Nowe murale przy PKM. Oba poświęcone Pawłowi Huelle i jego “Weiserowi Dawidkowi”

Pomorska Kolej Metropolitalna w 110-lecie uruchomienia Kolei Kokoszkowskiej, której następczynią jest PKM i 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej upamiętni dwoma muralami. Ich bohaterem jest Paweł Huelle, wybitny gdański pisarz, zmarły w ubiegłym roku, który jak żaden inny artysta jest związany z historyczną Koleją Kokoszkowską i PKM.
15.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
To zdjęcie przedstawia mural, który jest w trakcie tworzenia, widoczny za metalowymi rusztowaniami. Mural znajduje się pod konstrukcją, która wygląda na betonowy wiadukt. Obraz przedstawia realistycznie namalowaną postać mężczyzny siedzącego na torach kolejowych. Mężczyzna ma na sobie szeroki kapelusz, okulary, białą koszulę, czerwoną kamizelkę i niebieskie spodnie. W tle muralu widać las i niebieskie niebo, co dodaje scenerii naturalnego klimatu. Na pierwszym planie po lewej stronie leży jakiś kabel, a po prawej stronie znajduje się mała, czarna lampa. Całe otoczenie jest spokojne, a sama scena sprawia wrażenie odosobnionej od miejskiego zgiełku.
Nieopodal stacji PKM Gdańsk Niedźwiednik powstaje mural dedykowany Pawłowi Huelle, stan prac z 15 kwietnia 2024. Inicjatorem jest Pomorska Kolej Metropolitalna, autorzy to Iwo Arabski i Jakub Morozowski
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ostatnia droga Pawła Huelle. "Wpisał obraz Gdańska na nowo w serca wielu mieszkańców"

Paweł Huelle i Pomorska Kolej Metropolitalna 

Kto dobrze się przyjrzy, ten jadąc ul. Słowackiego wzdłuż Niedźwiednika od strony ronda De La Salle, zobaczy zarys pierwszej części muralu - Pawła Huelle w kapeluszu i czerwonej marynarce, który siedzi na torach kolejowych - oczywiście, na torach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. 

Nowy PKM-kowy mural powstaje na dwóch przeciwległych ścianach wielkości 10 na 7 m, pod południowym przyczółkiem wiaduktu kolejowego, obok przystanku PKM Gdańsk Niedźwiednik (po stronie zbiornika retencyjnego Słowackiego).

Wizerunek zmarłego w listopadzie ubiegłego roku pisarza wzorowany jest na fotografii wykonanej w 2014 roku, podczas dnia otwartego na budowie PKM. Na zdjęciu Paweł Huelle siedzi na torach niemal dokładnie ponad ścianą, na której powstaje teraz malowidło, w którego dalszej perspektywie widać również Mostek Weisera. Na muralu umieszczone zostaną dwa cytaty z powieści “Weiser Dawidek”. 

W hołdzie zasłużonemu Polakowi z Gdańska. Mural Brunona Zwarry na widukcie PKM gotowy!

Jakie były losy bohatera “Weisera Dawidka”?

Do książki tej nawiązuje również druga część muralu, na którą “patrzeć będzie” portret pisarza. Na ścianie bliższej przystankowi PKM Brętowo odwzorowane będzie historyczne zdjęcie przedstawiające zburzony przez Niemców w marcu 1945 roku wiadukt dawnej Kolei Kokoszkowskiej, który w latach 1914-1945 rozciągał się nad dzisiejszą ul. Słowackiego

- W ten sposób symbolicznie Paweł Huelle patrzeć będzie na opisywaną przez siebie „umarłą linię kolejową” i cała ta przestrzeń stworzy spójną dla odbiorców historię - tak o koncepcji muralu czytamy na stronie jego inicjatora, Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, gdzie podkreśla się także, że muralowy portret pisarza ulokowano blisko miejsca, gdzie rozgrywa się opisana w jego powieści historia: - Niedaleko stoi kościół i cmentarz brętowski, a dosłownie 100 m dalej w kierunku przystanku PKM Brętowo znajduje się przepust pod nasypem kolejowym, w którym zaginął Dawidek, bohater książki.

 

Na zdjęciu widoczna jest wczesna faza pracy nad dużym muralem. Mural zaczyna się jako zarys lub szkic na ścianie pod dużą betonową konstrukcją, prawdopodobnie jest to pod wiaduktem lub podobnym elementem infrastruktury miejskiej. Szkic jest bardzo szczegółowy i wydaje się przedstawiać scenę przemysłową lub konstrukcyjną z elementami takimi jak dźwigi, konstrukcje i być może budynki w tle. Obraz jest jedynie delikatnymi liniami, które wyznaczają kontury przyszłego muralu. Przez otwór w konstrukcji, który służy jako rodzaj okna, widać zewnątrz, gdzie znajduje się kilka osób pracujących lub przechodzących obok placu budowy lub parku. Jeden z pracowników, w jaskrawym odblaskowym stroju, jest zajęty pracą, co wskazuje na trwające w okolicy prace konstrukcyjne lub renowacyjne. Na ziemi, w środkowej części zdjęcia, leży drewniana paleta, co dodatkowo podkreśla wrażenie miejsca w trakcie prac. Ogólnie rzecz biorąc, zdjęcie ukazuje etap przygotowawczy dużej pracy artystycznej w przestrzeni publicznej, z życiem miejskim toczącym się w tle.
Szkic drugiej części muralu poświęconego Pawłowi Huelle, który powstaje przy PKM Gdańsk Niedźwiednik - będzie odwzorowaniem historycznej fotografii wyburzenia wiaduktu Kolei Kokoszkowskiej w 1945 roku. W tle - prace przy budowie dojścia do muralu
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
To zdjęcie przedstawia wielki, monochromatyczny mural na ścianie betonowego przejścia lub podobnej konstrukcji. Mural wygląda na historyczne zdjęcie przedstawiające budowę mostu lub konstrukcję przemysłową. Na muralu widoczne są charakterystyczne dla tamtego okresu elementy, takie jak drewniane rusztowania i postacie ludzi pracujących na wysokościach. Pod mural znajduje się opis w języku polskim, który wydaje się być odniesieniem do wydarzeń historycznych lub daty, co sugeruje, że mural ma na celu uczczenie jakiegoś wydarzenia lub ważnego momentu w historii lokalnej. Kolorystyka muru i jego stylistyka wskazują na to, że może to być zdjęcie z okresu wczesnego XX wieku lub późnego XIX wieku.
Konstrukcja, w której znajduje się mural, składa się z betonowych słupów i belek, a sama kompozycja tworzy ramę dla muralskiego obrazu, który jest centralnym punktem kompozycji. Podłoga wydaje się być wyłożona drobnym żwirkiem, a cała scena jest osadzona w miejskiej lub parkowej przestrzeni, co nadaje jej poczucie trwałości i historycznego znaczenia.
A tak będzie wyglądało odtworzone zdjęcie
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Solidarni z Ukrainą”. Zobacz najnowsze murale, które powstały na murze PKM na Jasieniu

Praca dyplomowa z “Weisera Dawidka” 

Twórcami muralu są Iwo Arabski i Jakub Morozowski, studenci ostatniego roku Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nie jest to ich pierwsze artystyczne zlecenie od PKM i nie pierwsze też dotyczące Pawła Huelle.

Latem ubiegłego roku artyści rozpoczęli malowanie dwóch imponujących murali na wysokości obecnego, nowego Mostku Weisera. Stary wiadukt, o którym autor “Weisera Dawidka” pisał w swojej książce, musiał zostać zburzony w związku z budową PKM, co stało się w 2013 roku.

Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn w odblaskowych kamizelkach, którzy stoją przed torem kolejowym i wiaduktem. Obaj mają na sobie robocze rękawice i brudne od pracy ubrania, co wskazuje na to, że mogą być zaangażowani w prace fizyczne, być może związane z malowaniem lub pracami na torach kolejowych. Osoba po lewej stronie ma nauszne ochraniacze słuchu zawieszone na szyi i patrzy bezpośrednio w obiektyw, prezentując poważny wyraz twarzy. Osoba po prawej nosi kapelusz, okulary i ma przewieszone przez ramię okulary przeciwsłoneczne; patrzy lekko w bok i ma lekko złożone ręce. W tle widoczna jest konstrukcja wiaduktu z napisem graficznym i graffiti. Wiadukt i otaczające go elementy są pomazane graffiti, co dodaje miejski charakter scenerii. Jakość zdjęcia jest dobra, z miękkim rozmyciem tła, co skupia uwagę na dwóch postaciach w pierwszym planie. Atmosfera wydaje się być luźna, a postaci wyglądają na chwilę przerwy w pracy lub na zakończenie jakiegoś etapu pracy.
Autorzy muralu (od prawej): Iwo Arabski i Jakub Morozowski
Fot. PKM

Młodzi artyści projektując mural przy Mostku inspirowali się miejską legendą obiektu, opisami przyrody z „Weisera Dawidka” oraz własnymi doświadczeniami obcowania z naturą w dzieciństwie.

Opiekunami projektu są profesorowie ASP Jacek Zdybel i Krzysztof Polkowski, a mural przy Mostku jest pracą dyplomową młodych artystów, której realizację przerwali na czas zimy, by dokończyć ją teraz - równolegle z muralem przy stacji Niedźwiednik.

Na zdjęciu widać panoramiczny widok na tor kolejowy, który przecina się z wiaduktem. Po obu stronach toru są ściany oporowe, na których namalowane są kolorowe murale. Mural z prawej strony przedstawia dzieci bawiące się wśród kwiatów i roślinności, a z lewej strony można zauważyć abstrakcyjne wzory oraz postać, która wydaje się być częścią większego obrazu. Przy lewej ścianie pracuje osoba w odblaskowym kamizelce, co sugeruje, że mural może być w trakcie tworzenia lub odnawiania. Wiadukt nad torami to nowoczesna konstrukcja z białego betonu z metalową balustradą. Po obu stronach widoczne są zielone, zadrzewione skarpy, które kontrastują z kolorowymi muralami. Na torach nie widać żadnych pociągów, co wskazuje na to, że linia kolejowa może być tymczasowo wyłączona z użytku lub po prostu w danej chwili nie ma ruchu pociągów. Na ścianie oporowej z lewej strony, przy dolnej krawędzi muru, można zauważyć graffiti, które wydaje się być starsze i nakładające się na fragmenty muralu. Atmosfera zdjęcia jest spokojna i wydaje się być to miejsce na obrzeżach miasta lub w parkowym otoczeniu.
Panoramiczny widok na imponujących rozmiarów mural przy nowym Mostku Weisera, który artyści - Iwo Arabski i Jakub Morozowski zaczęli malować w czerwcu 2023 r. Wkrótce będzie gotów w całości
Fot. PKM

Kobiety Wolności - niezwykły mural na stacji PKM Strzyża przypomina polskie opozycjonistki

Ile lat minęło od budowy Kolei Kokoszkowskiej?

Mural z portretem Pawła Huelle ma być gotowy na początek maja - na dwie przypadające wówczas rocznice:

  •  110 lat od uruchomienia przedwojennej Kolei Kokoszkowskiej (1.05.1914), której historyczną następczynią jest PKM.
  •  20 lat od wstąpienia Polski do UE (1.05.2004).

Wtedy też odbędzie się jego oficjalna prezentacja.

Do ulicznego dzieła dostać się będzie można korzystając z istniejącego już dojścia pod wiaduktem od strony przystanku PKM Niedźwiednik. Dla ułatwienia dostępu, wykonany zostanie jeszcze dodatkowy chodnik od strony ronda De La Salle, a przestrzeń “galerii pod wiaduktem” zyska dodatkowe oświetlenie i monitoring.

 

TV

To przedszkole jest wzorem