• Start
  • Wiadomości
  • Roboczy spacer prezydent Gdańska po dzielnicy Zaspa-Młyniec

Roboczy spacer po Zaspie-Młyniec. Prezydent Gdańska rozmawiała z radnymi o sprawach dzielnicy

Po przerwie wakacyjnej wróciły służbowe spacery prezydent Aleksandry Dulkiewicz po gdańskich dzielnicach. W środę 20 września 2023 roku prezydent z radnymi Zaspy-Młyniec, przedstawicielami miejskich instytucji spacerowała po kolejnej dzielnicy Gdańska. Rozmawiano m.in. oświetleniu alei Jana Pawła II, konieczności montażu wind przy przystanku SKM Zaspa-Młyniec i zagospodarowaniu skweru przy ulicy Hynka.
20.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20230920-spacer-zaspa-10_949x633
Nz. W środku Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska obok z lewej Kamil Sośniak, przewodniczący Zarządu Zaspy- Młyniec
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

W spacerze po Zaspie-Młyńcu prezydent Aleksandrze Dulkiewicz towarzyszyli tradycyjnie m.in radni tej dzielnicy - Kamil Sośniak, przewodniczący Zarządu Zaspy-Młyniec i Maciej Duchnowski, zastępca przewodniczącego Zarządu Dzielnicy, a także dyrektorzy i prezesi miejskich jednostek i spółek, w tym Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Biura Rozwoju Gdańska, Straży Miejskiej, Biura Architekta Miasta, Gdańskich Nieruchomości i Wydziału Projektów Inwestycyjnych. 

Czy jest szansa na windy przy SKM Zaspa-Młyniec? 

Spacer rozpoczął się przy przystanku SKM - nie bez powodu - pierwszy problem, który przedstawił Kamil Sośniak, przewodniczący Zarządu Zaspy- Młyniec dotyczył wind, a konkretnie ich braku, przy przystanku SKM Zaspa. Jego zdaniem niezbędne są trzy windy, by ułatwić dostanie się osobom z niepełnosprawnością czy wózkami dziecięcymi na peron.

- Może udałoby się wykorzystać windy z kładki przy al. Rzeczypospolitej, kiedy zostanie zburzona? - pytał radny.

Już w piątek Europejski Dzień bez Samochodu 2023. Będą bezpłatne przejazdy komunikacją

Tomasz Wawrzonek, zastępca dyrektora ds. zarządzania Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni podkreślił, że budowa wind na peronach SKM leży w kompetencjach kolei. Wykorzystanie wind z kładki raczej nie wchodzi w grę, bo to są konstrukcje zaprojektowane do konkretnego obiektu. 

- Trzeba w tej sprawie zapoczątkować dialog z PKP - zdecydowała prezydent Dulkiewicz. - Ważne, aby pismo dotyczące wind przy przystanku SKM Zaspa-Młyniec wyszło z Miasta, a wymiana informacji była nadzorowana.

20230920-spacer-zaspa-11_949x633
Nz. Fragment skweru przy ulicy Hynka i Braci Lewoniewskich. Zanim zostanie uporządkowany, w pierwszej kolejności będzie rozebrana drewniana konstrukcja, która wcześniej była elementem służącym rekreacji
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Uporządkowanie skweru pomiędzy ulicami Hynka a Braci Lewoniewskich

Mieszkańcy dzielnicy chcą zagospodarować skwer pomiędzy ulicą Hynka a nasypem wjazdowym ul. Braci Lewoniewskich. To reprezentacyjne miejsce dzielnicy, przy przystanku SKM. Wydaje się, że można by je uporządkować stosunkowo niewielkim nakładem sił i środków.

Z informacji Biura Rozwoju Gdańska wynika, że działka ta przeznaczona jest pod ulicę główną - odcinek tzw. Drogi Czerwonej, ale jako zagospodarowanie tymczasowe dopuszczona jest realizacja parkingów terenowych. Natomiast zgodnie z definicją terenu, zapisaną w uchwale, w każdym terenie możliwa jest realizacja zieleni urządzonej. 

Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami zarekomendowało uporządkowanie i tymczasowe zagospodarowanie działki przez zieleń i małą architekturę.

To są dopiero prace na wysokościach! Ruszył remont gdańskiego mostu wantowego

- Jesteśmy po ponad roku prac nad studium pasma alei Grunwaldzkiej - tłumaczyła Paulina Borysewicz z Biura Architekta Miasta - Prowadzimy prace warsztatowe nad uporządkowaniem przestrzeni w pasmie alei Grunwaldzkiej, dotyczą one m.in. poprawy warunków życia mieszkańców, ten skwer znajduje się na tym terenie. Zapraszamy radnych dzielnicy na warsztaty, aby wsparli nas wiedzą o problemach dzielnicy. 

Na spotkaniu ustalono, że właścicielem tego terenu są Gdańskie Nieruchomości, jest możliwość przekazania działki Gdańskiemu Zarządowi Dróg i Zieleni, który może uporządkować to miejsce i dbać o nie.  

Zanim to nastąpi - jak podkreśliła prezydent Dulkiewicz - na pewno w pierwszej kolejności trzeba rozebrać drewnianą konstrukcję, która wcześniej była elementem służącym rekreacji.

20230920-spacer-zaspa-53_949x633
Nz. Na terenach dzielnicy Zaspa Młyniec w okolicy Alei Jana Pawła II powstaje Osiedle Zaspa Vita budowane przez dewelopera firmę Spravia z Warszawy, który ma wykonać oświetlenie alei Jana Pawła II
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Co oświetleniem Alei Jana Pawła II ?

Na terenach dzielnicy Zaspa Młyniec w okolicy Alei Jana Pawła II powstaje Osiedle Zaspa Vita budowane przez dewelopera - firmę Spravia z Warszawy. W sąsiedztwie stoją Osiedle Młyniec, budynek mieszkalny Spółdzielni Mieszkaniowej Młyniec i osiedle Impuls. Przedstawiciele rady dzielnicy chcieli wiedzieć, jak wygląda umowa z deweloperem, w ramach której ma on wykonać oświetlenie alei Jana Pawła II. 

Ponad 100 różnych zajęć i warsztatów czeka w domach kultury GAK

- Czy wykonanie oświetlenia jest określone czasowo czy zależy od etapu inwestycji dewelopera? - pytał Kamil Sośniak - To jest kwestia, która nam mieszkańcom mocno doskwiera. Mamy poczucie, że przez lata można było w sprawie oświetlenia i układu komunikacyjnego tej ulicy zrobić więcej. To jest droga, z której korzystają nie tylko nasi mieszkańcy, ale także z okolicznych dzielnic. Powstały u nas niepubliczne przedszkole i szkoła, większość dzieci jest przywożone z innych dzielnic. Oświetlenie alei jest potrzebne. Może udałoby się nakłonić dewelopera, aby oświetlenie zrobił przed nowymi inwestycjami, wcześniej... Byłby to gest w stronę mieszkańców Zaspy-Młyńca. 

Tomasz Wawrzonek z GZDiZ stwierdził, że umowa w tym zakresie jest dopiero procedowana. Na razie nie można określić, jaki będzie termin wykonania oświetlenia. Podobnie poinformowano Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami - oświetlenia nie ma, bo nie ma jeszcze finalnego tekstu umowy ani harmonogramu.

Zobacz galerię zdjęć ze spaceru

 

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami