Twierdza Wisłoujście czeka na zwiedzających po trzech latach prac konserwatorskich

Twierdza Wisłoujście zostanie ponownie otwarta dla mieszkańców i turystów. O godzinie 12:00 w sobotę, 27 kwietnia, pierwsi zwiedzający zobaczą zrewaloryzowane zabytkowe Koszary Napoleońskie wraz z nową wystawą czasową. Przez całą majówkę, do 5 maja, na odwiedzających czekać będą liczne atrakcje, w tym pokazy rekonstruktorów oraz stanowiska edukacyjne i ognisko. W dniu otwarcia wstęp jest wolny. Sprawdź jak dojechać.
23.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Twierdza Wisłoujście widok z drona. W centrum biała wieża, na zewnątrz ceglane kamieniczki, dziedziniec oraz 4 bastiony.
Po trzech latach prac konserwatorskich, w sobotę 27 kwietnia nastąpi wielkie otarcie Twierdzy Wisłoujście.
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Otwieramy i kontynuujemy prace

– Zapraszamy do zrewaloryzowanych Koszar Napoleońskich na wystawę „Od Batorego do Gromu: Jak tworzymy kolekcję Twierdzy Wisłoujście". W pomieszczeniach budynku będą również dostępne stanowiska z wirtualną rzeczywistością. Trójwymiarowe modele Twierdzy z okresu XVII, XIX, XX i XXI wieku przygotowaliśmy dla miłośników gdańskich fortyfikacji w ramach projektu Archaeobalt, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020 – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – To jednak nie koniec prac. Pomimo otwarcia Twierdzę Wisłoujście czekają dalsze, duże zmiany! Pod koniec obecnego roku rozpoczną się prace budowlane wokół położonego na terenie Szańca Wschodniego „Hangaru Uniwersyteckiego", w którym znajdzie się wystawa stała, strefa gastronomiczna oraz punkt kasowy. Zagospodarowane zostaną także pomieszczenia wewnątrz Fortu, w których docelowo prowadzone będą zajęcia edukacyjne dla najmłodszych mieszkańców Gdańska.

W sobotę, 27 kwietnia na pierwszych zwiedzających Koszary Napoleońskie czeka „archeologiczna" niespodzianka, a na wszystkich wewnątrz Twierdzy Wisłoujście - pokazy rekonstruktorów oraz strefa relaksu z ogniskiem, na którym będzie można przypiec własny prowiant.

Rekonstrukcja walk w Twierdzy Wisłoujście podczas festiwalu rekonstrukcyjnego. Jedenaście postaci w historycznych strojach strzela z muszkietów.
W dzień otwarcia Twierdzy na zwiedzających czeka pokaz rekonstruktorów. N/z Festiwal rekonstrukcyjny Wisłoujście
fot. Dariusz Kula/Muzeum Gdańska

Jak zmieniła się Twierdza?

Podczas majówki i po jej zakończeniu zwiedzający będą mogli także zapoznać się z postępami prac wewnątrz fortyfikacji, które miały miejsce w ostatnich trzech latach. Na pierwszych turystów czekają: odnowiona wieża, wieniec, pomieszczenia kamieniczek oficerskich oraz plenerowa ścieżka zwiedzania. To dobra okazja, by zobaczyć, co się zmieniło i wykonać pamiątkowe zdjęcia.

Nie wszystkie części zabytkowej fortyfikacji będą udostępniane zwiedzającym. W tym roku wejście będzie możliwe jedynie do wybranych pomieszczeń, np. kazamaty czterech bastionów. Jedna z nich zostanie udostępniona dopiero po zakończeniu okresu ochronnego hibernacji nietoperzy, czyli 1 maja. Ograniczenia to skutek wciąż prowadzonych prac, a także modyfikacji miejscowego planu ochrony nietoperzy. Zgodnie z wytycznymi dla zabytku niektóre pomieszczenia będą mogły być czynne do końca września. Tak też będzie funkcjonować obiekt w nadchodzących latach, ale zmiany w planie umożliwiają Muzeum Gdańska całoroczne otwarcie obiektu dla ruchu turystycznego. Mimo ograniczeń na zwiedzających czeka mnóstwo innych atrakcji!

Drewniane krużganki zabytkowej twierdzy, okalające ceglaną basztę.
Odrestaurowane krużganki Twierdzy Wisłoujście.
fot. A Grabowska/Muzeum Gdańska

Podróż w czasie - edukacja i zabawa

W dniach 27-28 kwietnia oraz 1-5 maja na zwiedzających będą czekać rekonstruktorzy z Garnizonu Gdańsk, Kompanii Kaperskiej, Załogi Twierdzy Wisłoujście oraz Gdańskiej Roty Mieszczańskiej. Ciekawość zaś zaspokoją eksperci, którzy przybliżą tajniki dawnej gdańskiej kuchni, obróbki bursztynu, tradycyjnego stolarstwa i ciesielstwa oraz maszyna powroźnicza.

W wybrane dni spotkamy także alchemika (3-5 maja), bartnika (1-2 maja) oraz piekarzy (1-2 maja). W programie również rycerski wu-ef w wykonaniu „Wynajmij Rycerza” (1-3 maja) oraz prezentacja dawnych gier planszowych (27-28 kwietnia oraz 4-5 maja). Czas zwiedzania umili także… Błazen Jajosz, który 1 i 2 maja, przeniesie słuchaczy w świat średniowiecznych i nowożytnych „sucharów”, które bawiły arystokrację, rycerstwo i zwykłych ludzi.

W dzień otwarcia, tj. 27 kwietnia, oddział Muzeum Gdańska będzie można zwiedzić nieodpłatnie, w godz. 10.00-18.00. Otwarcie Koszar Napoleońskich wraz z wystawą czasową oraz rozszerzoną rzeczywistością, odbędzie się o godz. 12.00. W czasie długiego weekendu majowego Twierdza Wisłoujście będzie czynna w godz. 10.00-18.00. Po zakończeniu majówki, do 30 czerwca, kompleks fortyfikacyjny będzie można zwiedzić w godz. 10.00-16.00.


ZOBACZ FILM Z TWIERDZY WISŁOUJŚCIE

Jak przygotować się do wizyty?

Informacje o dojeździe do Twierdzy Wisłoujście komunikacją zbiorową znajdują się na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. W okolice fortyfikacji kursują autobusy 106 i 138.

Samochody będzie można zaparkować na ulicy Charpentiera. Na tej samej ulicy, przed mostem, jest także miejsce do bezpiecznego zostawienia rowerów.

W razie opadów deszczu warto ubrać odpowiednie obuwie i zabrać ze sobą parasolki lub płaszcze przeciwdeszczowe. 

Koszary Napoleońskie uratowano dzięki wsparciu Unii Europejskiej

Według przekazów budowę „Koszar Napoleońskich” miał zlecić wizytujący w 1807 roku Twierdzę Wisłoujście Napoleon Bonaparte. Podczas prac archeologicznych i konserwatorskich prowadzonych przez naukowców i studentów w ramach projektu Archaeobalt odsłoniono fundamenty i pozostałości architektoniczne starszej, nieznanej budowli z połowy XVIII wieku. Przez wieki budynek wykorzystywano jako baraki, stajnię, a po 1918 roku jako budynek mieszkalny. Od czasu opuszczeniu terenu Wisłoujścia przez ludność cywilną w latach 70. XX wieku zabytek niszczał. Zwaloryzowano go dzięki wsparciu funduszy europejskich, gminy oraz Muzeum Gdańska. Pierwsze granty na ten cel pozyskano ze środków programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020.

3 342 841,26 zł netto wyniosła pożyczka ze środków Unii Europejskiej przekazana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w ramach instrumentu Pożyczka Miejska, której operatorem jest Pomorski Fundusz Rozwoju. 587 864,37 zł netto przeznaczono ze środków Unii Europejskiej w ramach wspomnianego już programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020. 473 449,01 zł netto przekazała Gmina Miasta Gdańsk. 103 740,77 zł netto wyłożyło Muzeum Gdańska z własnych środków.

Trzy drewniane okna na ceglanej ścianie.
Wnętrze fortu zyskało nowy wygląd z dbałością o detale historyczne. Wymieniono m. in. stolarkę okienną.
fot. A. Grabowska/Muzeum Gdańska

Majówka z Twierdzą Wisłoujście

 • Dzień wolnego wstępu: 27 kwietnia 2024 (sobota), godz. 10.00-18.00 (wstęp na podstawie okolicznościowego biletu wydanego w kasie biletowej)
 • Otwarcie Koszar Napoleońskich: 27 kwietnia 2024 (sobota), godz. 12.00-13.00
 • Ceny biletów: 35 zł normalny, 25 zł ulgowy, 94 zł rodzinny

Godziny otwarcia w 2024 roku

 • 27 kwietnia – 5 maja (majówka), codziennie w godz. 10.00-18.00
 • 6 maja - 30 czerwca, codziennie w godz. 10.00-16.00
 • 1 lipca – 30 sierpnia, codziennie w godz. 10.00-18.00
 • 1 września – 30 września, codziennie w godz. 10.00-16.00
 • 1 października – 30 grudnia, codziennie z wyjątkiem wtorków, godz. 10.00-16.00, czwartki godz. 10.00-18.00

Ostatnie wejście do 60 minut przed zamknięciem.

Aktualne informacje www.muzeumgdansk.pl 

Nowe oblicze Twierdzy Wisłoujście. Wiemy kiedy zakończy się rewitalizacja

Jak najłatwiej dotrzeć na Twierdzę?

Samochodem:

 • parking na fortyfikacji (ok. 30 miejsc)
 • możliwość zaparkowania na ulicy Charpentiera

Rowerem:

 • miejsca na pozostawienie rowerów przed mostem przy ul. Charpentiera

Jak dotrzeć komunikacją miejską?

Do Westerplatte kursują autobusy linii 106, 138 i - od 1 maja - linia 606.

W okresie majówki - od 27 kwietnia do 5 maja - autobusowa linia sezonowa 658 będzie kursować na wydłużonej trasie Polsat Plus Arena Gdańsk - Tunel pod Martwą Wisłą - Ku Ujściu - Pokładowa - Charpentiera - Twierdza Wisłoujście - Charpentiera - Pokładowa - Ku Ujściu - Tunel pod Martwą Wisłą - Polsat Plus Arena Gdańsk. W soboty, niedziele i święta autobusy będą kursować co 30 minut, w godzinach 10:00-18:00, a w dni powszednie od 10:00 do 14:00. Od soboty, 11 maja, linia 658 będzie działać w weekendy i święta na trasie Polsat Plus Arena Gdańsk - Tunel pod Martwą Wisłą - Ku Ujściu.

Uruchomiona zostanie także tymczasowa linia 906 na trasie od przystanku „Sucharskiego" ulicami: Sucharskiego - Ku Ujściu - Pokładowa - Charpentiera - Twierdza Wisłoujście - Charpentiera - Pokładowa - Ku Ujściu - Sucharskiego - przystanek „Sucharskiego". Autobusy ww. linii będą jeździć każdego dnia, w godzinach 10:00-18:00. W soboty, niedziele i święta co 20 minut, a w dni powszednie co pół godziny.

Oprac. PK

 

TV

Historyczna zmiana warty pod Katownią, uroczyste przysięgi przed Dworem Artusa