Climate Classic Gdańsk 2024. Największy rowerowy rajd klimatyczny ponownie w naszym mieście

Rowerowy rajd Climate Classic powraca do Polski. 19 maja rowerzyści ruszą z Gdańska i zmierzą się z dwiema trasami, o długości 110 i 250 km. W ten sposób chcą zwrócić uwagę na zmiany klimatu. Każdy z uczestników będzie mógł obliczyć swój ślad węglowy i złożyć deklarację jego obniżenia. Ostatnie wolne miejsca będzie można wykupić w przededniu wydarzenia, szczegóły w tekście.
14.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Materiały organizatora

Rajd, który jednoczy europejskich rowerzystów

Organizatorami rajdu są: Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe i wolontariusze fundacji Cycling 4 Climate. Organizowane przez tę fundację rajdy Climate Classic z powodzeniem zjednoczyły kolarzy w Holandii, Belgii, Francji, Włoszech i w Polsce, aby zwrócić uwagę na negatywne konsekwencje ocieplenia klimatu.
Pierwsza polska edycja rajdu Climate Classic odbyła się 28 maja 2023 r. Blisko 350 kolarek i kolarzy o "zielonych sercach" złożyło honorowe deklaracje zmniejszenia własnego śladu węglowego i przemierzyło Żuławy Wiślane, aby zwrócić uwagę na problem zmian klimatu. Dwa długie dystanse (110 i 250 km) były metaforą kolektywnego wysiłku potrzebnego do spowolnienia tych zmian.

Rajd w niedzielę, oblicz swój ślad węglowy

Kolejna edycja rajdu Climate Classic Gdańsk odbędzie się w najbliższą niedzielę, 19 maja. Podobnie jak podczas pierwszej edycji, każdy uczestnik rajdu będzie musiał obliczyć swój własny ślad węglowy i złożyć zobowiązanie do jego redukcji. Partnerzy wydarzenia również systematycznie redukują swój ślad węglowy oraz podnoszą świadomość o wpływie człowieka na zmiany klimatu wśród swoich pracowników i partnerów biznesowych.
Start i meta będą znajdować się w Gdańsku, natomiast trasa rajdu przebiegnie m.in. przez: gminę Pruszcz Gdański, Cedry Wielkie i Suchy Dąb, Tczew, Subkowy, Pelplin i Gniew, Nowy Dwór Gdański, Stegnę i Ostaszewo. 
Zapisy na udział w rajdzie zostały zamknięte 21 kwietnia. Jest jednak jeszcze szansa na udział w tym wydarzeniu - organizatorzy informują, że ostatnie wolne miejsca można będzie kupić 18 maja w Hevelianum w godzinach 10 - 13. Szczegóły znajdziecie TUTAJ. 
Materiały organizatora

Coraz bardziej ekologicznie

Organizatorzy zamierzają podnieść pro-środowiskową poprzeczkę samym sobie. Dlatego w tym roku szczególny nacisk będzie położony na to, aby rajd generował jak najmniej odpadów (lepsze zaplanowanie posiłków na trasie, unikanie jednorazowych opakowań, możliwość startu w zeszłorocznych koszulkach).
W miasteczku rajdu, które powstanie na terenie Hevelianum (Góra Gradowa), zaplanowano punkty informacyjne, aby szerzyć wiedzę o zmianie klimatu i propagować rower jako zrównoważony środek transportu. Powstanie tam m.in. stoisko Mevo, gdzie będzie okazja porozmawiać o systemie roweru metropolitalnego i dowiedzieć się więcej o rowerach ze wspomaganiem elektrycznym. Dla odwiedzających stoisko, Obszar Metropolitalny Gdańsk - Gdynia - Sopot przygotował wiele niespodzianek i gadżetów promujących projekt. 
Co ważne, rajd nie jest organizowany dla zysku - każda nadwyżka finansowa będzie przekazana na wsparcie lokalnych projektów środowiskowych.
 
Patronem honorowym rajdu jest Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Rajd wspierają też Miasto Gdańsk oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot. Partnerami strategicznymi rajdu są: centrum nauki Hevelianum, InPost oraz Polskie i Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Partnerem merytorycznym jest Carbon Footprint Foundation.
 

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy