• Start
  • Wiadomości
  • Nowe leczenie onkoplastyczne w UCK - więcej szans na oszczędzenie piersi

Nowe leczenie onkoplastyczne w UCK - więcej szans na oszczędzenie piersi

Cztery operacje oszczędzające pierś z wykorzystaniem płatów uszypułowanych skórno-tłuszczowych wykonano w ostatnim czasie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Łączą one skuteczność onkologiczną z estetyką chirurgii plastycznej. - Poszerzają też zakres możliwości leczenia oszczędzającego - podkreśla dr n. med. Piotr Woźniacki z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK.
14.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy zespół chirurgiczny w trakcie operacji w szpitalnej sali operacyjnej. Personel w niebieskich uniformach i maskach skupia się na zabiegu, korzystając z różnych narzędzi chirurgicznych rozmieszczonych na zielonym stole operacyjnym.
Trwa operacja oszczędzająca pierś z wykorzystaniem płatów uszypułowanych skórno-tłuszczowych - Uniwersyteckieg Centrum Kliniczne w Gdańsku
Fot. materiały UCK

Najczęstszy nowotwór u kobiet

Rak piersi jest wciąż najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. W leczeniu tej choroby, oprócz leczenia systemowego (farmakoterapii) czy radioterapii, konieczny jest zabieg chirurgiczny.

W przeszłości standardem postępowania chirurgicznego było wykonanie radykalnej amputacji piersi. Obecnie złotym standardem leczenia miejscowo zaawansowanego raka piersi jest leczenie oszczędzające pierś, czyli BCS (ang. Breast-concerving surgery). W przypadku przeciwwskazań do leczenia oszczędzającego, chorym - zakwalifikowanym do amputacji - proponuje się jednoczasową rekonstrukcję piersi przy pomocy implantów lub tkanek własnych. Zabiegi oszczędzające mają korzystniejsze wyniki odległe niż te, które obserwujemy u pacjentek po amputacji, nawet jeśli wykonywane są z jednoczasową rekonstrukcją.

Gdański Kongres Zdrowia Kobiet - dawka wiedzy o zdrowiu w dniu kobiecego święta

Jedna z nowszych metod oszczędzających przy usuwaniu guza piersi

Stosunkowo nową techniką operacyjną jest wykorzystanie w tych zabiegach uszypułowanych płatów skórno-tłuszczowych (LCIAP, AICAP, MICAP), unaczynionych perforatorami od naczyń międzyżebrowych, znajdujących się w okolicy operowanej piersi.

- W UCK wykonujemy rekonstrukcję płatem określanym w medycynie skrótem LICAP (płat z bocznej części klatki piersiowej) oraz AICAP (czyli płatem poniżej fałdu podsutkowego) - tłumaczy dr Piotr Woźniacki, chirurg z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK. - Wykorzystanie wspomnianych płatów umożliwia nam zoperowanie pacjentek, które nie zakwalifikowałyby się do klasycznego zabiegu oszczędzającego. Wcześniej, przy podobnym zaawansowaniu choroby w obrębie piersi, proponowaliśmy pacjentkom mastektomię z lub bez rekonstrukcji implantami. Zabiegi oszczędzające z użyciem płatów uszypułowanych pozwalają na mniej agresywne i mniej okaleczające leczenie chirurgiczne oraz na uzyskanie dobrego efektu estetycznego z tzw. doszczętnością onkologiczną.

Mammografia, usg - badaj się regularnie. Różowy Tramwaj przypomina o profilaktyce

Jak wykorzystuje się płaty skórno - tłuszczowe?

Płaty skórno-tłuszczowe nie są wycinane, tylko przesuwane na naczyniach krwionośnych, których lokalizacja odnajdywana jest przy użyciu USG w opcji Power Doppler (pokazującego przepływy krwi). Płaty przemieszczane są w miejsce wyciętego gruczołu piersiowego z nowotworem uzupełniając nawet znaczne ubytki.

Kolejne działania medyczne u pacjentek zależne są od wyników badań histopatologicznych. Warto podkreślić, że rekonwalescencja po zabiegu oszczędzającym trwa krótko, pacjentki wypisywane są w pierwszej dobie po zabiegu.

Technika płatów uszypułowanych łączy skuteczność onkologiczną z estetyką chirurgii plastycznej. Na świecie oraz w wybranych ośrodkach w Polsce zabiegi te wykonywane są od kilku lat. Dla pacjentek UCK jest to nowość.

TV

Inscenizacja na Górze Gradowej. Jak przed trzema wiekami odparto atak Rosjan