Europejski Dzień bez Samochodu 2023. Dziś bezpłatnie pojedziesz komunikacją

W piątek, 22 września przypada Europejski Dzień Bez Samochodu. Zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej, tym bardziej, że Zarząd Transportu Miejskiego przypomina, że tego dnia będą obowiązywały identyczne zasady bezpłatnych przejazdów, jak w roku ubiegłym. Sprawdź, jak to wygląda w innych miastach aglomeracji - w Gdyni, Wejherowie, a także w pociągach SKM i POLREGIO w województwie pomorskim.
22.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
nowoczesny tramwaj na torach, jadący przez zielone tereny nowoczesnego osiedla
W Dniu Bez Samochodu korzystajmy za darmo z komunikacji miejskiej
fot. Pitr Wittman/gdansk.pl

Czym jest Dzień bez Samochodu?

Dzień bez Samochodu (ang. World Car Free Day) to międzynarodowa kampania proekologiczna. Chodzi  w niej o przypomnienie, jak złe skutki dla naszej planety mogą mieć samochody spalinowe. Co roku przypada on 22 września i jest uwieńczeniem obchodzonego od 16 września Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (Tydzień Mobilności).

TRAKO 2023. Największe targi kolejowe w naszej części Europy. Piątek także dla publiczności

Początek Dnia Bez Samochodu ma związek z kryzysem naftowym, który wybuchł 1973 roku. Wówczas to podobne proekologiczne inicjatywy pojawiały się w różnych krajach. Natomiast pierwsza oficjalna narodowa kampania odbyła się Wielkiej Brytanii w 1997 roku za sprawą Environmental Transport Association. Śladem Wielkiej Brytanii ruszyły inne kraje. W Polsce Dzień Bez Samochodu obchodzony jest od 2004 roku

Udogodnienia w Dniu bez Samochodu

Poniżej przedstawiamy informację, jak prezentują się uprawnienia do bezpłatnych przejazdów w sieciach poszczególnych organizatorów komunikacji miejskiej w metropolii Trójmiejskiej w dniu 22 września 2023 r.

1. W komunikacji miejskiej, organizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, do bezpłatnych przejazdów wszystkimi liniami (na całych długościach) uprawnieni są posiadacze aktywnej Gdańskiej Karty Mieszkańca (niezależnie od posiadania dowodu rejestracyjnego itp.). Należy mieć ze sobą także dokument tożsamości ze zdjęciem.

2. W komunikacji miejskiej, organizowanej przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni oraz Miejski Zakład Komunikacji Wejherowo Sp. z o.o., do bezpłatnych przejazdów wszystkimi liniami (na całych długościach) uprawnieni są właściciele/współwłaściciele samochodów osobowych, na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego (którego podróżny jest właścicielem/współwłaścicielem).

3. Zgodnie z decyzją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, prawo do bezpłatnych przejazdów dla właścicieli/współwłaścicieli samochodów osobowych, obowiązywać będzie także w pociągach PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście Sp. z o.o. oraz POLREGIO S.A. (w granicach województwa pomorskiego). Podstawę do bezpłatnego przejazdu także stanowi ważny dowód rejestracyjny samochodu osobowego (którego podróżny jest właścicielem/współwłaścicielem).

Przypominamy, że uprawnienie obowiązujące w ZKM w Gdyni, MZK Wejherowo oraz pociągach SKM i POLREGIO dotyczy właścicieli oraz współwłaścicieli samochodów osobowych. Nie mogą zatem z niego skorzystać użytkownicy pojazdów współdzielonych, służbowych, użytkowanych w ramach leasingu itp.

Prócz dowodu rejestracyjnego należy okazać także dokument tożsamości ze zdjęciem. Elektroniczny zapis dowodu rejestracyjnego „mPojazd” również pozwala na skorzystanie z bezpłatnego przejazdu właścicielowi lub współwłaścicielowi samochodu osobowego.

TV

Kamienica przy ul. Toruńskiej 25 po remoncie.