Modernizacja Długiego Pobrzeża. Do końca czerwca gotowy kolejny odcinek promenady

Jeden z najbardziej znanych deptaków Gdańska przechodzi metamorfozę. Konieczne jest wzmocnienie jego konstrukcji. Postęp prac widać szczególnie od strony Zielonej Bramy. Jeszcze przed wakacjami powinien zostać oddany do użytku pieszych kolejny odcinek, na którym obecnie prowadzone są intensywne roboty.
23.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu plac budowy, widać dwóch robotników w roboczych pomarańczowo czarnych kombinezonach, idą po nowych jasnych schodach, w tle zabytkowe kamienice
Do końca czerwca powinny zakończyć się prace na jednym z odcinków Długiego Pobrzeża - by swobodnie można było tędy spacerować
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Kilka ekip robotników na Pobrzeżu

Do końca czerwca br. powinny zakończyć się prace na odcinku od Zielonej Bramy do ul. Św. Ducha. 

- Obecnie zauważyć tam można dużą obsadę pracowników, pracuje kilka ekip. Robimy wszystko, by dużą część tego Pobrzeża otworzyć przed końcem czerwca, by w tej najważniejszej części sezonu wakacyjnego Pobrzeże było dostępne - podkreśla Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji.

Betoniarka na Motławie. Trwa modernizacja i wzmacnianie Długiego Pobrzeża

widok na kamienice od strony rzeki motławy, widać robotników, koparkę przy nabrzeżu
Na odcinku od Zielonej Bramy do Bramy Św. Ducha na dolnym tarasie nabrzeża trwają roboty nawierzchniowe, montowane jest wyposażenie, a także remontowane są okładziny kamienne
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Co konkretnie dzieje się na placu budowy?

Na odcinku od wspomnianej już Zielonej Bramy do Bramy Św. Ducha, na dolnym tarasie nabrzeża trwają roboty nawierzchniowe, montowane jest wyposażenie, a także remontowane są okładziny kamienne. Do tego renowację przechodzą balustrady. Trwa tutaj także budowa pochylni dla osób z niepełnosprawnościami oraz montaż lamp oświetleniowych. Nawierzchnia układana jest też na górnym tarasie. 

Na odcinku od Bramy Straganiarskiej do punktu pomiędzy Bramą Świętojańską a zabytkowym Żurawiem zamontowano dotąd prefabrykanty z okładziną kamienną, a częściowo wykonano też betonowanie. Obecnie trwają prace związane z układaniem betonu podkładowego i deskowanie od strony rzeki. Poza tym prowadzone są tu roboty żelbetowe, a także montaż okładziny drewnianej.

Na odcinku od ul. Św. Ducha do punktu pomiędzy Bramą Świętojańską a Żurawiem wykonano natomiast prace odkrywkowe w obrębie Żurawia. Aktualnie trwa tu pogrążanie ścianki szczelnej i wykonano już częściowe betonowanie.

Wielkie otwarcie Twierdzy Wisłoujście

- W toku jest wykonanie ściągów, kleszcza (dzięki którym konstrukcja będzie stabilna - dop. red.) oraz otworów w ściance szczelnej pod wodą - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Jakie prace zaplanowano w ramach modernizacji Długiego Pobrzeża?

Roboty prowadzone są, lub wkrótce będą, na 500-metrowym odcinku od Mostu Zielonego do Targu Rybnego. Nie zmieni się charakter pobrzeża - tak jak dotychczas, pełnić ono będzie funkcję bulwaru i ciągu spacerowego. Pozostaną także miejsca do cumowania jachtów i niewielkich jednostek pływających.

W zakresie modernizacji jest m.in. wykonanie nowej ścianki szczelnej oraz przebudowa kolektora odprowadzającego wody opadowe z ul. Św. Ducha. Samo wykończenie nabrzeża będzie podobne do tego, które jest po drugiej stronie Motławy. Inwestycja przewiduje także montaż pachołów cumowniczych, belek odbojowych i drewnianych okładzin nabrzeży.

Przebudowa, w tym wzmocnienie, konstrukcji Długiego Pobrzeża ma zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom. Dzięki inwestycji poprawi się też estetyka tego miejsca, przywrócone zostaną jego walory historyczne. Wykonawcą prac jest firma Doraco Sp. z o.o.

Koszt prac wynieść ma ponad 55 mln złotych. Prace remontowe potrwają do połowy 2025 roku, ich realizacja częściowo uzależniona jest od warunków atmosferycznych.

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami