• Start
  • Wiadomości
  • Przeróbka. Spacer po dzielnicy z udziałem prezydent Gdańska i radnych

Przeróbka. Spacer po dzielnicy z udziałem prezydent Gdańska i radnych

O przyszłości budynków komunalnych, planowanych remontach ulic, ale też o zagospodarowaniu terenu zielonego przy Nabrzeżu Szyprów - o tym, i nie tylko, radni Przeróbki rozmawiali z prezydent Gdańska i towarzyszącymi jej urzędnikami. Aleksandra Dulkiewicz podjęła też decyzję w spornej sprawie dotyczącej dzielnicowej biblioteki - przeniesienia nie będzie.
17.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu grupa kilkudziesięciu idących osób
W poniedziałek, 16 maja, odbył się kolejny gospodarski spacer z udziałem prezydent Gdańska. Tym razem na Przeróbce
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Stogi. 22 maja mieszkańcy wybiorą radnych dzielnicy. Sprawdź, kto kandyduje

Poniedziałkowe spotkanie rozpoczęło się przy gmachu Szkoły Podstawowej nr 61 przy ul. Siennej.

Obecni dość długo rozmawiali na temat kontrapasu dla rowerzystów, który wyznaczono na ul. Siennej, m.in. na odcinku przy wspomnianej szkole. Radni dopytywali o możliwość parkowania na tym kontrapasie, zgodnie z prawem, samochodów, którymi rodzice podwożą dzieci do szkoły. Zaproponowali wyznaczenie miejsc postojowych w tym miejscu. Jest to jednak niezgodne z prawem. Dyskutowano więc o zasadności funkcjonowania kontrapasu na tej ulicy. Radni przekonywali, że korzysta z niego niewiele osób.

- Zanim podejmiemy decyzję jakie rozwiązanie tu wprowadzić, przeprowadźmy badania. Proponuję też spotkanie przedstawicieli GZDiZ z Radą Dzielnicy i przedstawicielami szkoły w tej sprawie. Miejcie na uwadze bezpieczeństwo dzieci i wszystkich pieszych - zaznaczyła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Na tym spotkaniu przedyskutowana ma być także kwestia wyznaczenia kolejnego przejścia dla pieszych przy ul. Siennej, za przystankiem autobusowym, bliżej wiaduktu kolejowego.

Wzgórze Mickiewicza. Gospodarski spacer prezydent Gdańska po dzielnicy

Przy placówce biegnie chodnik, którego odcinek wymaga modernizacji. Większość tego ciągu pieszego udało się wyremontować dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego, ale pozostał jeszcze fragment do wykonania na odcinku od ul. Krynicznej do ul. Bajki. Zgodnie z deklaracją przedstawiciela Wydziału Projektów Inwestycyjnych prace te zaplanowano na rok 2023 w ramach miejskiego "Programu Chodnikowego".

na zdjęciu grupa kilkudziesięciu idących osób
Przeróbka. Radni dzielnicy rozmawiali z prezydent Gdańska m.in. o przyszłości budynków komunalnych, planowanych remontach ulic, ale też o zagospodarowaniu terenu zielonego przy Nabrzeżu Szyprów
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Budynki komunalne przy ul. Siennej

Podczas poniedziałkowego spaceru radni dopytywali o plany wobec niektórych budynków komunalnych mieszczących się przy tej ulicy.

I tak, w obiekcie przy ul. Siennej 29 zamieszkałe są obecnie dwa lokale. Jeszcze w tym roku zostaną opuszczone - mieszkańcy przeprowadzą się pod nowe adresy. Budynek zostanie rozebrany, a działka na której stoi, wraz z działką po spalonym budynku przy ul. Siennej 31, będą wystawione na sprzedaż. Zgodnie z planem miejscowym, na tym terenie przewidziano funkcje usługowo-przemysłowe. Nie może tu więc powstać blok mieszkalny, ale może np. biurowiec.

Ten budynek zostanie rozebrany, a działka na której się znajduje - sprzedana
Ten budynek zostanie rozebrany, a działka na której się znajduje - sprzedana
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Miejska jednostka Gdańskie Nieruchomości przygotowuje z kolei budynek przy ul. Siennej 14 do nowych funkcji użytkowych, ma powstać tu Dom Sąsiedzki. Wcześniej jednak trzeba go gruntownie zmodernizować - wymienić m.in. ogrzewanie i wykonać termomodernizację. Wkrótce rozpoczną się prace nad dokumentacją projektową, ale do przeprowadzenia kosztownych prac niezbędne jest wsparcie środków unijnych, które są obecnie zablokowane na szczeblu europejskim.

Chełm. Dzielnicowy spacer z udziałem władz Gdańska za nami

Mieszkający w tym obiekcie lokatorzy zostaną przeniesieni do innych mieszkań. W zależności od tego, kiedy wspomniane pieniądze dla Polski zostaną odblokowane, uwarunkowane jest ponowne otwarcie tego obiektu. Nie nastąpi to jednak wcześniej niż za pięć lat.

Ten budynek zostanie wyremontowany. Niewykluczone, że w przyszłości będzie pełnił funkcje społeczne
Ten budynek zostanie wyremontowany. Niewykluczone, że w przyszłości będzie pełnił funkcje społeczne
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Radni byli też ciekawi, co się dzieje w odnowionym budynku przy ul. Siennej 10. Znajduje się tam pięć mieszkań i jeden lokal użytkowy, ale zasiedlone są tylko dwa mieszkania i lokal. Dyrektor Gdańskich Nieruchomości Przemysław Guzow tłumaczył, że w pozostałych mieszkaniach trwają jeszcze prace remontowe związane m.in. z wymianą sposobu ogrzewania. Kiedy wszystkie prace zostaną zakończone, będzie można wprowadzić do nich lokatorów.

W tym budynku realizowany jest też projekt związany z ekonomią społeczną. Podopieczni fundacji "Pomożemy" wykonują tu obecnie prace remontowe na klatce schodowej.

Inne sprawy

W poniedziałek radni pytali też o remont ul. Siennickiej. Jest on planowany, ale dopiero za kilka lat, ponieważ ulica jest jeszcze w całkiem dobrym stanie technicznym. Za kilka lat gruntowny remont przejdzie też ul. Dickensa, na której brakuje odwodnienia. Póki co, wykonane zostaną doraźne prace remontowe na tej ulicy.

W najbliższych tygodniach z kolei wyremontowana zostanie, w ramach napraw bieżących GZDiZ, ulica Pastoriusza na odcinku, gdzie ułożone są płyty jomb.

Jeden z radnych zwrócił też uwagę na potrzebę wymalowania dodatkowego oznakowania poziomego na fragmencie ul. Bajki. Biegnie tamtędy bowiem fragment czerwonego pasa (dawnego kontrapasa rowerowego), który myli kierowców. Niektórzy interpretują to jako miejsce postojowe i blokują przejazd z pobliskiej ulicy wewnętrznej.

Dodatkowe oznakowanie pojawi się w tym miejscu.

Przy Nabrzeżu Szyprów znajduje się fantastycznie położony zielony teren, na którym stoją m.in. stare, zaniedbane garaże. Rada Dzielnicy chciałaby ten teren atrakcyjnie zagospodarować m.in. ze środków Budżetu Obywatelskiego. Radni planują tu miejsce rekreacji dla mieszkańców, m.in. z placem zabaw.

Działka jest już objęta projektem Gdańskich Przestrzeni Lokalnych - to opracowanie Biura Rozwoju Gdańska. Dyrektor Gdańskich Nieruchomości zapewnił, że kiedy tylko pojawią się konkretne plany, garaże zostaną rozebrane - nie będą kolidować z ewentualną inwestycją.

na zdjęciu zaniedbany zielony teren, widać fragment betonowej popękanej nawierzchni, wysokie trawy, w tle stare blaszane garaże i dalej wysokie budynki mieszkalne
Teren przy Nabrzeżu Szyprów ma szansę stać się atrakcyjnym miejscem spędzania czasu wolnego
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Biblioteka zostaje

Ostatnim punktem spaceru była biblioteka przy ul. Krynickiej. Tutaj na prezydent Gdańska czekała grupa kilkudziesięciu mieszkańców, którzy wyrazili swój sprzeciw wobec planów likwidacji tutejszej filii biblioteki. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała, że biblioteka na Przeróbce pozostanie. Więcej na ten temat przeczytacie w linku poniżej.

Prezydent Gdańska na Przeróbce: "Biblioteka zostanie w dzielnicy"

W gospodarskim spacerze po Przeróbce prezydent Dulkiewicz towarzyszyli radni dzielnicy, a także przedstawiciele Gdańskich Nieruchomości, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Biura Rozwoju Gdańska, Wydziału Projektów Inwestycyjnych, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska oraz Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami. Obecny był też miejski radny z ramienia Koalicji Obywatelskiej Cezary Śpiewak-Dowbór.

Kolejny spacer gospodarski z udziałem władz Gdańska zaplanowano w dzielnicy Osowa.

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole