• Start
  • Wiadomości
  • Wyspa Sobieszewska. Gospodarski spacer prezydent Gdańska i radnych dzielnicy

Wyspa Sobieszewska. Gospodarski spacer prezydent Gdańska i radnych dzielnicy

O mieszkaniach komunalnych, problemach z ruchem drogowym w sezonie turystycznym, ale też o planach wobec "Forsterówki", braku odwodnienia i remoncie nawierzchni ul. Świbnieńskiej. O tym, i nie tylko, rozmawiano podczas ostatniego w tym roku spaceru z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Towarzyszyli jej radni dzielnicy, a także dyrektorzy i prezesi miejskich jednostek i spółek.
23.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
23 listopada odbył się spacer gospodarski z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz po Wyspie Sobieszewskiej
23 listopada odbył się spacer gospodarski z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz po Wyspie Sobieszewskiej
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Gdańska wyspa wciąż się zmienia. Miasto zrealizowało w ostatnich latach wiele inwestycji, z których najbardziej spektakularną była budowa zwodzonego mostu łączącego sobieszewską wyspę ze stałym lądem. Mimo to dzielnica wciąż boryka się z pewnymi problemami. Rozmawiano o nich podczas gospodarskiego spaceru, który odbył się we wtorek, 23 listopada.

 

Spotkanie rozpoczęło się w sąsiedztwie kościoła pw. Matki Bożej Saletyńskiej - świątyni, którą widzi każdy wjeżdżający przez zwodzony most do Sobieszewa. Niedaleko kościoła, przy ul. Nadwiślańskiej 4, znajduje się budynek komunalny w kiepskim stanie technicznym. O plany wobec niego dopytywali miejscowi radni. Jest on obecnie zamieszkany przez kilka osób, które mają być wykwaterowane. Trwa postępowanie w tej sprawie prowadzone przez Gdańskie Nieruchomości. Budynek znajduje się na atrakcyjnej lokalizacyjnie działce, póki co nie ma jednak konkretnych planów wobec tego miejsca.

 

Trwają procedury związane z odzyskaniem przez Miasto budynku przy ul. Nadwiślańskiej 4
Trwają procedury związane z odzyskaniem przez Miasto budynku przy ul. Nadwiślańskiej 4
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Radni dzielnicy zwracali też uwagę na brak bezpiecznego dotarcia, zwłaszcza rowerem, do rezerwatu "Ptasi raj" od strony mostu zwodzonego. Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, spółki samorządowej zarządzającej terenem dawnego ośrodka wypoczynkowego "Drogowiec", podkreślał z kolei, że w Sobieszewie należałoby pochylić się szerzej nad kwestią zmian w ruchu drogowym, który obowiązywałby głównie w okresie sezonu turystycznego, gdy na wyspę przyjeżdżają setki turystów. Zaproponował m.in., by ścieżkę rowerową poprowadzić w istniejącej jezdni, a także wprowadzić ulice jednokierunkowe w istniejącym układzie drogowym. Tę kwestię rozważą w najbliższych tygodniach specjaliści m.in. z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

 

 

Jeden z radnych Sobieszewa wspomniał z kolei o drewnianych chatach, charakterystycznych dla tej części Gdańska. Budynki znajdują się w zasobach miejskich, ale są w złym stanie technicznym. Na ogół zamieszkują je ubożsi mieszkańcy wyspy, którzy nie przeprowadzają w nich remontów.

- To część pamięci kulturowej wyspy. Takich chat jest obecnie około 20. Może udałoby się zrobić tu rodzaj skansenu - zaproponował radny Sobieszewa.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zleciła inwentaryzację wszystkich tego typu obiektów na wyspie. Gdańskie Nieruchomości mają przeanalizować, co można w kwestii ewentualnego skansenu, bądź innej formy ochrony, zrobić.

 

W trakcie spaceru rozmawiano też o nieruchomościach przy ul. Turystycznej. Odtworzony zostanie tu dawny park zdrojowy, do którego dostać będzie można się m.in. od strony nabrzeża. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ma przygotować koncepcję dla tego miejsca. Służby miejskie posprzątają w najbliższych dniach teren na tyłach budynku przy ul. Turystycznej 4, przy której zamieszkała w ostatnim czasie, w namiocie, osoba bezdomna. W przyszłości na tym terenie powstanie wspomniany park.

Gdańskie Nieruchomości zamierzają z kolei przeprowadzić gruntowny remont budynku mieszkalnego przy ul. Turystycznej 12. Zostanie on docieplony, a wewnątrz wymienione zostanie m.in. ogrzewanie. Obecnie trwa wykwaterowanie najemców lokali mieszkalnych. Po przeprowadzeniu remontu obiekt będzie nadal pełnił funkcje mieszkaniowe.

 

Budynek przy ul. Turystycznej 3, który stanowi centrum kulturalne dzielnicy, zostanie zmodernizowany
Budynek przy ul. Turystycznej 3, który stanowi centrum kulturalne dzielnicy, zostanie zmodernizowany
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Są też i plany wobec budynku przy ul. Turystycznej 3, w którym obecnie mieści się filia biblioteki miejskiej, dom kultury GAK oraz siedziba Rady Dzielnicy. Obiekt zostanie zmodernizowany. Na 2023 r. zaplanowano wykonanie dokumentacji projektowej, a rok później - realizację robót. Zgodnie z planami, w budynku nadal będzie działać m.in. biblioteka, ale ma się też pojawić miejsce na kawiarnię.

 

Ten zabytkowy obiekt przy ul. Lazurowej, wraz z tzw. Forsterówką, przejmie miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna
Ten zabytkowy obiekt przy ul. Lazurowej, wraz z tzw. Forsterówką, przejmie miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Przy ul. Lazurowej mieści się zabytkowa Willa Forstera, nazywana powszechnie "Forsterówką". Obiekt ten wiosną bieżącego roku wrócił do zasobów miejskich. Przez wiele lat zajmowali go duchowni - franciszkanie, ale w kwietniu br. oddali go Miastu. Zarządzają nim obecnie Gdańskie Nieruchomości, ale zgodnie z planem, ma go przejąć miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo- Kanalizacyjna.

Wstępny pomysł zarówno na ten obiekt, jak i sąsiedni, także zabytkowy, jest taki, by wprowadzić tu usługi "premium", czyli wyższej klasy, których obecnie brakuje na Wyspie Sobieszewskiej. Na konkrety jednak jeszcze za wcześnie.

 

Przy okazji dyskutowano też o problemie parkingowym, jaki pojawia się tu w okresie wakacyjnym, kiedy to turyści próbują dojechać na plażę samochodami. Nad tą kwestią także ma się pochylić GZDiZ, a nowe rozwiązania mają być wdrożone już w kolejnym sezonie letnim.

Spółka Gdańskie Wody ma się z kolei zająć problemem braku odwodnienia na ul. Świbnieńskiej. W kilku lokalizacjach po większych opadach na jezdni pojawiają się ogromne kałuże.

 

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim