• Start
  • Wiadomości
  • To są dopiero prace na wysokościach! Ruszył remont gdańskiego mostu wantowego

To są dopiero prace na wysokościach! Ruszył remont gdańskiego mostu wantowego

Most wantowy im. Jana Pawła II przejdzie gruntowną konserwację oraz bieżące naprawy. Wykonane zostaną pomiary geodezyjne, dokładne czyszczenie poszczególnych elementów konstrukcji, a także konserwacja zakotwień, łożysk i wózka rewizyjnego. Zakres serwisu obejmuje również naprawę rur osłonowych want oraz montaż siatek zabezpieczających przed gniazdowaniem ptaków. Utrudnienia w ruchu mogą występować do końca roku.
19.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
widok na wanty mostu, zdjęcie z perspektywy z góry na dół
Most wantowy im. Jana Pawła II w Gdańsku - dwunogi pylon konstrukcji ma 100 metrów wysokości
Fot. Karol Stańczak

Most wantowy w remoncie - wyłączony pas

Część robót będzie wymagała wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu, która polegać będzie na wyłączeniu jednego pasa ruchu na moście. Dla zminimalizowania utrudnień zamknięcia pasa wprowadzane będą w weekendy, a w dni powszednie poza godzinami szczytu.

Most, który ma 22 lata, jest w bardzo dobrej kondycji technicznej i wizualnej. Do jego prawidłowego funkcjonowania niezbędne są jedynie regularne prace serwisowe i konserwacyjne. Ostatnie tego typu roboty wykonane zostały w 2019 i 2020 roku, kiedy wymieniono urządzenia dylatacyjne mostu i przeprowadzono przegląd wraz z konserwacją systemu podwieszania pomostu. Wykonano również bieżącą naprawę olinowania. Te prace przeprowadził zespół doświadczonych alpinistów.

Prace na moście wantowym

Obejmą kilka aspektów:

  • pomiary geodezyjne, które określą zakres pracy, czyli przemieszczeń pomostu w stosunku do jego podpór;
  • mycie i czyszczenie elementów mostu: konstrukcji stalowej ustroju nośnego, podpór, barier, balustrad oraz chodników;
  • konserwacja łożysk, zakotwień podpór i wózka rewizyjnego. W ramach konserwacji poszczególne części zostaną one zabezpieczone antykorozyjnie, wymieniony zostanie także wosk ułatwiający pracę elementów i zapobiegający tarciom.
  • W zakres robót na moście wchodzi również naprawa trzech rur osłonowych want i 28 łączników osłon, która obejmuje ich uszczelnienie.
  • Ostatnim etapem będzie montaż siatek, które zabezpieczą podpory, dźwigary ustroju nośnego i kolektor odwodnienia przed gniazdowaniem na nich ptaków.
robotnik na moście
Most przejdzie gruntowną konserwację i bieżące naprawy
Fot. Karol Stańczak

Jakiej wysokości jest most wantowy w Gdańsku?

Most wantowy ze swoim 100-metrowym dwunogim pylonem, to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów inżynierskich w Gdańsku. Jest nie tylko inżynieryjną i wizualną „perełką”, ale pełni również istotną rolę komunikacyjną. Jest elementem Trasy Sucharskiego, która stanowi dojazd do portów i stoczni oraz jest łącznikiem z trasami wjazdowymi i wyjazdowymi z miasta – Obwodnicą Południową oraz autostradą A1. Codziennie mostem przejeżdża ok. 35 tys. pojazdów.

oprac. IB