PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Ranking Perspektywy 2021. Historyczny sukces - Politechnika Gdańska na podium!

Ranking Perspektywy 2021. Historyczny sukces - Politechnika Gdańska na podium!
W opublikowanym 22 czerwca br. rankingu polskich uczelni akademickich Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” najlepszą uczelnią z naszego regionu jest Politechnika Gdańska (6 miejsce), która po raz pierwszy w historii znalazła się także w trójce najlepszych uczelni technicznych. Uniwersytet Gdański z kolei wykonał największy awans w rankingu ogólnym - o 5 miejsc.
Gmach Główny Politechniki Gdańskiej
Gmach Główny Politechniki Gdańskiej
Fot. Krzysztof Krzempek/PG

 

„Ranking Szkół Wyższych Perspektywy” prowadzony jest od 2000 roku i jest najważniejszym i najpopularniejszym tego rodzaju rankingiem w Polsce. Obejmuje uczelnie akademickie (publiczne oraz niepubliczne), które posiadają co najmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora oraz posiadają min. 200 studentów studiów stacjonarnych. W Rankingu uwzględniono uczelnie, które miały minimum dwa roczniki absolwentów. Nie uwzględnia szkół artystycznych.Klasyfikacja gdańskich uczelni w RANKINGU UCZELNI AKADEMICKICH:

  • Politechnika Gdańska - miejsce 6/rok temu 8
  • Gdański Uniwersytet Medyczny - miejsce 8/rok temu 6
  • Uniwersytet Gdański - miejsce 23/28

Poza pierwszą 50.tką uplasowały się Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. J. Śniadeckiego oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku.

 

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 27 wskaźników skupionych w siedmiu kryteriach:

Fundacja Edukacyjna Perspektywy

 

W RANKINGU UCZELNI TECHNICZNYCH Politechnika Gdańska po raz pierwszy trafiła na podium (ex equo z Politechniką Wrocławską) - awansując z miejsca 4 na 3 wśród 23 klasyfikowanych w tym zestawieniu uczelni.

 

W RANKINGU UNIWERSYTETÓW gdańska uczelnia zajęła 6 miejsce (awans z 8) wśród 23 uczelni tego typu w Polsce.

 

W RANKINGU AKADEMII WYCHOWANIA FIZYCZNEGO, akademia gdańska zajęła 2 miejsce (utrzymując pozycję sprzed roku) wśród 6 tego typu uczelni w zestawieniu.

 

W RANKINGU UCZELNI NIEPUBLICZNYCH, w którym sklasyfikowano 43 placówki, 21 lokatę zajęła Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku (20 rok temu), 42 - Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku (rok temu - 47), 43 - Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku (w 2020 - 50).

Nad prawidłowością i rzetelnością przygotowania rankingu czuwa Kapituła, której przewodniczącym jest prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk.

Więcej informacji na stronie Fundacji Edukacyjnej Perspektywy

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl