Prezydent Aleksandra Dulkiewicz służbowo na Stogach. Rozmawiała o codziennych problemach dzielnicy

Wraz z nadejściem wiosny powracają cykliczne spacery prezydent Gdańska po dzielnicach miasta, w towarzystwie radnych oraz dyrektorów i prezesów miejskich jednostek i spółek. Pierwszy w tym roku spacer dzielnicowy odbył się na Stogach, w poniedziałek 27 marca. Dyskutowano głównie o uporządkowaniu tutejszych podwórek osiedlowych i dróg dojazdowych.
28.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu grupa osób, stoją i patrzą na jedną z kobiet, która prawdopodobnie mówi, jest odwrócona plecami do fotografującego, wszyscy mają na sobie ciepłe zimowe ubrania, w różnych kolorach
27 marca odbył się pierwszy w tym roku spacer po dzielnicy z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz, miejskich i dzielnicowych radnych oraz prezesów i dyrektorów miejskich jednostek i spółek
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Ponad 20 uczestników spaceru z prezydent Gdańska

Spotkanie rozpoczęło się przy ul. Hożej, w sąsiedztwie siedziby Rady Dzielnicy Stogi. Poza prezydent Aleksandrą Dulkiewicz, wzięli w nim udział miejscy radni: Cezary Śpiewak - Dowbór i Andrzej Skiba, radni dzielnicy Stogi, na czele z Przewodniczącą Zarządu Dzielnicy Sabiną Mirską i Przewodniczącą Rady Dzielnicy Beatą Grochowską. Obecni byli także dyrektorzy i prezesi miejskich jednostek.

Pierwsze w tym roku spotkanie mieszkańców i władz Gdańska

ZOBACZ STOGI Z LOTU PTAKA. TO NAGRANIE Z DRONA PRZYGOTOWALIŚMY POD KONIEC 2021 ROKU

Problem z drogą przy ul. Hożej

Na wysokości ul. Hożej 10 znajduje się gruntowa droga dojazdowa prowadząca m.in. do kilkunastopiętrowego bloku mieszkalnego przy ul. Stryjewskiego 21 B. W związku z tym, że jest to droga nieutwardzona pojawiają się tu regularnie zagłębienia, które utrudniają przejazd samochodem, są także kałuże. Konieczne jest odwodnienie oraz utwardzenie tego odcinka. Teren ten jest obecnie pod zarządem miejskiej jednostki - Gdańskich Nieruchomości, ale trwają rozmowy związane z przekazaniem tych gruntów pobliskiej wspólnocie mieszkaniowej, która już we własnym zakresie będzie musiała zadbać o tę drogę.

Oliwa. Spacer po dzielnicy prezydent Gdańska w towarzystwie radnych

na zdjęciu fragment błotnistej gruntowej drogi, w tle widać blok mieszkalny o jasnej elewacji, po prawej biegnie fragment zielonego trawnika, po lewej chodnik
Gruntową drogę przy ul. Hożej prawdopodobnie przejmie wspólnota mieszkaniowa
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Likwidacja wiaty śmietnikowej?

Dobrą chwilę dyskutowano też nad sytuacją wiaty z kontenerami na odpady, która znajduje się na tyłach budynku przy ul. Stryjewskiego 23. Część najemców tego obiektu domaga się, by Gdańskie Nieruchomości, które zarządzają także tym mieniem, zlikwidowały wiatę. Powód? Regularnie są tu podrzucane śmieci, prawdopodobnie przez okolicznych mieszkańców. Najemcy zaproponowali nawet, że odpady będa trzymać w swoich lokalach, i wynosić je, gdy podjeżdżać będzie samochód służb komunalnych. Gdańskie Nieruchomości nie dopuszczają jednak takiej sytuacji - wiata musi pozostać. Zastanawiano się nad rozwiązaniami tego problemu, proponowano m.in. montaż dodatkowego monitoringu, choć sporo kamer już funkcjonuje przy okolicznych budynkach. Przedstawiciele GN podkreślali też, że wiata jest zamykana na klucz, a najemcy nie zawsze o tym pamiętają.

Stogi. Mieszkańcy wybrali nowych radnych dzielnicy

Duży problem Stogów z odwodnieniem

Ta dzielnica od lat boryka się z problemem braku odwodnienia podwórzy, i związanymi z tym kałużami po każdym, nawet niewielkim opadzie. Miasto inwestuje w związku z tym m.in. w przepompownie, a w 2019 roku odwodniło tereny na trzech nieutwardzonych podwórkach: przy ul. Stryjewskiego 16, 18, 20, ul. Wrzosy 2, 4 oraz ul. Skiby 1, 2 i 5. W ramach tej inwestycji zbudowano system małej retencji - w postaci połączonych ogrodów deszczowych oraz zieleni towarzyszącej. Został on podłączony do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej.

Stogi. Podwórka w dzielnicy wypiękniały - jest bezpiecznie, wygodnie i ładnie

Problem ten jednak wciąż pojawia się m.in. na drodze gruntowej przy ul. Zimnej, na którą zajrzano w ramach poniedziałkowego spaceru. Zgodnie z informacjami z Wydziału Projektów Inwestycyjnych, w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na utwardzenie i odwodnienie nawierzchni przy ul. Zimnej. Roboty zaplanowano pomiędzy budynkiem Urzędu Pocztowego nr 8 a budynkiem handlowym oraz pomiędzy pawilonem handlowym i ulicą Zimną. W 2022 roku została opracowana dokumentacja projektowa, a z budżetu Miasta przyznano środki finansowe na ten cel dla Rady Dzielnicy w wysokości 180 tys. złotych. Zanim inwestycja zostanie zrealizowana Gdańskie Nieruchomości zobowiązały się, doraźnie, wyrównać ten teren.

na zdjęciu gruntowa dziurawa droga, pełna dużych kałuż, w tle po prawej widać stojący samochód osobowy
Takie kałuże to, niestety, wciąż częsty problem części podwórek na Stogach, m.in. na ul. Zimnej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

GN przygotowują się także do tego, by podwórza wokół budynków przekazać w dzierżawę okolicznym wspólnotom mieszkaniowym. Jest pomysł, by uporządkowanie i zagospodarowanie tych podwórzy sfinansować następnie m.in. z miejskiego programu podwórkowego.

Wcześniej jednak planowane są spotkania przedstawicieli Gdańskich Nieruchomości z mieszkańcami wspólnot mieszkaniowych - by wyjaśnić wszelkie wątpliwości w kwestii ewentualnej dzierżawy bądź sprzedaży. Najprawdopodobniej Rada Dzielnicy Stogi będzie organizatorem tych spotkań.

Wrzeszcz Dolny. Spacer prezydent Gdańska z radnymi dzielnicy

Zabytek przy ul. Zakole na sprzedaż

Przy ul. Zakole 4A stoi zniszczony budynek, który wpisany jest do ewidencji zabytków. W związku z tym nie może zostać rozebrany. Jest jednak w złym stanie technicznym, w związku z czym obecnie nie nadaje się do użytku. W obiekcie nikt nie mieszka. Gdańskie Nieruchomości planują go sprzedać - w najbliższych miesiącach zostanie wystawiony na sprzedaż. Dopuszczalne w nim będą funkcje mieszkaniowe.

na zdjęciu stara drewniana chata dwupoziomowa, widać okna zabite deskami pilśniowymi
Ten zabytkowy budynek przy ul. Zakole wystawiony zostanie wkrótce na sprzedaż
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Co z placami zabaw?

Przy ul. Szpaki 3, od strony ul. Nowotnej, znajdują się place zabaw, które wykonane zostały przez organizację pozarządową - stowarzyszenie Forum Rad Dzielnic, a następnie przekazane miastu. Place są obecnie zaniedbane, część urządzeń wymaga naprawy bądź wymiany. Jednostka miejska, Gdańskie Nieruchomości, jest na etapie przejęcia tych obiektów. Kiedy zakończy się ta procedura, odbędzie się przegląd techniczny tych placów zabaw, a następnie ewentualna naprawa ich elementów.

Strzyża. Spacer z udziałem władz Gdańska i radnych dzielnicy

na zdjęciu po prawej widać pomarańczowe urządzenia do zabawy zamontowane na placu zabaw dla dzieci, w tle budynki mieszkalne
Gdańskie Nieruchomości przejmują obecnie place zabaw przy ul. Szpaki
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Nierówne wyniesienie na drodze

Na wysokości ul. Stryjewskiego 29D znajduje się wyniesione przejście dla pieszych. Powstało w ramach modernizacji torowiska tramwajowego na Stogach. Okazuje się jednak, że wyniesienie jest zbyt wysokie i strome dla kierowców jadących zwłaszcza od strony Górek Zachodnich. Zdarza się, że samochody zahaczają w tym miejscu podwoziem. Wyniesienie to musi zostać spłaszczone. Roboty wykona Gdański Zarząd Dróg i Zieleni na przełomie II i III kwartału bieżącego roku.

na zdjęciu wyniesione przejście dla pieszych, widać fragment jezdni, a na chodnikach po obu stronach stoi po kilku mężczyzn
To wyniesienie przy ul. Stryjewskiego zostanie poprawione w najbliższych miesiącach
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jeszcze sześć spacerów dzielnicowych

W tym roku zaplanowano jeszcze sześć spacerów dzielnicowych z udziałem prezydent Gdańska, przedstawicieli jednostek i spółek miejskich oraz radnych. Odbędą się one w dzielnicach, w których nie były organizowane w obecnej kadencji, a więc: na Zaspie Młyńcu, Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia, Oruni-Św. Wojciechu-Lipcach, Olszynce, Suchaninie i Oruni Górnej - Gdańsku Południu.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SŁUŻBOWEGO SPACERU PREZYDENT GDAŃSKA PO STOGACH

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim