• Start
  • Wiadomości
  • Tęczowy Piątek. Na Pomorzu wzięło w nim udział 18 szkół 

Tęczowy Piątek w szkołach na Pomorzu. W akcji wzięło udział 18 placówek

- Mam marzenie, żeby każda szkoła była miejscem przyjaznym i bezpiecznym, w którym zostaniemy wysłuchani, w którym możemy być sobą  - mówiła Nina Katka z Fundacji GrowSPACE, uczennica III LO w Gdańsku, w którym odbyła się konferencja prasowa z okazji Tęczowego Piątku. Ta ogólnopolska akcja ma na celu uwidocznienie osób LGBT+ w szkołach, ich wsparcie i edukację o ich potrzebach.
27.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2023-10-27-teczowy-piatek-002.JPG
Konferencja prasowa dotycząca Tęczowego Piątku. Nz. (od lewej) Nina Katka, licealistka, aktywistka i członkini Fundacji GrowSPACE (pierwsza z lewej), Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Małgorzata Gradolewska, nauczycielka III LO i Katarzyna Gęba, rzeczniczka praw ucznia w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W ostatni piątek października w Polsce organizowany jest Tęczowy Piątek. Tegoroczną edycję, która odbyła się 27 października, organizuje Fundacja GrowSPACE znana z tworzenia między innymi Mapy Szkół Przyjaznych LGBT+. 

Jak Gdańsk dba o kondycję psychiczną swoich mieszkańców? Program na lata 2024-26

W gdańskiej Topolówce odbyła się konferencja prasowa, w której wzięła udział Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Katarzyna Gęba, rzeczniczka praw ucznia w Gdańsku i nauczycielka III LO w Gdańsku, Małgorzata Gradolewska, jako reprezentantka grona pedagogicznego w III LO oraz Nina Katka - licealistka, aktywistka i członkini Fundacji GrowSPACE. W tym roku wydarzenie odbyło się pod hasłem „SafeSpace” czyli Bezpieczna Przestrzeń. Z danych fundacji wynika, że w akcji wzięło udział około 100 szkół w Polsce, na Pomorzu swój udział zadeklarowało 18 placówek. 

Monika Chabior: - Gdańsk jest miastem równości

- Byliśmy, jesteśmy i będziemy po stronie młodzieży, po stronie osób które potrzebują szczególnego wsparcia, dzisiaj jesteśmy po stronie osób LGBT w szkołach: lesbijek, gejów osób transpłciowych, osób queerowych. Zarówno wśród uczniów i kadry nauczycielskiej - powiedziała Monika Chabior. - Osoby o różnej tożsamości płciowej są wśród nas od zawsze. Gdańsk jest miastem równości, co to znaczy? To znaczy że nie tylko akceptujemy tę sytuację, ale aktywnie działamy na rzecz wyrównywania szans, praw człowieka, pełnego dostępu do wszystkich usług i do całego życia. W Gdańsku bardzo dużo robimy w kontekście wspierania osób LGBT i są to piękne rzeczy jak np. marsz równości, ale to też codzienna praca na rzecz standardów obsługi osób LGBT w instytucjach miejskich, to szkolenia dla nauczycieli, dyrekcji szkół, to konkretne sprawy którymi zajmuje się rzeczniczka praw uczniowskich. To usługi psychologiczne wspierające osoby LGBT i ich rodziców w zrozumieniu sytuacji. Empatia jest bardzo ważna, ale musimy mieć wiedzę, w jaki sposób to wyrównywanie szans ma się odbywać. 

Każdy może pomóc dzieciom i seniorom - trwa świąteczna akcja w Gdańsku

Szkoła jako bezpieczna przestrzeń

- Jako osoby uczniowskie ale też grono pedagogiczne chcemy, żeby szkoła była bezpieczną przestrzenią - powiedziała Nina Katka z Fundacji GrowSPACE. - Aby szkoły były miejscem, w którym osoby uczniowskie mogły czuć się dobrze. Nasza szkoła jest taką bezpieczną przestrzenią, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każda szkoła jest taka. Gdańsk jest miastem równości, ale nie każde miasto jest takim miastem. Właśnie dlatego potrzebujemy takich akcji jak Tęczowy Piątek, żeby pokazać potrzeby bezpieczeństwa, równości, szacunku. Będziemy mogli w pełni korzystać z możliwości edukacji placówek, jeśli będziemy czuć się w nich bezpiecznie.

2023-10-27-teczowy-piatek-001.JPG
- Jako osoby uczniowskie, ale też grono pedagogiczne chcemy, żeby szkoła była bezpieczną przestrzenią - powiedziała Nina Katka z Fundacji GrowSPACE.
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Z badań Fundacji wynika, że 93 proc. uczniów wie o obecności osób LGBT+ w ich szkole. Ponad połowa, bo 53 proc. badanych stwierdza jednak, że sytuacja tych osób jest trudna. Właśnie na to ma odpowiadać Tęczowy Piątek. Szkoły które chciały wziąć udział w akcji, mogły zapisać się do sieci wolontariackiej Fundacji GrowSPACE. Tam otrzymały wlepy, ramki na zdjęcia czy interaktywne plakaty. W ramach projektu organizowany jest też konkurs na najlepszą fotkę z Tęczowego Piątku. 

Weź udział w anonimowych badaniach online poświęconych tematyce uzależnień

Rzecznik praw ucznia: - Dziękuję za waszą wrażliwość i odwagę

- Jako nauczycielka pracująca w tej szkole na co dzień spotykam się z problemami uczniów i widzę, że jest potrzeba budowania bezpiecznej przestrzeni dla każdego - twierdzi Małgorzata Gradolewska, nauczycielka biologii w gdańskiej topolówce. - Jako grono pedagogiczne jesteśmy odpowiedzialni za przekazanie uczniom wiedzy i wsparcia merytorycznego, ale powinniśmy dać im też poczucie bezpieczeństwa, bezpieczną przestrzeń, żeby każdy mógł być sobą i nie bał się być sobą. Człowiek przestraszony niczego nie jest się w stanie nauczyć, bo koncentruje się na swoich obawach i lęku. Dziękuję Ninie za zorganizowanie Tęczowego Piątku w naszej szkole, bo wiem że dla wielu osób, które nie zawsze mają odwagę, żeby zabrać głos, jest to bardzo ważne.

2023-10-27-teczowy-piatek-008.JPG
Katarzyna Gęba, rzeczniczka praw ucznia w Gdańsku (pierwsza z prawej) powiedziała o mającym się pojawić w listopadzie "Przewodniku dla otwartej szkoły. Transpłciowość" dedykowanym kadrze pedagogicznej w szkołach
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Chcę podziękować wszystkim osobom uczniowskim za Tęczowy Piątek - dodała Katarzyna Gęba, rzeczniczka praw ucznia w Gdańsku. - Chcę wam podziękować za wasze kolory, bo jakbyśmy świata nie zaklinali, świat jest kolorowy. Dziękuję za waszą wrażliwość i odwagę. Obiecuję was wspierać i jesteśmy na to gotowi, bo miasto powołało dwa miesiące temu rzecznika praw uczniowskich i wpływają już pierwsze sprawy. Zapraszam do kontaktu wszystkie osoby osoby LGBT+, które czują się źle traktowane, potrzebują wsparcia, których prawa są łamane. Trzymam kciuki, jestem z wami.