• Start
  • Wiadomości
  • Nadmorska droga rowerowa gładka jak stół. Dokąd jeszcze na rower?

Nadmorska droga rowerowa gładka jak stół. Dokąd jeszcze warto śmignąć na dwóch kołach?

Nowy, ciemny asfalt położono na ponad 2-kilometrowym odcinku jednej z najpopularniejszych w naszym mieście tras rowerowych. Prace modernizacyjne trwały niecałe trzy tygodnie. Zachęcamy, by w czasie majówki “przetestować” odnowioną drogę dedykowaną rowerzystom na odcinku od Brzeźna do Jelitkowa. Przy okazji przypominamy, gdzie jeszcze warto wybrać się na przejażdżkę rowerem.
30.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kilku rowerzystów jedzie na rowerach, widać czarną nową nawierzchnię drogi rowerowej
Wyremontowana droga rowerowa wzdłuż gdańskich plaż poleca się na rower
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Rekord na najbardziej uczęszczanej drodze rowerowej Gdańska - nagrodzono milionowego rowerzystę w Pasie Nadmorskim

Ta droga rowerowa służy mieszkańcom od 16 lat

W poniedziałek, 29 kwietnia, trwały jeszcze ostatnie prace wykończeniowe, głównie na poboczach. Nie przeszkadzało to jednak setkom rowerzystów w sprawdzaniu świeżutkiego asfaltu. Nową nawierzchnię ułożono na odcinku drogi pomiędzy wejściami na plażę nr 50 (na wysokości przedłużenia al. Hallera) a nr 63 (przedłużenie ul. Piastowskiej). Wcześniej załatane zostały dziury i uzupełnione ubytki. 

Nadmorska trasa rowerowa jest jedną z najpopularniejszych tras dla cyklistów w Gdańsku. Chętnie korzystają z niej mieszkańcy Trójmiasta, ale też goście naszego miasta.

W roku 2020, a także w latach 2022 - 2023, zamontowane przy tej trasie liczniki odnotowały ponad milion rowerzystów w ciągu każdego roku. Najwięcej było ich w okresie letnim, od czerwca do sierpnia. Co ciekawe, jadących na jednośladach można spotkać na tej trasie przez cały rok - nie ma miesiąca, by liczniki nie odnotowały przynajmniej od kilku do kilkunastu tysięcy rowerzystów.

Przypomnijmy. Nadmorską drogę rowerową wybudowano, i oddano do użytku, w lipcu 2008 roku. 

Jeżeli długi weekend majowy spędzacie w Gdańsku, podpowiadamy, gdzie jeszcze warto wybrać się rowerem. Zapowiada się bowiem idealna, na tego typu aktywność, pogoda.

na zdjęciu droga rowerowa o czarnej nawierzchni, po lewej widać kilku robotników z łopatami, po prawej jedzie kilku rowerzystów
W poniedziałek prowadzono jeszcze ostatnie prace związane z modernizacją nadmorskiej trasy rowerowej
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wyspa Sobieszewska idealna na rower

Gdańska wyspa stała się w ostatnich latach jednym z popularniejszych kierunków spędzania wolnego czasu, także aktywnego. Powstało tu m.in. kilka kilometrów nowych dróg rowerowych. Polecamy szczególnie dwie trasy.

Pierwsza rozpoczyna się przy skrzyżowaniu ul. Boguckiego z ul. Świbnieńską i biegnie tuż przy granicy z sąsiednimi gminami, wzdłuż przekopu Wisły. To jedna z najbardziej malowniczych tras rowerowych w Gdańsku. Rowerzyści jadąc po koronie wału dotrą do granic Gminy Miasta Gdańska, gdzie trasa łączy się ze ścieżką na terenie gminy Cedry Wielkie. Ponadto w okolicy Błotnika droga ma swoje odgałęzienie w kierunku przystani. Trasa liczy ponad 7 km. Droga ta stanowi jeden z odcinków Wiślanej Trasy Rowerowej R-9 i Pomorskich Tras Rowerowych o Znaczeniu Międzynarodowym R-10.

Z Gdańska do Świbna - oficjalne otwarcie gdańskiego odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej i EuroVelo 9

Mat. Gdansk.pl

Druga trasa na Wyspie Sobieszewskiej prowadzi wzdłuż ul. Turystycznej i ul. Boguckiego, czyli drogi wojewódzkiej nr 501, na odcinku od skrzyżowania z ul. Przegalińską do skrzyżowania z ul. Pohoreckiego. Ma blisko 4,5 km długości. To wygodna dwukierunkowa droga o szerokości trzech metrów. Część trasy otoczona jest z obu stron lasami, część biegnie wzdłuż kameralnej wyspiarskiej zabudowy. Tą drogą dojechać można wygodnie aż do promu, który kursuje pomiędzy Świbnem a Mikoszewem, a także do opisanej wyżej trasy wzdłuż przekopu Wisły.

Mat. Gdansk.pl

Na Wyspę Sobieszewską można dojechać na rowerze z centrum Gdańska, wygodnie i bezpiecznie, trasą R10, która prowadzi m.in. przez dzielnicę Rudniki. Jest to Nadmorski Szlak Hanzeatycki oraz Wiślana Trasa Rowerowa, będąca częścią R-9, które położone są w korytarzach europejskiej sieci tras rowerowych Euro Velo.

Uroczyście otwarto Żurawia Gdańskiego

Spójrz na miasto z wału kanału Raduni

Kolejną trasę proponujemy wzdłuż kanału Raduni. Rozpoczyna się ona przy Biskupiej Górce, kilkanaście metrów za skrzyżowaniem ulic Biskupiej i Armii Krajowej. Można też pojechać ul. Okopową od strony centrum handlowo-usługowego Forum Gdańsk, przez nowy wiadukt, gdzie także wybudowano drogę rowerową, a następnie wjechać na wał wybudowany wzdłuż Raduni. To malownicza trasa otoczona majestatycznymi kasztanowcami. Jadąc wałem, zobaczyć można zarówno zabudowę jedno- i wielorodzinną, jak i biegnący obok Trakt Św. Wojciecha. Widać też zabytkowe budynki Głównego Miasta. Proponujemy trasę od Biskupiej Górki do wysokości ul. Nowiny, w którą warto skręcić, by następnie podjechać do zrewaloryzowanego przed kilku laty Parku Oruńskiego. Wałem przy Kanale Raduni dojedziecie aż do granic Gdańska, i dalej do Pruszcza Gdańskiego. Długość trasy zależy więc już od indywidualnych decyzji. Należy pamiętać, że na wale obowiązuje ruch pieszo-rowerowy. Zachowajcie więc odpowiednią prędkość na tej trasie i uważajcie na pieszych.

 

Na dwóch kółkach warto zajrzeć na Dolne Miasto

Jednym z atutów tej rewitalizowanej części Gdańska jest charakterystyczny opływ Motławy z dawnymi bastionami. Proponujemy trasę od ul. Toruńskiej (wzdłuż tej ulicy nie ma drogi rowerowej) lub ul. Łąkowej (rowerem można przemieścić się charakterystyczną gruntową, utwardzoną promenadą), następnie należy wjechać w ul. Kurzą, obok Reduty Wyskok, po czym przejechać przez tzw. kolorowy mostek i skręcić w lewo. Cała trasa prowadzi dookoła opływu. My proponujemy ją do wysokości mostku przy ul. Modrej i powrót drugim brzegiem do Reduty Wyskok. Pojechać można też dalej, prosto, nie skręcając przy ul. Modrej. Nie trzeba też zatrzymywać się przy Reducie Wyskok - można podjechać do zabytkowej Kamiennej Grodzy i sąsiadujących z nią zielonych bastionów. Długość trasy zależy więc od indywidualnych decyzji. W tym przypadku także należy pamiętać, iż na promenadzie wzdłuż Opływu Motławy spotkać można spacerowiczów.

Lunety i repliki armat już na bastionach. Modernizacja zakończona

Mat. Gdansk.pl

Szlak turystyczny przez Trójmiejski Park Krajobrazowy

Na odcinkach leśnych trasa jest wykonana z kruszywa łamanego. Jej całkowita długość wynosi 36,5 km, w tym trasa główna - 21 km oraz łączniki - 15,5 km.

Od Jasienia do Sopotu

Główna trasa turystyczna przebiega na odcinku od jeziora Jasień do ul. Spacerowej. Początek trasy to okolice ul. Stężyckiej  i jeziora Jasień, następnie przecina ona al. Armii Krajowej. Dalej szlak prowadzi w okolicach Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Dolina Strzyży” do Matemblewa i ul. Słowackiego. Trasa przecina ul. Słowackiego na wysokości osiedla Złota Karczma, następnie przez teren Lasów Oliwskich prowadzi do ul. Bytowskiej. Stąd biegnie w kierunku Owczarni i dalej w okolice ul. Spacerowej - aż do połączenia ze szlakiem turystycznym na terenie Sopotu.

Nowe murale przy PKM. Oba poświęcone Pawłowi Huelle i jego “Weiserowi Dawidkowi”

Dodatkowo pięć łączników

Do głównej trasy prowadzi pięć tzw. łączników, które także pełnią funkcję szlaku turystycznego:

  • pierwszy odcinek prowadzi dookoła zbiornika Jasień, wzdłuż nasypu PKM Jasień i ul. Słowackiego do Złotej Karczmy;
  • drugi odcinek przebiega od Matemblewa do ul. Słowackiego, przecinając ul. Potokową, następnie wzdłuż ul. Słowackiego do wysokości nasypu PKM;
  • kolejny, najkrótszy łącznik, to trakt od szlaku głównego do Osiedla Złota Karczma;
  • dwa ostatnie odcinki biegną do Parku Reagana na Przymorzu. Jeden z nich wzdłuż ul. Spacerowej, drugi wzdłuż ul. Kościerskiej.
Mat. Gdansk.pl

TV

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy i turyści świętowali pod “Sobieskim”