• Start
  • Wiadomości
  • Betoniarka na Motławie. Trwa modernizacja i wzmacnianie Długiego Pobrzeża

Betoniarka na Motławie. Trwa modernizacja i wzmacnianie Długiego Pobrzeża

Mija rok, od kiedy ruszyły prace modernizacyjne jednego z najbardziej reprezentacyjnych deptaków Gdańska. Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, obecnie kontynuowane są prace przy budowie konstrukcji nabrzeża, a także roboty palowe. Co kilka dni na wodach rzeki Motława można zauważyć barkę transportującą... betoniarkę. Zobaczcie, skąd dostarczany jest beton, którym wzmacniane jest nabrzeże.
05.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kilku robotników w roboczych kaskach i strojach, stoją na konstrukcji zbudowanej z metalowych prętów
Trwają prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji Długiego Pobrzeża
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Beton z Gdańska, transport drogą wodną

W związku z trwającymi pracami na Długim Pobrzeżu, w ostatnich miesiącach trzeba było zmienić harmonogram funkcjonowania zwodzonej kładki łączącej Główne Miasto z wyspą Ołowianka. W poprzednich latach, w okresie zimowym, podnoszona była jedynie na żądanie pływających jednostek. Obecnie działa podobnie jak w sezonie wakacyjnym. A to dlatego, że na remontowane pobrzeże regularnie dostarczany jest beton. Barka, na której jest transportowany, pływa zazwyczaj przez kilka dni w tygodniu - za każdym razem wykonując po kilka kursów (ich liczba uzależniona jest od aktualnych potrzeb na placu budowy), na trasie od wyspy Ostrów do Długiego Pobrzeża. Na barce umieszczana jest jedna betoniarka - pojemność "gruszki" na beton wynosi 6 metrów sześc. Beton produkuje jedna z gdańskich firm - na barkę trafia ze stoczniowego nabrzeża wspomnianej wyspy Ostrów.
Prace remontowe na Długim Pobrzeżu potrwają do połowy 2025 roku, ich realizacja częściowo uzależniona jest od warunków atmosferycznych.

Nowy harmonogram prac na Długim Pobrzeżu

ZOBACZCIE FILM PRZYGOTOWANY PRZEZ DYREKCJĘ ROZBUDOWY MIASTA GDAŃSKA

Jakie prace zaplanowano na Długim Pobrzeżu?

Przebudowa, w tym wzmocnienie, konstrukcji Długiego Pobrzeża ma zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom. Dzięki tej inwestycji, poprawi się też estetyka tego miejsca, przywrócone zostaną jego walory historyczne. Wykonawcą prac jest firma Doraco Sp. z o.o.
Prace zaplanowano na 500-metrowym odcinku, od Mostu Zielonego do Targu Rybnego. Co istotne, nie zmieni się charakter pobrzeża - tak jak dotychczas, pełnić ono będzie funkcję bulwaru i ciągu spacerowego. Pozostaną także miejsca do cumowania jachtów i niewielkich jednostek pływających. W zakresie modernizacji jest m.in. wykonanie nowej ścianki szczelnej oraz przebudowa kolektora odprowadzającego wody opadowe z ul. Św. Ducha. Samo wykończenie nabrzeża będzie podobne do tego, które jest po drugiej stronie Motławy. Inwestycja przewiduje także montaż pachołów cumowniczych, belek odbojowych i drewnianych okładzin nabrzeży.
Koszt prac wyniesie ponad 55 mln złotych.

 

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta