• Start
  • Wiadomości
  • Upamiętniono Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945

Upamiętniono Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945

W sobotę, 18 maja, w 80. rocznicę zakończenia bitwy pod Monte Cassino, pod Pomnikiem Stanisława Maczka na placu imienia generała u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego na Strzyży, upamiętniono Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych Na Zachodzie 1939-1945. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele organizacji kombatantów oraz wojska, radni i posłowie.
18.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kilku mężczyzna w mundurach z medalami i kobieta pozują pod pomnikiem
Uroczystość upamiętniająca Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945 organizowana jest co roku pod pomnikiem Stanisława Maczka, którego pomysłodawcą był gdański Zarząd Wojewódzki Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Polskich Sił Zbrojnych
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Święto Straży Granicznej. Na uroczystościach w Gdańsku prezydent RP i szef MSWiA

Tuż po godzinie 10.00 pod Pomnikiem Stanisława Maczka na placu jego imienia, u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego na Strzyży, odśpiewanie hymnu państwowego RP rozpoczęło uroczystość upamiętniająca Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945.

W wydarzeniu, organizowanym w 80. rocznicę zakończenia bitwy pod Monte Cassino, udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenia I Polskiej Dywizji Pancernej, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak i radna Beata Dunajewska, radni sejmiku pomorskiego, poseł na Sejm RP Kacper Płażyński, szef biura wojewody pomorskiej Krystian Kłos, przedstawiciel Kolegium ds. Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego Karol Wardański, konsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksandr Płodystyi, a także przedstawiciele służb mundurowych.

blondynka w okularach mówi do mikrofonu
Głos zabrała przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

- Co roku spotykamy się, by oddać należny hołd żołnierzom, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Tym, którzy walczyli i ginęli pod Tobrukiem, Narvikiem, tym, którzy wyzwalali Belgię i Holandię, ginęli w bitwie o Anglię, pod Falaise i Arnhem. 18 maja 1944 roku patrol 12. Pułku Ułanów Podolskich zatknął biało-czerwoną flagę na ruinach klasztoru benedyktynów na Monte Cassino. Żołnierze 2. korpusu pod wodzą generała Andersa zdobyli wzgórze. o które alianci toczyli ciężkie walki z Niemcami przez wiele miesięcy. Otworzyli drogę do całkowitej klęski armii Hitlera – przypomniała przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak. - Dziś Europa buduje silną przyszłość, a Polska jest częścią Unii Europejskiej. Pamiętajmy, że gwarantem bezpieczeństwa Europy i Polski, gwarantem niepowtórzenia się mrocznej historii, są silne NATO i zjednoczona oraz solidarna Europa.

Po krótkich wystąpieniach oficjalnych odbyło się złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oraz odegranie Pieśni Wojskowej – Czerwone maki na Monte Cassino.

Złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem
Złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Gdańsk pamięta

Żołnierze generała Stanisława Maczka - dowódcy I Polskiej Dywizji Pancernej – nazywani byli „czarnymi diabłami”. Zgodnie z filozofią generała, „bili się twardo, ale po rycersku”. Szlak bojowy pancerniaków Maczka zaczął się 1 sierpnia 1944 roku, kiedy jednostka ta rozpoczęła przeprawę z Anglii na plaże Normandii, by wesprzeć walczących tam aliantów. Wyróżnili się zwłaszcza pod Falaise we Francji, a następnie przeszli chlubny szlak przez Belgię i Holandię. 

Dywizja zakończyła wojnę na początku maja 1945 roku w Wilhelmshaven, gdzie polski dowódca przyjął kapitulację tamtejszego wielotysięcznego garnizonu niemieckiego. Straty dywizji wyniosły ponad 1/3 stanu z początku sierpnia 1944 roku: 304 oficerów i 5 tysięcy żołnierzy.

W Gdańsku Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945 upamiętniany jest co roku – podobnie jak pamięć o Stanisławie Maczku. W 2004 roku na Strzyży stanął pomnik ku czci generała, wówczas nadano także jego imię placowi u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego. Wnioskodawcą budowy pomnika był gdański Zarząd Wojewódzki Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Polskich Sił Zbrojnych, a wniosek poparł prezydent Paweł Adamowicz.

Zobacz fotorelację z uroczystości upamiętnienia Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945:

89. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Hymn, wieńce, przemówienia

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku