• Start
  • Wiadomości
  • Prezydent Gdańska na Przeróbce: "Biblioteka zostanie w dzielnicy"

Prezydent Gdańska na Przeróbce: "Biblioteka zostanie w dzielnicy"

Kilkudziesięciu mieszkańców Przeróbki spotkało się w poniedziałek, 16 maja, z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz, by wyrazić swój sprzeciw wobec planu likwidacji lokalnej biblioteki funkcjonującej od ponad 20 lat przy ul. Krynicznej. Prezydent Gdańska stwierdziła, że skoro tyle osób jest temu przeciwna, to biblioteka pozostanie na Przeróbce, choć niewykluczone, że zmieni lokalizację.
16.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na spotkanie z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz przyszło kilkudziesięciu mieszkańców Przeróbki, którzy chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec likwidacji filii biblioteki miejskiej
Na spotkanie z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz przyszło kilkudziesięciu mieszkańców Przeróbki, którzy chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec likwidacji filii biblioteki miejskiej
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Na Stogach, przy ul. Szpaki, powstać ma nowoczesne centrum społeczno - kulturalne. Poza biblioteką funkcjonować ma tam Pałac Młodzieży z programem edukacyjnym, nowoczesna sala warsztatowa oraz sala nagrań. Będzie też przestrzeń do prowadzenia terapii, a nawet siedziba internetowego dzielnicowego radia. W związku z tym dyrekcja Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku zaproponowała, aby przenieść do nowego obiektu swoje dwie filie, które obecnie działają na Stogach oraz Przeróbce. Pomysł ten nie spodobał się jednak mieszkańcom Przeróbki.

W poniedziałek, 16 maja, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz odwiedziła Przeróbkę, w ramach cyklicznych spacerów gospodarskich po gdańskich dzielnicach. Jednym z punktów spaceru miała być wizyta w bibliotece i rozmowy o jej przyszłości. Radni tej dzielnicy poinformowali o tym przed kilkoma dniami mieszkańców, m.in. za pośrednictwem portali społecznościowych. Odzew był duży. Około godz. 17 przy ul. Krynicznej, gdzie mieści się filia WiMBP, zebrało się kilkadziesiąt osób. Byli i seniorzy, i uczniowie gdańskich podstawówek - to oni najczęściej zaglądają do tej placówki. Wielu z nich miało przygotowane transparenty z hasłami sprzeciwu wobec planów likwidacji tej biblioteki.

Mieszkańcy zwracali uwagę, że jest to jedyna kulturalna placówka w dzielnicy i nie chcą dojeżdżać tramwajem do sąsiednich Stogów, by móc wypożyczyć książki. Jedna z kobiet podkreślała, że biblioteka na Przeróbce jest potrzebna, bo pełni też bardzo ważną rolę społeczną.

- Mam ponad 80 lat. Dla mnie nowa lokalizacja biblioteki, w sąsiedniej dzielnicy, będzie zbyt daleka. Poza tym, w tej filii, przy ul. Krynicznej, panuje przyjemna intymna atmosfera, a panie bibliotekarki znają nasze upodobania czytelnicze. Zawsze doradzą jakieś ciekawe wydawnictwo - argumentowała.

Obecny na miejscu dyrektor WiMBP, Jarosław Zalesiński, tłumaczył zebranym, że Biblioteka zaproponowała połączenie dwóch swoich filii - na Przeróbce i Stogach, w jedną (w nowej lokalizacji na Stogach) w związku z tym, że obie funkcjonują w obiektach, które są w opłakanym stanie technicznym.

Po deklaracji prezydent Gdańska o tym, że biblioteka na Przeróbce pozostanie, Aleksandra Dulkiewicz weszła do biblioteki, by poznać pracujące tu bibliotekarki, które zachwalali mieszkańcy dzielnicy
Po deklaracji prezydent Gdańska o tym, że biblioteka na Przeróbce pozostanie, Aleksandra Dulkiewicz weszła do biblioteki, by poznać pracujące tu bibliotekarki, które zachwalali mieszkańcy dzielnicy
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przyznała, że cieszy ją, iż tak dużo mieszkańców wzięło udział w tym spontanicznym spotkaniu przy bibliotece.

- To oznacza, że dużo osób korzysta z tej filii - zwróciła uwagę prezydent Dulkiewicz. - Zagłosowaliście dziś nogami, a więc biblioteka na Przeróbce musi zostać. Dzisiaj warunki w tej filii nie są dobre, na miarę XXI wieku. Trzeba przeprowadzić w tym obiekcie gruntowny remont. Być może trzeba poszukać innej lokalizacji dla tej biblioteki, ale na terenie Przeróbki. A może w tym miejscu warto wprowadzić też inne, dodatkowe funkcje, np. Dom Sąsiedzki - przyznała, dodając, że właścicielem biblioteki jest Samorząd Województwa Pomorskiego, a nie Prezydent Miasta. Miasto udostępniło jedynie lokal przy ul. Krynicznej dla funkcjonowania biblioteki.

Elżbieta Żmijewska, Przewodnicząca Rady Dzielnicy Przeróbka, podkreślała, że jest to także jedyne miejsce sąsiedzkich spotkań.

- Ono cały czas się rozwija, może uda się ją rozbudować na zewnątrz - proponowała przewodnicząca Żmijewska.

Prezydent Dulkiewicz podkreśliła, że Miasto musi zlecić wstępną koncepcję na remont budynku, w którym mieści się biblioteka, aby poznać zakres niezbędnych prac i szacowany kosztorys. Ponownie zaznaczyła też, że równolegle rozpoczną się poszukiwania innej lokalizacji na Przeróbce dla tej filii - w tej kwestii Miasto będzie rozmawiać jeszcze z Radą Dzielnicy.

 

Zgodnie z procedurami, zamiar przeniesienia filii bibliotecznych WiMB musiała zgłosić formalnie Urzędowi Marszałkowskiemu. Stało się to na początku 2022 r. Zgodnie ze statutem biblioteki, wszystkie zmiany muszą być zaakceptowane przez Sejmik Woj. Pomorskiego i zaopiniowane przez Miasto Gdańsk - biblioteka ma bowiem dwie instytucje prowadzące.

Po oficjalnym zgłoszeniu zamiaru połączenia dwóch filii, Biblioteka zobowiązana jest do przeprowadzenia konsultacji społecznych, które trwają pół roku. Każdy może się wypowiedzieć w tej sprawie, przygotowano też ankietę w wersji elektronicznej.