiązać w ciągu kilku tygodni. Na realizację części postulatów trzeba jeszcze trochę poczekać. Przypominamy, o czym rozmawiano w trakcie służbowych spacerów w mijającym roku, a także w poprzednich latach.
30.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu grupa idących osób, w pierwszym rzędzie trzy kobiety, ta z lewej wskazuje ręką na coś w oddali, pozostałe dwie patrzą w tamtym kierunku
W rolę gospodarzy - w trakcie służbowych spacerów z prezydent - wcielają się przewodniczący zarządów dzielnic. Na zdjęciu: prezydent Aleksandrze Dulkiewicz towarzyszy Jadwiga Kubik, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Olszynka (z lewej) oraz Agnieszka Chomiuk, dyrektor gdańskiego MOPR (z prawej)
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Nowa ulica, remont zabytku, protest

  • Rok 2023 rozpoczął się w Gdańsku od otwarcia nowego odcinka ul. Piotrkowskiej w dzielnicy Ujeścisko - Łostowice. O potrzebie tej inwestycji rozmawiano w trakcie służbowego spaceru z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz.
  • Wiosną br. w Brętowie, niedaleko pętli autobusowej, ponownie pojawiło się "oczko wodne". Ożywienie wysychającego stawu także było jednym z postulatów radnych dzielnicy w trakcie spaceru z prezydent.
  • Na Aniołkach, przy al. Zwycięstwa, trwa obecnie generalny remont zabytkowego budynku, w którym przed wojną działała kawiarnia Cafe Halbee Alle (Połowa Alei). Po zakończeniu prac ma tutaj powrócić gastronomia. O tej inwestycji także rozmawiano podczas służbowego spaceru radnych dzielnicy z prezydent Gdańska.
  • W trakcie spotkania na Przeróbce kilkudziesięciu mieszkańców zamanifestowało sprzeciw wobec planów władz województwa pomorskiego dotyczących likwidacji biblioteki w tej dzielnicy. Skutecznie - prezydent Gdańska obiecała, że biblioteka pozostanie.

To zaledwie kilka przykładów działań. W trakcie każdego ze spacerów radni danej dzielnicy zgłaszali i wskazywali od kilkunastu do kilkudziesięciu różnego typu spraw do rozwiązania. Omawiano je w konkretnych "problematycznych" miejscach.

Kierowcy i piesi już na nowym odcinku ul. Piotrkowskiej

na zdjęciu grupa kilkudziesięciu osób w ciepłych zimowych ubraniach idzie chodnikiem, po prawej widać fragment wysokiego budynku
W roboczych spacerach z udziałem m.in. prezydent Gdańska i radnych dzielnic brało udział zazwyczaj ponad 20 osób
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Co najczęściej zgłaszali radni?

Służbowe spacery z prezydent Gdańska miały zazwyczaj około 2-kilometrową trasę i trwały blisko 2 godziny. W ich trakcie radni danej dzielnicy wskazywali prezydent Gdańska, a także towarzyszącym jej dyrektorom i prezesom miejskich jednostek oraz spółek, problematyczne obiekty, miejsca i przestrzenie - czasem wymagające doraźnego remontu, czasem większej inwestycji.
Bardzo często chodziło o uporządkowanie lub uprzątnięcie konkretnej przestrzeni publicznej. Nierzadko pojawiały się wątki dotyczące uregulowania kwestii parkowania, a także zmian w komunikacji miejskiej na poszczególnych trasach. Zgłaszano potrzebę budowy nowych przejść dla pieszych oraz remontów ulic i chodników. Rozmawiano o konieczności wprowadzania zmian w organizacji ruchu na niektórych ulicach i zwiększania bezpieczeństwa w dzielnicach. Niektóre sprawy udało się rozwiązać w ciągu kilku tygodni, maksymalnie kilku miesięcy. Były też i propozycje większych inwestycji, jak np. budowa wiaduktu nad al. Armii Krajowej, nowych szkół, domów sąsiedzkich czy montaż ekranów akustycznych. Te wymagają jednak odpowiedniego przygotowania, i w związku z tym dłuższego, kilkuletniego okresu realizacji.

na zdjęciu grupa kilkunastu osób, skupionych w okręgu, w środku osoba trzymająca papierową mapę, inni się jej przyglądają
Sprawdzanie map i miejscowych planów zagospodarowania - to nieodłączny element służbowych spacerów po gdańskich dzielnicach
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Służbowe spacery od 2020 roku

W większości spacerów uczestniczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Zdarzały się jednak sytuacje, gdy np. z powodu choroby, nie mogła wziąć udziału w takim. Wówczas w spotkaniach uczestniczyli jej zastępcy: Piotr Grzelak lub Piotr Borawski. Pozostali wiceprezydenci: Monika Chabior i Piotr Kryszewski także wzięli udział w kilku spacerach, ale nie przewodzili im. W każdym uczestniczyli też miejscy radni z danego okręgu wyborczego.
Pierwszy spacer w trwającej kadencji odbył się 15 października 2020 roku. Na "pierwszy ogień" poszły Piecki - Migowo. Następna była Letnica. Ostatni spacer odbył się natomiast w dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe. Było to 4 października 2023 r.

Kiedy spacerowano, i o czym konkretnie rozmawiano, w pozostałych dzielnicach? SPRAWDŹ PONIŻEJ

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim