Uczniowie z Mławy i Munstermaifeld odwiedzili Gdańsk. Spotkanie z prezydentem, zwiedzanie Muzeum II WŚ

Czym zajmuje się prezydent Gdańska, jak miasto radzi sobie ze zmianami klimatycznymi, jaką rolę odgrywa w mieście turystyka? - pytali polscy i niemieccy uczniowie podczas spotkania z Piotrem Kryszewskim, zastępcą prezydent Gdańska. Uczniowie z Niemiec przyjechali do Polski w ramach wymiany międzynarodowej, we wtorek 23 kwietnia wspólnie z polskimi kolegami zwiedzali Gdańsk. 
23.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczna jest duża grupa młodych ludzi, uczniów, w towarzystwie kilku dorosłych. Grupa stoi na tle ściany z wielokrotnie powtarzającym się logiem, herbem Gdańska. Młodzi ludzie są ubrani w codzienne, wygodne ubrania; można dostrzec swetry, bluzy i jeansy. Dorosłe osoby, stojące w środku, są ubrane bardziej formalnie, to nauczyciele, organizatorzy wydarzenia. Zdjęcie wydaje się być pamiątkowym zdjęciem grupowym, możliwe, że zrobionym podczas wycieczki szkolnej lub innego oficjalnego wydarzenia. Pomieszczenie, w którym zostało zrobione zdjęcie, ma eleganckie drewniane podłogi i klasyczne ozdobne detale, co dodatkowo podkreśla formalny charakter wydarzenia.
Nz. Wizyta polsko-niemieckiej grupy uczniów w gdańskim magistracie i spotkanie z Piotrem Kryszewskim, zastępcą prezydent Gdańska ds. komunalnych
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Co wiesz o partycypacji społecznej? Spotkanie z autorami Narzędziownika Gdańskiej Partycypacji

Polsko-niemiecka wizyta w gdańskim magistracie 

Ponad 40-osobowa grupa uczniów i nauczycieli z Polski i Niemiec wybrała Gdańsk jako miasto warte odwiedzin podczas wizyty w Polsce w ramach programu wymiany międzynarodowej. Jego głównym celem jest budowanie mostów zrozumienia i przyjaźni między młodymi ludźmi z naszych krajów. 

- Przyjechaliśmy z I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie razem z uczniami z Kurfurt-Balduin-Gymnasium w Munstermaifeld, mieście w południowo-zachodnich Niemczech. To pierwsza wizyta młodzieży niemieckiej w naszej szkole, w naszym mieście i w Gdańsku - powiedziała Małgorzata Bielska, nauczycielka niemieckiego z I LO w Mławie i koordynatorka projektu. - W tym roku rozpoczęliśmy wymianę młodzieży polsko-niemieckiej. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili szkołę, wzięli udział w oficjalnym powitaniu, zabawach integracyjnych, animacjach językowych. Młodzież niemiecka wzięła też udział w lekcjach w naszej szkole, warsztatach chemicznych, lekcjach matematyki, niemieckiego i angielskiego. Dzisiaj jesteśmy w Gdańsku, przyjął nas prezydent Piotr Kryszewski, wybieramy się też do Muzeum II Wojny Światowej, oczywiście przejdziemy się po starym mieście. W środę jesteśmy w Mławie, odwiedzimy nasze lokalne muzeum, w czwartek wybieramy się do Warszawy.  

Zastępca prezydent Gdańska ds. komunalnych. Czym zajmuje się na co dzień?

Uczniowie chcieli wiedzieć, czym każdego dnia zajmuje się Piotr Kryszewski, jakie ma obowiązki, za jaką część miasta odpowiada? 

Każdy z nas może mieć wpływ na kształt Gdańska. W czwartek spotkanie informacyjne

- Jestem zastępcą prezydent miasta do spraw usług komunalnych - tłumaczył prezydent Kryszewski. - W mojej gestii są spółki, które budują mieszkania, jednostki zajmujące się utrzymaniem zieleni i dróg w mieście, ale też spółki zajmujące się retencją wody. Mieliśmy tu kilka powodzi, które skończyły się tragicznie. Wiemy, że to wyznanie, które nas czeka w kolejnych latach. Mamy w mieście specjalistów z najwyższej półki, którzy potrafią zarządzać wodą opadową, kiedy mamy opady zbyt duże, ale też i okresy suszy. W Gdańsku mamy bardzo rozbudowany system zbiorników retencyjnych. 

Zdjęcie przedstawia grupę młodych osób siedzących przy długim drewnianym stole w jasnym pomieszczeniu. Centralną postacią jest młody mężczyzna, który mówi do mikrofonu. Ubrany jest w czarny sweter z logo Lacoste i dziurawymi jeansami. Po jego obu stronach siedzą inne osoby w podobnym wieku, które wyglądają na uważnie słuchających. Z prawej strony obok niego jest dziewczyna w białym topie, która ma skrzyżowane ręce i wydaje się być skupiona na słuchaniu. W tle, widać jeszcze innych uczestników debaty, oraz osobę dorosłą stojącą przy pianinie. Osoba z lewej strony kadru, o łysiejącej głowie, być może moderator lub inny uczestnik, również wydaje się być zaangażowany w dyskusję. Całość sprawia wrażenie oficjalnego spotkania lub szkolnej debaty
Uczniowie chcieli wiedzieć, czym każdego dnia zajmuje się Piotr Kryszewski, jakie ma obowiązki, za jaką część miasta odpowiada? 
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Prezydent dodał też, że zajmuje się gospodarką odpadami w mieście, m.in projektem budowy spalarni, który pozwoli na odzyskiwanie ciepła z odpadów produkowanych przez mieszkańców. To jest projekt, który Gdańsk realizuje z innymi gminami z województwa pomorskiego. Przypomniał też o projekcie, który nadzoruje - czyli miejskim rowerze. 

- Prowadzimy dużo projektów międzynarodowych w Gdańsku - dodał Kryszewski. - Przed nami organizacja największego kongresu rowerowego na świecie Velo - City, który w 2025 odbędzie się w naszym mieście. Czeka nas też największy zlot harcerzy na świecie, w 2027 roku a wyspę Sobieszewską przyjedzie 50 tysięcy skautów. 

Turystyka w Gdańsku. Same pozytywy czy już problem?    

Uczeń z Niemiec zapytał o turystykę w Gdańsku, czy jest ważna dla miasta, był też ciekawy czy miasto udostępniło uchodźcom z Ukrainy mieszkania i jak to wpłynęło na rynek mieszkaniowy? 

Boisz się testu ósmoklasisty z matmy? Uczennice I LO prowadzą “korki” online i za darmo

- W zeszłym roku Gdańsk odwiedziło ponad 4 miliony turystów, to ogromna liczba, która z roku na rok rośnie - tłumaczył Piotr Kryszewski. - Mamy mnóstwo atrakcji turystycznych, często też ważne są względy historyczne. Jednak taka liczba turystów powoli robi się problemem, mieszkańcy dzielnic popularnych wśród turystów narzekają na to, że jest głośno, za dużo ludzi, oczekują zrównoważenia liczby odwiedzających i większą uwagę władz na potrzeby mieszkańców. Co do uchodźców z Ukrainy - nie budowaliśmy specjalnie dla nich mieszkań, wykorzystywaliśmy zasoby, które już mamy jako miasto. Przedstawiamy jednakowe zasady ubiegania się o mieszkania miejskie dla Polaków i dla Ukraińców, widzimy że liczba wniosków ukraińskich jest coraz większa. Uchodźcy, którzy mieszkają w Gdańsku, wynajmują mieszkania na wolnym rynku. Miejskie lokale też są oczywiście wykorzystywane.  

Na zdjęciu widzimy trzech młodych ludzi siedzących przy stole w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Młody mężczyzna na pierwszym planie trzyma mikrofon i zadaje pytanie. Jest ubrany w szarą bluzę z napisem "Abercrombie & Fitch". Obok niego, po prawej stronie, siedzi inny młody mężczyzna w jasnoszarej bluzie,  który się uśmiecha. Dalej po prawej stronie jest dziewczyna w czarnym swetrze, skupiona na osobie mówiącej. W tle widać częściowo twarze innych osób, które również wydają się być częścią audytorium lub grupy słuchaczy.
Uczeń z Niemiec zapytał o turystykę w Gdańsku, czy jest ważna dla miasta, był też ciekawy czy miasto udostępniło uchodźcom z Ukrainy mieszkania i jak to wpłynęło na rynek mieszkaniowy? 
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Gdańsk i zmiany klimatyczne. Jakie działania podejmuje miasto?

Młodzi ludzie pytali o zmiany klimatyczne, jak Gdańsk się do nich przygotowuje. 

- W styczniu jako Rada Miasta przyjęliśmy strategiczny plan rozwoju miasta do 2030 roku - tłumaczył prezydent. - Oparliśmy ten rozwój na trzech filarach, jeden z nich dotyczy zielonego miasta. To program, za który ja jestem odpowiedzialny. W ramach tego programu zabezpieczyliśmy konkretne środki finansowe i określiliśmy, co chcemy osiągnąć. To zwiększenie bioróżnorodności, chcemy do 2030 roku zasadzić w mieście 50 tysięcy drzew, chcemy zwiększyć liczbę parków. Park Południowy, który właśnie teraz będziemy tworzyli, ma ponad 70 hektarów. Myślimy też o retencji, czyli budowaniu systemu dużych zbiorników retencyjnych, bo chcemy dojść do miliona metrów sześciennych pojemności, kładziemy też nacisk na rozwój małej retencji czyli ogrody deszczowe. 

Od uzależnień behawioralnych po nanomedycynę. 21. Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena przyznane

Zastępca prezydent Gdańska podkreślił, że zielona polityka miasta to nie tylko zielone przestrzenie, ale też środki przeznaczone na transport publiczny, rozwój infrastruktury torowej, a nie transportu indywidualnego. To jest wyzwanie przed którym stoją wszystkie miasta w Polsce. 

 

Uczniowie: - Nić porozumienia nawiązana 

- Rozmawiałyśmy z wieloma koleżankami i kolegami, nie tylko z wymiany, ale też ze szkoły - powiedziała Mia z Niemiec. - Jest bardzo dużo podobieństw między nami, nawiązała się nić porozumienia. Uczestniczyłyśmy w lekcji chemii, eksperymenty były bardzo ciekawe. Większych różnic między naszą szkołą, a szkołą w Polsce nie zauważyłyśmy, chyba jedyną różnicą zauważalną jest to, że my pracujemy z ipadami i tabletami, a w Polsce uczniowie posługują się tradycyjnymi podręcznikami papierowymi. 

- Rozmawiamy przede wszystkim o szkolnych sprawach, czasem też o prywatnych, to zależy od osoby - dodały Zuzia i Bogna z drugiej klasy LO w Mławie. - Nie różnimy się tak bardzo, słuchamy podobnej muzyki, pewnie mamy podobne problemy. W czerwcu my jedziemy do tych samych kolegów na wymianę, więc jeszcze będzie okazja, żeby się lepiej zapoznać. TV

Inscenizacja na Górze Gradowej. Jak przed trzema wiekami odparto atak Rosjan