PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Ranking uczelni Perspektywy 2020. GUMed i Politechnika Gdańska w pierwszej dziesiątce  

Ranking uczelni Perspektywy 2020. GUMed i Politechnika Gdańska w pierwszej dziesiątce  
Wśród najlepszych szkół wyższych w Polsce znalazły się dwie uczelnie z Gdańska: Gdański Uniwersytet Medyczny i Politechnika Gdańska. Powody do zadowolenia może mieć także Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku.
prof. Edyta Szurowska, dr Joanna Sliwinskadobre
Profesor Edyta Szurowska i dr Joanna Śliwińska, rzecznik GUMedu  podczas uroczystej gali w piątek 17 lipca 2020 roku w Centrum Olimpijskim PKOI w Warszawie 

Fot. Paweł Sudara/GUMed

 

 

W piątek 17 lipca Fundacja Edukacyjna Perspektywy opublikowała po raz 21 Ranking Szkół Wyższych. Uwzględnia on 29 wskaźników pogrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Potencjał naukowy, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie. 

Ten rodzaj klasyfikacji jest jednym z najbardziej rozbudowanych i przejrzystych rankingów edukacyjnych na świecie. Jednocześnie spełnia funkcję istotnego i rzetelnego źródła informacji dla kandydatów na studia. Podobnie jak w latach ubiegłych metodologią rankingu zajęli się specjaliści z Polskiej Akademii Nauk. Ranking Perspektywy jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości IREG Approved. 

 

Najlepsza uczelnia medyczna w Polsce jest w Gdańsku! GUMed w rankingu Perspektyw

 

Na Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020 składają się właściwie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:  Ranking Uczelni Akademickich (obejmujący wszystkie szkoły wyższe, z wyjątkiem uczelni artystycznych, posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora), Ranking Uczelni Niepublicznych ( niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra), Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych (obejmujący publiczne uczelnie specjalizujące się w kształceniu na poziomie praktycznym) oraz Ranking Kierunków Studiów (obejmujący 70 kierunków studiów, w tym Ranking Kierunków Medycznych oraz Ranking Studiów Inżynierskich).

Wśród wszystkich uczelni akademickich w Polsce na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, drugie miejsce zajął Uniwersytet Warszawski (przed rokiem było odwrotnie), trzecie - Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych po raz 21. zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego.

 

Wolontariat medyczny. Studenci ostatnich lat GUMed pomagają walczyć z koronawirusem

 

 GUMed o dwa miejsca w górę 

W pierwszej dziesiątce najlepszych szkół wyższych w Polsce znalazły się dwie uczelnie z Pomorza: Gdański Uniwersytet Medyczny i Politechnika Gdańska. Gdański Uniwersytet Medyczny - najlepsza uczelnia na Pomorzu - poprawił wynik z ubiegłego roku i zajął szóste miejsce (w 2019 roku zajął ósme miejsce) spośród wszystkich uczelni w Polsce (ex aequo z Politechniką Wrocławską). Jednocześnie GUMed okazał się najlepszy spośród wszystkich dziewięciu uczelni medycznych w kraju.

W tegorocznym Rankingu Kierunków Studiów GUMed wypada także dobrze zajmując drugą lokatę wśród kierunków lekarskich, trzecią - w analityce medycznej i farmacji oraz czwartą - w zdrowiu publicznym.

- Awans w gronie najlepszych polskich uczelni to wielkie wyróżnienie i sukces Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Od pięciu lat GUMed zajmuje wysoką pozycję w ścisłej czołówce krajowych ośrodków akademickich, w tym roku aż o dwa miejsca poprawiając swoją lokatę  - podkreśliła Edyta Szurowska, prorektor d.s. klinicznych GUMed. - To najlepszy dowód na to, że jesteśmy dobrzy nie tylko w działalności stricte medycznej, klinicznej, na co wskazuje nasza nazwa, ale jesteśmy wiodącą uczelnią także w obszarze naukowym, badawczym i dydaktycznym. 

 

 

politecg
Drugie miejsce wśród pomorskich uczelni i ósme w kraju spośród wszystkich szkół wyższych zajęła Politechnika Gdańska (ex aequo z Politechniką Łódzką).
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

Politechnika Gdańska - sesja tradycyjna i zdalna, obrony online na życzenie, rekrutacja do 17 sierpnia

 

Politechnika Gdańska druga na Pomorzu

Drugie miejsce wśród pomorskich uczelni i ósme w kraju spośród wszystkich szkół wyższych zajęła Politechnika Gdańska (ex aequo z Politechniką Łódzką). Te dwie uczelnie zajęły także czwarte miejsce w zestawieniu najlepszych uczelni technicznych w kraju.

Dobrze wypadła także Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku, która wspólnie z AWF im. Jerzego Kukuczki w Katowicach zajęła ex aequo pierwsze miejsce w Rankingu Studiów Medycznych w kategorii wychowanie fizyczne. Gdańska AWFiS jest też druga w kraju w kategorii wszystkich AWF-ów.

Uniwersytet Gdański w zestawieniu najlepszych uczelni w kraju uplasował się na 28. pozycji (ex aequo z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu).

Cały ranking na  www.ranking.perspektywy.pl

Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze