Link do opisu wydarzenia: Bieg Westerplatte 2024

Bieg Westerplatte 2024

Data: 15 września 2024 r.
Godzina: 10:10
Miejsce: Start: Westerplatte
Wstęp: Opłata wpisowa: 79 zł
Organizator: Gdański Ośrodek Sportu

Szczegóły wydarzenia

“Bieg Westerplatte, to wydarzenie, które z jednej strony się nie zmienia, a z drugiej - co roku jest inne”- tak Gdański Ośrodek Sportu zachęca, by wyruszyć w trasę 62. edycji legendarnego biegu. Dystans 10 kilometrów z Westerplatte do ECS uczestnicy przemierzą 15 września, ale zapisać można się już teraz
Na zdjęciu widoczni są czterej mężczyźni biorący udział w wyścigu biegowym, którzy wbiegają na kamienną ścieżkę prowadzącą w górę, z pomnikiem w tle. Każdy z biegaczy jest ubrany w specjalistyczny strój sportowy z numerami startowymi, co sugeruje, że uczestniczą w zorganizowanym wydarzeniu sportowym.
58. Bieg Westerplatte, wrzesień 2020
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

To już 62. edycja legendarnego Biegu

“Jednym z największych wyzwań, które stoją przed organizatorami legendarnych wydarzeń sportowych, do jakich w polskich warunkach należy zaliczać Bieg Westerplatte, jest dostosowanie się do zmieniających się realiów, przy jednoczesnym zachowaniu tradycji i charakteru tych imprez.

Do historii i tradycji zawodów można, a nawet trzeba się odwoływać, ale bez wsłuchiwania się w głosy samych biegaczy i pójścia z duchem czasu, Bieg Westerplatte nie cieszyłby się taką popularnością i prestiżem przez ponad sześć dekad. Dlatego 15 września 2024 roku uczestnicy wyruszą w trasę już po raz sześćdziesiąty drugi” - przypomina i zachęca GOS w informacji na temat otwarcia zapisów do Biegu.

Czytaj także: Bieg Amberman sprawdził siłę i wytrzymałość zawodników

Trasa Biegu Westerplatte w Gdańsku

Biegacze wystartują z Półwyspu Westerplatte, kierując się trasą wyznaczoną do Europejskiego Centrum Solidarności, przebiegną w sumie 10 km, a po drodze miną:

  • okolice portu,
  • miejską marinę,
  • Filharmonię na Ołowiance,
  • kładkę nad Motławą,
  • przebiegną tuż obok Muzeum II Wojny Światowej
  • i Stoczni Cesarskiej.

Atrakcyjna widokowo trasa ma w zdecydowanej większości płaski profil, co może sprzyjać ustanawianiu życiowych rekordów. Na mecie na zawodniczki i zawodników czekać będzie pamiątkowy medal. Biegaczki i biegacze będą mogli skorzystać z dwóch punktów nawadniania – w okolicy 5. kilometra oraz na finiszu.

 

Edycja 2024 Bieg Westerplatte - podstawowe informacje

Nowa nazwa, nowa era biegu

Od 2007 roku impreza oficjalnie przemianowana została na Bieg Westerplatte. Kolejne lata  to czas fantastycznych wyników osiąganych przez Marcina Chabowskiego, który regularnie stawał na najwyższym stopniu podium, „łamiąc” granicę 30 minut.

Prawdziwy przełom, jeśli chodzi o popularyzację biegania w kraju i liczbę uczestników Biegu Westerplatte to lata 2017-2019, kiedy na liście startowej widniało ok. 3500 biegaczy.

Być może padłyby kolejne rekordy frekwencji, gdyby nie pandemia. Wówczas po raz kolejny GOS, który od lat organizuje wydarzenie, dostosowując się do okoliczności, zaproponował bieg wirtualny oraz symboliczny, honorowy, charytatywny start dla kilkudziesięciu osób. Dzięki temu Bieg Westerplatte może szczycić się mianem najstarszego, nieprzerwanie organizowanego biegu ulicznego na dystansie 10 kilometrów w Polsce.

Czytaj także: Nadmorska droga rowerowa gładka jak stół. Dokąd jeszcze warto śmignąć na dwóch kołach?

Pobiegnij po rekord i uczcij Obrońców Wybrzeża

Obecnie Bieg Westerplatte stara się odbudować frekwencję, którą szczycił się jeszcze kilka lat temu. W edycji 2023 linię mety przekroczyło blisko 3 tys. biegaczy. Czy w tym roku zobaczymy w tym gronie także Ciebie?

Mimo zmian na przestrzeni ponad sześciu dekad to, co najważniejsze w tej imprezie pozostaje takie samo, jak w 1963 roku. To przede wszystkim pamięć o Obrońcach Wybrzeża i ich bohaterskich czynach.

To także dystans 10 kilometrów, z którym mierzą się biegacze, oraz samo Westerplatte, miejsce zmuszające do refleksji, tak ważne i symboliczne dla całego kraju. To także hołd oddany bohaterom w najprostszy, możliwy sposób - poprzez wysiłek fizyczny, walkę z własnymi ograniczeniami, bez względu na to, czy celem biegacza jest walka o miejsce na podium, czy samo dobiegnięcie do mety.

Te wartości Biegu Westerplatte pozostaną niezmienne przez kolejne dziesięciolecia. Ty także napisz z nami kolejny rozdział tej pięknej historii. Do zobaczenia na linii startu!

Organizatorzy: Miasto Gdański, Gdański Ośrodek Sportu i Rekreacji

Partner: Gdańskie Wodociągi

Miejsce