Link do opisu wydarzenia: Stocznia klasyczna

Stocznia klasyczna

Data: 19 maja 2024 r.
Godzina: 13:00 i 18:00
Miejsce: 100cznia ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 5, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Fundacja Hanseatica i SCG Stocznia Centrum Gdańsk
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

Stocznia Gdańska, miejsce, które tętni wolnością, już w najbliższym czasie wypełni się muzyką. Stocznia Klasyczna to wyjątkowy Festiwal, w którym życie miasta spotyka się w jednej przestrzeni z muzyką klasyczną. Organizatorem jest Fundacja Hanseatica i SCG Stocznia Centrum Gdańsk. Koncerty odbędą się w klubie 100cznia w 3 niedziele: 19.05, 30.06 i 8.09. O godz. 13:00 odbywają się koncerty dla dzieci, o godz. 18:00 – koncerty dla dorosłych.

O Festiwalu opowiada Dominika Glapiak – pomysłodawczyni i dyrektorka artystyczna Festiwalu:
- Celem naszych działań jest przekonanie słuchaczy, że klasyka jest aktualna dziś. Niezależnie, od tego, kiedy została skomponowana, nadal niesie sobą ukryte w niej emocje. Koncerty na Stoczni organizujemy od 3 lat. Cykl spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, co utwierdza nas w przekonaniu, że właśnie w takich miejscach powinniśmy jako artyści działać i wychodzić do ludzi ze sztuką najwyższej jakości. Na nasze koncerty część słuchaczy przybywała spontanicznie, stąd wiemy, że większość z nich, to ludzie, którzy wymagają dodatkowego zaznajomienia z tym, co usłyszą. Programy są "skrojone na miarę" a poszczególne utwory - przeplatane ciekawymi prelekcjami, pełnymi humoru, ale też merytorycznymi wartościowymi treściami dotyczącymi kompozytorów i samej muzyki. Nasze koncerty są świetną i wartościową rozrywką dla ludzi przytłoczonych pędem życia w dużym mieście i empiryczną edukacją kulturalną dla najmłodszych.

Podczas 3 dni festiwalowych, odbywa się 6 koncertów. 3 z nich dedykowane są dzieciom odbiorcom, natomiast pozostałe 3 – dorosłym (ale można uczestniczyć w nich rodzinnie). Fundacja kładzie duży nacisk na edukację kulturalną w najwyższej jakości, dlatego podczas obu koncertów występują ci sami artyści. Koncerty dla dzieci poprowadzone są w przystępnej dla nich formule i z nieco zmienionym programem. Pełno podczas nich ciekawostek i różnych aktywności. Po koncertach, dzieci zaproszone są do tego, żeby podejść, dotknąć instrumentów, zajrzeć do fortepianu czy zapytać o co tylko chcą. Jest to dla nich wspaniała muzyczna przygoda.

W tym roku wystąpią 3 różne zespoły: kwartet waltorniowy Hornet Quartet w składzie:
Michał Szczerba, Łukasz Łacny, Piotr Kowalski i Gabriel Czopka, w duecie wystąpią Anna Wandtke-Wypych – skrzypce z  Dominiką Glapiak przy fortepianie oraz zespół Zagan Acoustic, który w tym roku świętuje swoje 20-lecie.

Fundacja Hanseatica – organizator Festiwalu – to grupa profesjonalnych muzyków, którzy swoją pasją chcą zarażać słuchaczy, na co dzień nie mających styczności z tego rodzaju muzyką. Do ich głównych działań należą: Stocznia Klasyczna, Gdański Salon Kulturalny – regularne koncerty kameralne w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury oraz Festiwal Języki Muzyki – wędrowny festiwal po miejscowościach na Pomorzu. W tym roku Fundacja świętuje 20 lat istnienia.

Formuła koncertów cechuje się dużą dawką wolności – słuchacze siedzą na kanapach lub leżakach, mogą przyjść i wyjść, nie czując przy tym zakłopotania. Dzieci mogą się swobodnie ruszać i jest też przestrzeń na ich energię. Nie ma tutaj typowej sceny, artyści są na wyciągnięcie ręki i można z nimi porozmawiać po koncercie. Taki sposób kontaktu z klasyką sprawia, że staje się ona przyjazna i bliska. Dodatkowo, prelekcje pozwalają na lepsze poznanie słuchanej muzyki.

Stocznia klasyczna - koncert dla dzieci "Magiczny róg" godzina 13.00

Stocznia klasyczna - koncert "Potęga blachy" godzina 18.00

Projekt został dofinansowany ze środków miasta Gdańska. Udział we wszystkich koncertach jest bezpłatny.

Miejsce