• Start
  • Wiadomości
  • Z Gdańska do Świbna - oficjalne otwarcie gdańskiego odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej

Z Gdańska do Świbna - oficjalne otwarcie gdańskiego odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej i EuroVelo 9

W sobotę, 23 października 2021 r., w samo południe, otwarto oficjalnie ponad siedmiokilometrowy gdański odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej. Nawierzchnię drogi przetestowało, pomimo wietrznej pogody, ok. 50 rowerzystów. Wśród nich - prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz wójt gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński.
( Publikacja: 23.10.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdański odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej i EuroVelo 9 został dziś oficjalnie otwarty. W przejeździe wzięli udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a także wójt gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński
Gdański odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej i EuroVelo 9 został dziś oficjalnie otwarty. W przejeździe wzięli udział: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk
fot. Grzegorz Megring/gdansk.pl

 

Współpraca gmin, w ramach projektu Pomorskie Trasy Rowerowe, zaowocowała trasą o niezwykłych walorach krajobrazowych. Łączy Gdańsk z gminą Cedry Wielkie. 

- Pamiętajmy, że droga ta jest częścią europejskiego szlaku rowerowego. Tak jak chcemy jeździć po europejskich drogach rowerowych, tak myślę że chcemy, aby Gdańsk i Pomorze były silnym regionem w zjednoczonej Europie – podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nowa droga rowerowa rozpoczyna się na skrzyżowaniu ul. Boguckiego z ul. Świbnieńską. Rowerzyści jadąc po koronie wału docierają do granic Gdańska, gdzie trasa połączyła się ze ścieżką na terenie gminy Cedry Wielkie. Dodatkowo w okolicy Błotnika droga rowerowa ma swoje odgałęzienie w kierunku przystani. Nowa trasa liczy ponad 7 km. Oprócz budowy trasy rowerowej, wykonawca przebudował oświetlenie uliczne, sieci teletechniczne, studzienki sieci wodociągowej oraz kanalizację deszczową.

Pierwszy przejazd nową drogą rowerową wzdłuż Wisły
Pierwszy przejazd nową drogą rowerową wzdłuż Wisły
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl- Otwieramy dzisiaj najdłuższy w historii Gdańska odcinek trasy rowerowej, który został wybudowany jednorazowo - wyjaśnia Remigiusz Kitliński, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. dróg rowerowych. - Odcinek ten liczy ponad 7 km, przebiega ze Świbna do granicy Gdańska z gminą Cedry Wielkie na wale wiślanym, ale ma też swój łącznik z wałów wiślanych do przystani w Błotniku. 

Otwarta trasa jest nie tylko częścią Wiślanej Trasy Rowerowej, ale też europejskiej trasy EuroVelo nr 9 prowadzącej z Gdańska aż do chorwackiego miasta Pula, położonego na południowym skraju półwyspu Istria nad Morzem Adriatyckim. 

- To odcinek naprawdę znaczący na sieci tras turystycznych zarówno w Polsce, jak i w Europie, i co najważniejsze - dopełnia pewną sieć, która jest już zrealizowana albo w trakcie realizacji, czyli możemy się już pokusić o taką wycieczkę, która zaczęłaby się na Wyspie Sobieszewskiej, albo nawet w Gdańsku i prowadziła aż do Tczewa - zachęca do wypróbowania trasy Remigiusz Kitliński.


Zobacz film z otwarcia trasy

 

- Od szeregu już lat realizowane są poszczególne odcinki tras rowerowych i wzdłuż międzynarodowej trasy R9, tak jak choćby ta tutaj wzdłuż wałów wiślanych, a także międzynarodowa trasa rowerowa o znaczeniu R10, ale także inne ścieżki rowerowe, które łączą się z międzynarodowymi - mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Dziś możemy się już poszczycić ponad 600 kilometrami ścieżek rowerowych. Nie wszystkie są jeszcze ze sobą połączone, ale naszą intencją jest, żeby zostały zintegrowane.

W planach rozwoju ruchu turystycznego na Pomorzu są kolejne odcinki tras m.in. między Ptasznikami a Leszkowami na zachodnim brzegu. Z kolei po wschodniej stronie Wisły już widać zarys drogi od Mikoszewa do Drewnicy (5,2 km). 


 

Trasa jest dobrze oznakowana i przynosi jeszcze jedną niespodziankę - na 100 metrowym fragmencie pomalowana jest na kolor błękitny. Okazuje się, że ma to znaczenie symboliczne - to okolice dawnego ujścia Wisły, kiedyś płynęła tędy rzeka, o czym budowniczy drogi chcieli przypominać turystom.

Kolor niebieski, po zmroku, zyskuje też dodatkowy odblaskowy efekt, który uzyskano pokrywając niebieską farbę cienką warstwą specjalnego piasku. Dzięki temu droga zachowuje przyczepność, a podświetlona w nocy - staje się odblaskowa.

Wiślana Trasa Rowerowa w woj. pomorskim znajduje się po obu stronach Wisły. Jej atutem jest unikalny krajobraz Delty Wisły i zróżnicowane dziedzictwo kulturowe. Pokonując trasę natrafimy na okazałe domy podcieniowe, gotyckie kościółki z drewnianymi wieżami położone w malowniczych żuławskich wsiach a nawet średniowieczne zamki, widoczne z odległości wielu kilometrów na tle delty Wisły i Doliny Dolnej Wisły.

Wykonawcą inwestycji jest firma WPRD Gravel. Gdański odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej powstał za sumę 4,4 mln zł w ramach strategicznego przedsięwzięcia, które prowadzi Samorząd Województwa Pomorskiego. Projekt zakłada wybudowanie na terenie województwa pomorskiego dwóch długodystansowych tras rowerowych EuroVelo 10/13 oraz EuroVelo 9/Wiślana Trasa Rowerowa - WTR.