Patriotyczne uroczystości w Gdańsku do 9 maja. Dziś rocznica Konstytucji 3 Maja

Piknik z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, uroczyste podniesienia flag na maszt, carillonowe koncerty oraz inscenizacja przysięgi mieszczan, to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla mieszkańców Gdańska, aby wspólnie uczcić majowe rocznice. Nadchodzący miesiąc obfituje w wiele patriotycznych uroczystości skłaniających zarówno do świętowania, jak i do refleksji.
24.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać grupę ludzi uczestniczących w wydarzeniu na otwartym powietrzu, gdzie trzymają one różne flagi. Są to flagi białe oraz czerwone, z których niektóre mają dodatkowe symbole, w tym herb z białymi krzyżami. Tło zdjęcia zdobi jasne, letnie niebo oraz zielone drzewa, co sugeruje, że wydarzenie odbywa się w ciepły, słoneczny dzień. Uczestnicy wydają się być skoncentrowani na wydarzeniu, obserwując coś poza kadrem zdjęcia. Atmosfera wydaje się spokojna i uroczysta.
2 maja 2024, Góra Gradowa w Gdańsku, Dzień Flagi Rzeczpospolitej
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


W tym artykule przeczytasz m.in. o piątkowych, 3 maja, uroczystościach w Gdańsku:

 

Aleksandra Dulkiewicz: - Wspólnie świętujmy majowe uroczystości   

- Zbliżające się pierwsze dni maja, to czas kojarzony z wypoczynkiem. W Gdańsku nie zapominamy jednak o najważniejszych świętach - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - 1 maja uczcimy 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji na Targu Węglowym organizujemy piknik, aby w rodzinnej, społecznej atmosferze podzielić się efektami bycia w UE. W Gdańsku i na Pomorzu, dzięki finansom pochodzącym z Unii Europejskiej, powstały duże inwestycje. To także zmiana społeczna, która nastąpiła w Polsce. Spotkajmy się o godzinie 12.00, aby wspólnie odśpiewać że hymn Unii Europejskiej i hymn Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie korzystajmy z atrakcji i świętujmy doceniając, ile zyskujemy będąc razem we wspólnocie. 

Komunikacja miejska w majowy weekend i linie sezonowe. Startują także linie sezonowe

Prezydent przypomniała, że w maju będziemy celebrować także Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja oraz rocznicę zakończenia II wojny Światowej i Dzień Europy. 

- Zachęcam do udziału w wydarzeniach, odbierania flag, które przygotowaliśmy i ozdabiania okien, domów i balkonów - dodała prezydent Gdańska. - Bądźmy razem, świętujemy, pamiętajmy o historii i myślmy o przyszłości. 

Rocznica Polski w Unii Europejskiej. Flaga, Oda do radości, piknik

W rocznicę wejścia Polski do Unii, w poniedziałek 1 maja 2024 roku, nad miastem będzie górowała europejska flaga. Uroczyste podniesienie flagi UE na najwyższy w Gdańsku maszt, który znajduje się na Górze Gradowej odbędzie się o godzinie 10.00. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Podczas uroczystości rozbrzmi także Oda do radości, finałowa kantata z IX symfonii Ludwiga van Beethovena. Hymn Europy na mobilnym carillonie wykona Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska, będzie można usłyszeć także dźwięk repliki trąbki z XVIII wieku.

Następnie, w godz. 12.00 - 17.00 na Targu Węglowym odbędzie się piknik pn. Zjednoczeni w różnorodności

Na zdjęciu widzimy paradę odbywającą się na tle zabytkowej ulicy. Przebrani uczestnicy parady są ubrani w historyczne stroje, które przypominają XVIII-wieczne mundury wojskowe. Na pierwszym planie grupa mężczyzn niesie flagę oraz wysokie muszkiety. Uczestnicy i uczestniczki parady wydają się być częścią inscenizacji historycznej lub rekonstrukcji. Tłum gapiów po obu stronach ulicy robi zdjęcia i obserwuje przebieg wydarzenia.
Nz. Inscenizacja przysięgi mieszczan gdańskich podczas obchodów majowych uroczystości w 2023 roku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Zdobądź Twierdzę Wisłoujście! Wielkie otwarcie po 3 latach prac konserwatorskich

- W ramach tego wydarzenia przygotowywane są atrakcje dla osób w różnym wieku. Odbędą się m.in. targi krajów członkowskich Unii Europejskiej, podczas których będę prezentowane tradycje, kultura oraz potrawy z tych krajów - tłumaczył Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - Powstanie tam także strefa edukacji, gdzie pokażemy jak Gdańsk i cały region zmieniały się w czasie 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej, a strefa „Smaki Europy”, gdzie food trucki z różnych miejsc zabiorą nas w kulinarną podróż po naszym kontynencie. Dostępna tam będzie także przestrzeń dla dzieci, gdzie organizowane będą konkursy, gry oraz inne atrakcje dla najmłodszych. Warto przyjść całymi rodzinami na to wydarzenie. Nie zabraknie również ważnych symboli. Wspólnie odśpiewamy hymny: Polski i Unii Europejskiej. Zaprosimy także wszystkich mieszkańców do zrobienia sobie wspólnego zdjęcia z lotu ptaka celebrując poczucie przynależności do wspólnoty europejskiej.

Dwadzieścia lat w Unii. Jakie korzyści dla Gdańska?

Polska jest członkiem Unii Europejskiej już od 20 lat. Przez te wszystkie lata, dzięki wymianie doświadczeń oraz środkom jakie udało się pozyskać z UE, Gdańsk i cały kraj dzięki inwestycjom przeszły ogromną metamorfozę. Dzięki wspólnocie kraje członkowskie są w stanie o wiele efektywniej radzić sobie z przezwyciężaniem wielu współczesnych wyzwań i problemów.

Plakat przedstawia grafikę z czterema balonami na granatowym tle z delikatnymi białymi kropkami, które mogą przypominać gwiazdy na niebie. Balony mają różne kolory i symbole: jeden jest czerwony z białym godłem Polski – orłem w koronie, drugi jest niebieski z symbolami złotych gwiazd Unii Europejskiej, trzeci ma barwy polskiej flagi – biały i czerwony, a czwarty jest żółty z czarnym godłem, które może być herbem jakiegoś polskiego miasta lub regionu. Na plakacie znajduje się również tekst: "20 LAT POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ", co wskazuje, że jest to materiał celebrujący 20-lecie przynależności Polski do Unii Europejskiej.

Efektem dotychczasowych działań miasta, spółek miejskich, gdańskich uczelni, instytucji kultury i biznesu są liczne projekty inwestycyjne, służące polepszeniu jakości infrastruktury, ochronie środowiska naturalnego, kształceniu na europejskim poziomie i poprawie konkurencyjności naszego regionu. W latach 2004-2020 Gdańsk dzięki wsparciu UE zainwestował 4,8 mld zł.

Jesteś aktywnym obywatelem? Aplikuj do Strefy Społecznej w ramach Święta Wolności i Praw Obywatelskich

Na Pomorzu planowane są przedsięwzięcia m.in. związane z efektywnością energetyczną, odnawialnymi źródłami energii, przystosowaniem do zmian klimatu, ekologicznym transportem.  Ponadto środki mają być przeznaczane na edukacji, działania dot. aktywności zawodowej mieszkańców regionu czy świadomości roli profilaktyki i zdrowego trybu życia w zapobieganiu chorobom.

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

- Przed nami obchody bardzo ważnych, polskich patriotycznych rocznic. W Gdańsku możemy być dumni z tego, jak w tych dniach świętujemy. Gdańszczanie pokazują, jak robić to w sposób otwarty, radosny i podniosły - powiedział Maximilian Kieturakis, radny elekt w nadchodzącej kadencji Rady Miasta Gdańska. - Jako gdańszczanin, jako Polak, jako Europejczyk jestem z tego bardzo dumny. Zachęcam wszystkich, żebyśmy kolejny raz pokazali, jak powinno się obchodzić te ważne dla nas wszystkich święta. 

Pięć Gdańskich Funduszy: są pieniądze na działania. Aplikacje do 6 maja

Biało-czerwone barwy i flaga RP są symbolem patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków. 2 maja w Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, przy akompaniamencie carillonu mobilnego i trąbki, ogromnych rozmiarów państwowa flaga zostanie podniesiona na 42-metrowy maszt na Górze Gradowej. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. Na uczestników wydarzenia będą czekały do odbioru flagi.

Na zdjęciu widać grupę ludzi stojących na schodach przed pomnikiem. Czterech z nich jest ubranych w stroje z epoki, które wyglądają na historyczne mundury wojskowe - dwa z lewej strony są w granatowych mundurach z epoki, a dwa z prawej strony noszą czerwone i granatowe ubiory. Pozostałe trzy osoby w środku są ubrane w współczesne ubrania. Pomnik w tle przedstawia postać na koniu, która unosi rękę, to figura związana z historią lub ważną osobistością. Sceneria wskazuje na park lub publiczne miejsce z drzewami i widoczną miejską architekturą w tle.
Nz. Krzysztof Kucharski ze Stowarzyszenie Garnizon (pierwszy z lewej), Aleksandra Dulkiewicz, Maximilian Kieturakis, radny elekt w nadchodzącej kadencji Rady Miasta Gdańska i Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Następnie odbędzie się pokaz artyleryjski w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk. Lufa o wadze 130 kg, koła średnicy 110 cm, laweta długości 230 cm. O godzinie 12.15 na Górze Gradowej będzie można zobaczyć i usłyszeć jak wygląda wystrzał z repliki armaty o imieniu Elżbieta, która została nazwana na cześć żony Jana Heweliusza, patrona Hevelianum. 

Godnie z symbolami naszej państwowości 

Biało-czerwona flaga, godło z białym orłem w koronie i Mazurek Dąbrowskiego - to symbole naszej państwowości. To najważniejsze znaki, wokół których gromadzi się wspólnota obywateli Rzeczypospolitej i które wyrażają naszą tożsamość. Kiedy podczas patriotycznych uroczystości czy innych doniosłych wydarzeń w życiu każdego mieszkańca Gdańska chcemy w sposób szczególny poczuć łączącą nas więź, odwołujemy się właśnie do tych symboli. Dla nas, Polek i Polaków, są one wyjątkowo cenne.

Uczniowie z Mławy i Munstermaifeld odwiedzili Gdańsk. Spotkanie z prezydentem, zwiedzanie Muzeum II WŚ

Gdańszczanki i gdańszczanie zachęcani są do wspólnego, symbolicznego świętowania i ozdobienia balkonów i okien w biało-czerwone barwy. A jak należy postępować z narodowym flagą, czym jest bandera i jak ją odróżnić od flagi RP? Warto pamiętać o tym, że flaga prezentowana w miejscu publicznym musi być zawsze czysta i mieć czytelne, wyraziste barwy. Nie może być pomięta, postrzępiona lub wypłowiała. Nie wolno też umieszczać na niej żadnych napisów i rysunków.


ZOBACZ KONFERENCJĘ PRASOWĄ ZAPOWIADAJĄCĄ UROCZYSTOŚCI MAJOWE

Biało-czerwony Gdańsk, podświetlone pomniki i stadion

Aby uczcić Dzień Flagi oraz następujące po nim Święto Konstytucji Trzeciego Maja, miasto ozdobią narodowe barwy. Także w tych dniach po zmroku na biało-czerwono rozświetlą się wybrane miejskie obiekty i pomniki.

Od zmierzchu do świtu w dniach 2-3 maja na biało-czerwono podświetlone zostaną:

  • pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu;
  • pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży
  • pomnik Tym, co za polskość Gdańska przy Podwalu Staromiejskim
  • pomnik Poległych Stoczniowców 1970 na Placu Solidarności
  • Wiadukt przy ul. Uczniowskiej - przy stadionie
Na zdjęciu widzimy grupę osób ubranych w historyczne mundury, które obsługują armatę. Armata właśnie została wystrzelona, co widać po dużym obłoku dymu. Osoby na zdjęciu mają na sobie stroje przypominające mundury z XVIII wieku - są to ciemne płaszcze z czerwonymi wykończeniami i trójgraniaste kapelusze. Scena odbywa się na zielonej przestrzeni, z widokiem na miasto w tle, gdzie widać charakterystyczne budynki i wieże kościelne.
Nz. Inscenizacje towarzyszące Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku podczas uroczystości na Górze Gradowej w 2023 roku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Święto Konstytucji 3 Maja

233 lat temu, 3 maja w Warszawie uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Na pamiątkę tego wydarzenia w Gdańsku zabrzmią dzwony, mieszkańcy będą mogli wysłuchać carillonowego koncertu, obejrzeć historyczną zmianę warty pod wieżą więzienną w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk i inscenizację przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi I Rzeczypospolitej, która odbędzie pod Dworem Artusa. Gdańscy samorządowcy uczczą 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, o godz. 11.00 składając kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Modernizacja Długiego Pobrzeża. Do końca czerwca gotowy kolejny odcinek promenady

Uchwalenie Konstytucji Rzeczypospolitej uczci w Gdańsku dźwięk dzwonów z wieży kościoła na Starym Mieście. W środę o godzinie 10.45 Konfraternia Dzwonników kościoła św. Katarzyny przez 15 minut wprowadzi ręcznie w ruch serca dzwonów, które towarzyszą gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta i kraju. Jednym z nich będzie „Pokój i Pojednanie”. To drugi pod względem wielkości instrument z zespołu carillonów kościoła św. Katarzyny. Ten ważący 2,4 tony dzwon, którego łacińska nazwa brzmi Pax et Reconciliatio, został osobiście poświęcony przez papieża Jana Pawła II w 1987 roku.

Z wieży kościoła św. Katarzyny świętowanie dźwiękiem dzwonów przeniesie się do Ratusza Głównego Miasta. Tam o godzinie 13.00 będzie można wysłuchać koncertu carillonów i trąbek. Wraz z Moniką Kaźmierczak, carillonistką miejską wystąpią znani trębacze Paweł Hulisz oraz Emil Miszk. Utwory patriotyczne, w tym Hymn Narodowy oraz kompozycje Stanisława Moniuszki, wykonane zostaną na carillonie oraz replice trąbki historycznej XVIII-wiecznego trąbomistrza Johanna Wilhelma Stritzke. Koncertu będzie można wysłuchać na żywo i online na facebooku carillonów gdańskich.

Na zdjęciu widać flagę Unii Europejskiej, która powiewa na wysokim maszcie. Flaga jest w kolorze niebieskim z kołem gwiazd w kolorze złotym, które są charakterystycznym symbolem UE. Tło obrazu to czyste, jasne niebo z kilkoma śladami kondensacji od samolotów. W dolnej części zdjęcia widoczna jest linia drzew i sylwetki budynków, co sugeruje, że flaga jest umieszczona na jakimś wzniesieniu z widokiem na miasto
Dzień Europy świętowany jest corocznie 9 maja. W Gdańsku także nie zabraknie wydarzeń tym związanych. Obchody rozpoczną się na górze Gradowej, gdzie o godzinie 9.00 na maszt podniesiona zostanie europejska flaga
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Vivat Gdańsk! Vivat Rzeczpospolita!

- Długi weekend majowy, Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk, zaczyna już w najbliższą sobotę, 27 kwietnia, wielkim otwarciem Twierdzy Wisłoujście wspólnie z Muzeum Gdańska - mówi Krzysztof Kucharski ze stowarzyszenia. - W piątek, 3 maja tradycyjnie już od 12 lat, o godzinie 15.00 pod Wieżą Więzienną nastąpi historyczna zmiana warty. Żołnierze Garnizonu Gdańskiego w mundurach gdańskich z osiemnastego wieku przywitają gości, gdańszczanki, gdańszczan oraz turystów odwiedzających nasze miasto. Po inscenizacji zmiany warty przechodzimy pod Dwór Artusa i tam na przedprożu wszyscy wspólnie złożymy przysięgę na wierność miastu i Rzeczpospolitej. Tekst przysięgi pochodzi z końca siedemnastego wieku. I osobno złożą go mieszkańcy Gdańska osobno, osobno Ci, którzy tylko jakiś czas u nas przebywają. Zapraszamy oczywiście do zabrania ze sobą akcentów patriotycznych: flag, przypinek i biało-czerwonych szalików .

Ponad 3 mln złotych na remonty w zabytkowych budynkach w Gdańsku

Odświętna, historyczna zmiana warty w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, która odbędzie się o godz. 15.00 pomiędzy Wieżą Więzienną a Złotą Bramą. Następnie zaplanowano przemarsz ul. Długą pod Dwór Artusa, gdzie na godz. 15.30 na zaplanowano inscenizację przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi I Rzeczpospolitej. Tam rekonstruktorzy w strojach z epoki złożą przysięgę na podstawie oryginalnego tekstu, którego tradycja sięga drugiej połowy XVII wieku. W XVII i XVIII wieku, by zostać obywatelem Gdańska, z czym wiązały się większe przywileje, należało złożyć przysięgę na wierność królowi i Rzeczypospolitej.

79. rocznica zakończenia II wojny światowej

Na 8 maja przypada 79. rocznica zakończenia II wojny światowej. tego dnia, o godzinie 14.00 samorządowcy i kombatanci złożą biało-czerwone wieńce u stóp pomnika „Tym, co za polskość Gdańska”, który znajduje się przy ul. Podwale Staromiejskie. Uroczystość odbędzie się z asystą wojskową. W programie zaplanowano także modlitwę międzywyznaniową, apel pamięci i odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

9 maja - Dzień Europy

Dzień Europy świętowany jest corocznie 9 maja. W Gdańsku także nie zabraknie wydarzeń tym związanych. Obchody rozpoczną się na górze Gradowej, gdzie o godzinie 9.00 na maszt podniesiona zostanie europejska flaga. Jest ona symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu.

Na zdjęciu widzimy grupę dzieci niosących flagi. Flaga, którą niosą, to prawdopodobnie flaga Polski z dodatkowym godłem w centrum – białym orłem na czerwonym tle. Dzieci mają na sobie zimową odzież, co sugeruje chłodniejszą pogodę. W tle dostrzec można starszych ludzi obserwujących lub towarzyszących dzieciom, co może wskazywać na jakiś oficjalny marsz, paradę lub inną ceremonię. Otoczenie jest nieco nieostre, ale można zauważyć, że wydarzenie to odbywa się na zewnątrz, być może w historycznym lub ważnym dla społeczności miejscu.
Podczas uroczystości na Górze Gradowej mieszkańcy będą mogli odebrać flagi. Przygotowano 75 flag Unii Europejskiej i 75 flag Polski
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Flagi pojawią się także na głównych arteriach miasta. Podczas uroczystości na Górze Gradowej mieszkańcy będą mogli odebrać flagi. Przygotowano 75 flag Unii Europejskiej i 75 flag Polski.

Na ten dzień także zaplanowano koncert carillonowy. O godz. 13.00 z wieży Ratusza Głównego Miasta carillonista Wojciech Lauer wykona hymny krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Harmonogram uroczystości od 1 do 9 maja 

1 maja (środa) - Rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

  • 10:00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi europejskiej przy akompaniamencie carillonu mobilnego. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

2 maja (czwartek) - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

  • 12:00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi państwowej RP przy akompaniamencie carillonu mobilnego. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji.

3 maja (piątek) - Święto Narodowe Trzeciego Maja

  • 11:00 / pomnik króla Jana III Sobieskiego / złożenie kwiatów. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.
  • 13:00 / wieża Ratusza Głównego Miasta / świąteczno-patriotyczny koncert carillonowy
  • 15:00 / Wieża Więzienna przy Katowni / uroczysta historyczna Zmiana Warty
  • 15:30 / Dwór Artusa / inscenizacja przysięgi na wierność królowi i Rzeczypospolitej

8 maja (środa) - 79. rocznica zakończenia II wojny światowej

  • 14:00 / pomnik Tym, co za polskość Gdańska / ul. Podwale Staromiejskie / uroczystość patriotyczna

9 maja (czwartek) - Dzień Europy

  • 9:00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi europejskiej
  • 12:05 / wieża Ratusza Głównego Miasta / koncert

(opr. AK)

TV

Wielkie Sprzątanie Gdańska Południe. Pogoda nie zniechęciła