PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Najlepsza uczelnia medyczna w Polsce jest w Gdańsku! GUMed w rankingu Perspektyw

Najlepsza uczelnia medyczna w Polsce jest w Gdańsku! GUMed w rankingu Perspektyw
Pierwsze miejsce, ex aequo z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w najnowszym Rankingu Uczelni Akademickich 2018 Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” zajął Gdański Uniwersytet Medyczny. Uczelnia też wysoko - bo na siódmym z 90 miejsc - plasuje się wśród wszystkich uczelni akademickich w kraju.
Marcin Gruchała rektor GUMed  Przedstawiciele najlepszych uczelni publicznych w Polsce podczas finału XIX Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2018 w Warszawie 
Fot. Joanna Śliwińska GUmed

- Niezmiernie cieszy tak wysoka pozycja naszej uczelni w rankingu - mówi prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. - To sukces całej społeczności akademickiej, bo to ludzie są największą wartością Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ich fachowa wiedza, bogate doświadczenie, umiejętności i motywacja to najcenniejszy kapitał, jaki mamy. Nasi pracownicy, studenci, doktoranci, naukowcy i nauczyciele akademiccy odnoszą liczne sukcesy na rozmaitych polach: naukowych, wdrożeniowych, dydaktycznych i organizacyjnych, budując w kraju i poza jego granicami silną pozycję Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na uroczysty finał XIX Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2018, który odbył się 29 maja 2018 roku w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie przyjechali rektorzy najlepszych uczelni i dziekani najlepiej kształcących wydziałów w Polsce.

Tradycyjnie wyniki rankingu są ogłaszane w maju, aby maturzyści mogli wybierać uczelnie znając ich wyniki i miejsca na tle innych uczelni w Polsce. Jak mówią organizatorzy rankingu zwykle budzi on wiele emocji, często też motywuje uczelnie do poprawy niedociągnięć, mobilizuje do walki o lepsze miejsca.

Ngrodzeni Marcin Gruchała rektor GUMedu i Joanna Śliwińska, rzecznik GUMedu
Fot. Materiały prasowe GUMed

GUMed jest od lat niezmiennie najwyżej ocenianą uczelnią Pomorza. Uczelnia równie dobrze wypadła w zestawieniu ocenianych kryteriów. Gdański Uniwersytet Medyczny znalazł się na drugim miejscu pod względem publikacji i efektywności naukowej, liczonej m.in. liczbą cytowań. Potwierdzeniem tej wysokiej pozycji w rozpoznawalnej międzynarodowo działalności naukowej jest przyznana w 2017 r. nagroda ELSEVIER Research Impact Leaders Award. Uczelnia została liderem publikacji w obszarze nauk o zdrowiu i medycznych, co znaczy, że publikacje pracowników Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego są jednymi z najczęściej cytowanych w prestiżowych czasopismach naukowych.

W podziale na kierunki nauczania GUMed plasuje się również w ścisłej czołówce, zajmując trzecie miejsce na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo, a czwarte na farmacji i lekarsko-dentystycznym.

Jak wypadły pozostałe trójmiejskie uczelnie? Po GUMedzie najlepiej w rankingu wypadła Politechnika Gdańska zajmując dziewiąte miejsce ex aequo z Politechniką Śląską, kolejno Uniwersytet Gdański - na 24 miejscu, 71 zajęła Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku, Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte i Akademia Morska w Gdyni uplasowały się na 81 miejscu, ostatnie 90 zajęła Wyższa Szkoła Bankowa z siedzibą w Gdańsku razem z trzema innymi uczelniami z Polski.

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl