• Start
  • Wiadomości
  • Spotkanie z autorami Narzędziownika Gdańskiej Partycypacji

Co wiesz o partycypacji społecznej? Spotkanie z autorami Narzędziownika Gdańskiej Partycypacji

Fundacja RC podsumowuje swój poświęcony partycypacji społecznej projekt “DecydujMY” i zaprasza na spotkanie z autorami Narzędziownika Gdańskiej Partycypacji. Publikacja jest jednym z najważniejszych rezultatów projektu. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia, w Centrum Dolna Brama. Wymagana wcześniejsza rejestracja
23.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy uśmiechniętą kobietę z okularami o krótkich, jasnych włosach. Ma na sobie szary sweter i trzyma książkę z czarno-białą fotografią na okładce, z napisem na dole oraz datą luty 2024 . Za nią znajduje się ściana z niebieskimi malunkami lub grafikami przedstawiającymi dwie postacie – jedna z nich przygląda się drugiej z zainteresowaniem, a druga wydaje się być smutna lub zmęczona. Na ścianie widnieje również napis, który jest częściowo zakryty przez kobietę, ale można odczytać  Decydujmy  co sugeruje kontekst podejmowania decyzji lub dyskusji.
Martyna Nagórska, koordynatorka projektu “DecydujMY”, prezentuje Narzędziownik Gdańskiej Partycypacji
Fot. Klara Mirecka/Fundacja RC

Projekt DecydujMY

Partycypacja to współpraca, współudział i współdecydowanie. Może być realizowana na wielu poziomach, płaszczyznach i na wielu obszarach naszego życia.

Partycypacja to nie tylko włączenie mieszkańców we współdecydowanie o mieście czy polityce kraju, ale również współpraca i współudział we wszystkich decyzjach, które podejmujemy w grupach, w których funkcjonujemy. Czy to w rodzinie, w pracy, w zespole, drużynie. Partycypacja to zatem znacznie szersze pojęcie niż tylko współpraca między jakimiś grupami zarządzającymi w mieście czy w naszym kraju, a grupami mieszkańców i społeczeństwa. 

Promowaniu partycypacji społecznej i jej znaczenia poświęcony był projekt “DecydujMY! Zwiększanie wpływu Młodych i Dorosłych na życie w Gdańsku”, realizowany przez Fundacja RC. Podczas trwania przedsięwzięcia - od września 2022 roku do kwietnia 2024 roku - odbyło się ponad 50 spotkań w różnej formule: warsztaty, prezentacje, okrągłe stoły.

Przedstawiciele projektu uczestniczyli także w sesji Rady Miasta Gdańska, w konferencjach ogólnopolskich oraz w procesach partycypacyjnych w dwóch dzielnicach Gdańska.

Z kolei jesienią 2023 roku po mieście kursował “partycypacyjny rower” projektu, a wraz z nim - autorki filmowej sondy ulicznej na temat partycypacji. 

Jak się okazało, wielu ludzi uczestniczy w procesach partycypacyjnych, nawet o tym nie wiedząc.

OBEJRZYJ FILMOWĄ SONDĘ NT. PARTYCYPACJI  

 

We wszystkie przedsięwzięcia projektowe zaangażowało się w sumie ponad 400 osób.

By zmieniać świat wokół. Nabór do 7. edycji Inkubatora Innowacji Społecznych INNaczej

Narzędziownik Gdańskich Partycypacji

Jednym z najważniejszych rezultatów projektu jest Narzędziownik Gdańskich Partycypacji. Publikacja ta powstała (oczywiście!) w procesie partycypacyjnym w trakcie pięciu spotkań warsztatowych.

W zamkniętej grupie roboczej współpracowali:

  • miejscy eksperci/ekspertki i praktycy/praktyczki partycypacji, czyli urzędnicy/urzędniczki;
  • przedstawiciele/przedstawicielki jednostek miejskich (ok. 1/3 uczestników)
  • oraz - strona społeczna: mieszkańcy i mieszkanki Gdańska, radne i radni dzielnicowi, przedstawiciele organizacji pozarządowych (ok. 1/3 uczestników);
  • a także eksperci/ekspertki i praktycy/praktyczki partycypacji spoza „Miasta”. Wśród nich wymienić można: przedstawicieli i przedstawicielki środowisk naukowych (Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska) i branżowych (Towarzystwo Urbanistów Polskich), moderatorzy/moderatorki oraz facylitatorzy/facylitatorki procesów partycypacyjnych (ok. 1/3 uczestników).

W całym procesie tworzenia Narzędziownika wzięło udział łącznie ok. 40 osób wraz z ekspertami zewnętrznymi i obserwatorami, pojawiającymi się na pojedynczych spotkaniach. Grupa została wyłoniona w wyniku naboru otwartego (dotyczy strony społecznej, mieszkańców i mieszkanek Gdańska), a także na podstawie zaproszenia (dotyczy strony miejskiej i eksperckiej).

Co wypracowała wymieniona grupa osób? Co jest ważne w planowaniu i realizacji procesów partycypacyjnych? Jak usprawnić te procesy w Gdańsku?

Odpowiedzi znaleźć można w Narzędziowniku - do pobrania w formacie pdf

 

W czwartek, 25 kwietnia, w Centrum Dolna Brama w Gdańsku (Dolne Miasto, ul. Dolna Brama 8) odbędzie się spotkanie ze współautorami publikacji, na którym opowiedzą więcej o procesie powstawania Narzędziownika i o poruszonych w nim zagadnieniach.

Początek o godz. 17, organizatorzy proszą, żeby wcześniej dać znać o swojej obecności wypełniając formularz.

Na zdjęciu widzimy grupę ludzi zgromadzonych wokół stołu na zewnątrz w miejskim otoczeniu. Wygląda na to, że uczestniczą w jakimś zgromadzeniu lub wydarzeniu społecznym. Stoisko jest pokryte plakatem lub mapą, na którym widoczne są pewne rysunki lub notatki. Jedna z osób trzyma flagę z napisem, który jest odwrócony, ale wydaje się być czymś w rodzaju sloganu lub nazwy grupy. Na pierwszym planie znajduje się rower oparty o krzewy kwitnących róż. Tło obrazu stanowi miejska ulica z samochodami i wielopiętrowymi, kolorowymi budynkami mieszkalnymi. Pogoda jest słoneczna i wygląda na to, że jest dzień. Atmosfera wydaje się być spokojna i zaangażowana.
Listopad 2023 - ekipa projektu DecydujMY zaprasza mieszkańców na warsztaty projektowe dotyczące przyszłośc Długich Ogrodów
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

“W gronie eksperckim, przy współudziale aktywnych mieszkańców i mieszkanek, zastanawialiśmy się nad stanem procesów partycypacyjnych w Gdańsku, szukaliśmy też nowych rozwiązań włączających innych we współdecydowanie o szeroko rozumianej przestrzeni i polityce miejskiej.

Jak wyglądała ta współpraca i co dał ten wspólny namysł? Opowiemy o tym podczas spotkania. Podczas wydarzenia chcemy też porozmawiać na temat współpracy między samorządem a stroną społeczną oraz zastanowić się nad sprawczością i tym, jak jej nie zgubić w procesie, który nie jest umocowany przepisami prawa” - zachęcają do udziału organizatorzy spotkania.

Tak o projekcie “DecydujMY” mówi Martyna Nagórska, jego koordynatorka: - Chcieliśmy uświadomić ludziom, że warto jest włączać się w procesy partycypacyjne toczące się w mieście. Podczas naszych wydarzeń rozmawialiśmy o korzyściach, jakie z tego wynikają. Partycypacja to nie jest forma wzięcia sprawy w swoje ręce, czy przedstawienia rządzącym swoich racji. To raczej próba znalezienia wspólnej płaszczyzny do rozmowy z poszanowaniem wszystkich stron, to zwrócenie uwagi również na te głosy, które nie brzmią najgłośniej, poszanowanie różnic między uczestnikami w poglądach i potrzebach, ale i tego, że to rządzący mają mandat, by podejmować w naszym imieniu decyzje, gdyż zostali wybrani w tym celu - tłumaczy Martyna Nagórska. - Niezwykle ważnym elementem procesów partycypacyjnych jest wątek edukacyjny, a nawet nauka empatii – zwrócenie uwagi na te grupy czy jednostki, które same nie zawalczą o swoje prawa. Wreszcie ważne są pewne ramy i ograniczenia, o których należy otwarcie mówić, gdyż nie na wszystko możemy mieć wpływ.

Więcej na temat projektu - na poświęconej mu stronie internetowej.

Projekt „DecydujMY! Zwiększanie wpływu Młodych i Dorosłych na życie w Gdańsku” finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Projekt realizowany był przez Fundację RC - Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. Projekt objęty został honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska.