Link do opisu wydarzenia: Największy rowerowy rajd klimatyczny po raz drugi w Gdańsku

Największy rowerowy rajd klimatyczny po raz drugi w Gdańsku

Data: 19 maja 2024 r.
Miejsce: Gdańsk
Wstęp: Koszt pakietu startowego to 350 zł, a dla osób które wezmą udział w rajdzie po raz drugi, mają już oficjalną koszulkę Climate Classic i pojadą w niej w tegorocznej edycji opłata jest niższa i wynosi 220 zł
Organizator: Cycling 4 Climate

Szczegóły wydarzenia

Rowerowy rajd Climate Classic wraca do Polski. 19 maja rowerzyści ruszą z Gdańska i zmierzą się z dwiema trasami o długości 110 i 250 km. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na zmiany klimatu. Każdy z uczestników będzie mógł obliczyć swój ślad węglowy i złożyć deklarację jego obniżenia. Na najmłodszych czekać będzie miasteczko rowerowe. Tegoroczny rajd odbywa się pod patronatem Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot i projektu Mevo.

 Climat Classic po raz drugi w Gdańsku

Rajd Climate Classic jest organizowany przez Cycling 4 Climate w całej Europie. Łączy rowerzystów nie tylko z Polski, ale również z Holandii, Belgii, Francji i Włoch. Pierwsza polska edycja odbyła się rok temu i wzięło w niej udział blisko 350 kolarek i kolarzy. Tegoroczny rajd odbędzie się już 19 maja.  Rowerzyści będą mieć do wyboru dwie trasy o długości 110 lub 250 km. Start i meta będą znajdować się w Gdańsku, natomiast trasa rajdu przebiegnie m.in. przez: gminę Pruszcz Gdański, Cedry Wielkie i Suchy Dąb, Tczew, Subkowy, Pelplin i Gniew, Nowy Dwór Gdański, Stegnę i Ostaszewo.

Rowerem dla klimatu

Tak jak w roku ubiegłym każdy uczestnik przejazdu obliczy swój własny ślad węglowy i złoży zobowiązanie do jego redukcji. Ideą rajdów jest zwrócenie uwagi na zmiany klimatyczne i na negatywne konsekwencje ocieplenia się klimatu.

- Przyłączamy się do rajdu, bo zdajemy sobie sprawę, jak bardzo zmiany klimatyczne wpływają na nasze życie. O tym, jak zadbać o naszą planetę uczymy w projekcie Klimat w szkołach metropolii. W 40 placówkach budujemy błękitno-zielone inwestycje, szkolimy też nauczycieli. Dzięki funduszom europejskim będziemy realizować kolejne projekty związane z ochroną klimatu. Wybudujemy zbiorniki retencyjne, oczka wodne i ogrody deszczowe - o objętości 33 basenów sportowych. Promowanie jazdy rowerowej i ekologicznych form transportu to kolejna nasza cegiełka do walki ze zmianami klimatu - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.

Zapisy i szczegóły

Zapisy na rajd trwają do 21 kwietnia. Już dziś na liście znajduje się kilkaset osób z całej Polski. Koszt pakietu startowego to 350 zł, a dla osób które wezmą udział w rajdzie po raz drugi, mają już oficjalną koszulkę Climate Classic i pojadą w niej w tegorocznej edycji opłata jest niższa i wynosi 220 zł. Co ważne organizatorzy nie przewidują zysku z wydarzenia.

- Nie działamy dla zysku, dlatego ewentualną nadwyżkę pozyskanych środków przekażemy na wsparcie lokalnych projektów środowiskowych - informuje Dominik Piotrowski, jeden z organizatorów rajdu Climate Classic.

W miasteczku festiwalowym powstanie stoisko MEVO, gdzie będzie okazja porozmawiać o systemie roweru metropolitalnego i dowiedzieć się więcej o rowerach ze wspomaganiem elektrycznym. Dla odwiedzających stoisko Obszar Metropolitalny Gdańsk - Gdynia - aSopot przygotował wiele niespodzianek i gadżetów promujących projekt.

Patronem honorowym rajdu jest Mieczysław Struk, Marszałek województwa pomorskiego. Rajd jest również wspierany przez Miasto Gdańsk. Partnerami strategicznymi są InPost oraz Polskie i Europejskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej (WindEurope). Partnerem merytorycznym jest Carbon Footprint Foundation.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz zapisy