Policjanci zabezpieczali derby Trójmiasta

Największe derby piłkarskie na Pomorzu i w całej północnej Polsce zakończone. W niedzielę, 19 maja Lechia Gdańsk podjęła na swoim stadionie Arkę Gdynia. O bezpieczeństwo ponad 36 tys. uczestników tego sportowego wydarzenia, w tym kibiców z Gdyni, prócz służb organizatora, dbali pomorscy policjanci, którzy przygotowywali się do tej operacji od miesiąca.
19.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilkunastu policjantów stoi w szeregu na ulicy. Mają na głowach hełmy, trzymają tarcze.
Na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk spodziewanych jest ponad 36 tys. widzów, w tym 1,5 tys. kibiców z Gdyni. Dlatego policja zaangażuje do działania zdecydowanie większe siły.
Źródło: Pomorska Policja

W niedzielę, 19 maja odbyły się długo wyczekiwane przez kibiców derby Trójmiasta. W przedostatniej – 33. kolejne Fortuna 1. Ligi Lechia Gdańsk podjęła na swoim stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk Arkę Gdynia. Poprzednie derby w Gdańsku odbyły się 31 maja 2020 roku przy pustych trybunach ze względu na restrykcje związane z pandemią koronawirusa.

Tym razem na stadionie zasiadło ponad 36 tys. widzów. Na zorganizowanym 19 kwietnia spotkaniu wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz z przedstawicielami obu klubów, Urzędu Miasta Gdańska, Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk oraz policji ustalono, że z racji odbywających się w dniach 17-18 maja Juvenaliów, derby Trójmiasta odbędą się w niedzielę, 19 maja z udziałem 1,5 tys. kibiców z Gdyni. Przed organizatorami i policją stanęło arcyważne zadanie zapewnienia bezpieczeństwa podczas imprezy.

Tramwajem na Derby Trójmiasta. Specjalna linia w barwach Lechii

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Tak znacząca operacja policyjna, jak zabezpieczenie derbów piłkarskich pomiędzy najbardziej utytułowanymi klubami w Trójmieście, nie jest przedsięwzięciem przygotowywanym z dnia na dzień. Do tego zabezpieczenia pomorska policja przygotowywała się od miesiąca.

- Odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami obu klubów, w tym także z przedstawicielami służb porządkowych organizatora, które w obiekcie będą dbały o bezpieczeństwo oraz z przedstawicielami Urzędu Miasta Gdańska i Gdyni. Wspólnie wypracowano warianty działania podczas zabezpieczenia. Ponadto specjaliści ze Sztabu Policji KWP w Gdańsku odpowiedzialni są za szczegółowe opracowanie wszystkich wariantów operacji – informuje pomorska policja.

Pomorskich funkcjonariuszy wspierali także policjanci z ościennych województw.

Jako że na stadion przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk przybyli tysiące kibiców, policja zaangażowała do działania zdecydowanie większe siły. Liczba policjantów biorących udział w operacji miała być adekwatna do rangi imprezy oraz zagrożeń, jakie mogłaby ona powodować.

Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem i porządkiem na trasach dojazdowych do stadionu, w okolicach samego stadionu, jak również kierowali ruchem na skrzyżowaniach, aby każdy uczestnik meczu mógł bezpiecznie dotrzeć na stadion i bez przeszkód wrócić do swojego domu.

Policja ostrzega

Policja przypomina również, że na gdańskim obiekcie sportowym obowiązują przepisy wynikające z Ustawy o Bezpieczeństwie Imprez Masowych. Za ich przestrzeganie na stadionie odpowiedzialne są siły organizatora.

- W trosce o bezpieczeństwo uczestników meczu warto przypomnieć o obowiązujących ustawowych zasadach – informuje pomorska policja. - Zgodnie z przepisami przestępstwem jest wnoszenie lub posiadanie na imprezie masowej broni, niebezpiecznych przedmiotów czy narzędzi, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych, niebezpiecznie palnych. Za tego typu przestępstwo może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności, ponadto sąd orzec środek karny zakazu wstępu na imprezę masową na okres od 2 do 6 lat.

Osoby, które podczas imprezy sportowej używają elementów odzieży lub przedmiotów, które utrudniają lub uniemożliwiają identyfikację, nie stosują się do poleceń funkcjonariuszy lub służby porządkowej podlegają karze ograniczenia wolności, lub grzywny nie niższej niż 2 tysiące złotych.

Na sprawców naruszeń ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych sąd może nałożyć zakazy stadionowe nawet na okres 6 lat.

 

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta