Wrzeszcz Górny. Dom Sąsiedzki oficjalnie otwarty. Zajrzyjcie tam w wolnej chwili

Na początek wspólne sadzenie kwiatków i warsztaty z dekorowania. I, oczywiście, drobny poczęstunek - bo to zawsze integruje znajomych i nieznajomych. Sporo mieszkańców pojawiło się w poniedziałkowe popołudnie, 20 maja, przy ul. Batorego 18. Uroczyście otwarto bowiem miejsce, w którym będą mogli aktywnie spędzać wolny czas w towarzystwie sąsiadów z ulicy, jak i całej dzielnicy.
20.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu stół przy którym siedzi kilkanaście osób, zarówno starsze kobiety, jak i osoby w średnim wieku oraz dzieci, niektóre coś wyklejają, ktoś coś czyta
Dom Sąsiedzki we Wrzeszczu przy ul. Batorego 18 został oficjalnie otwarty 20 maja
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Parter dla Domu Sąsiedzkiego

Dom Sąsiedzki znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ul. Batorego 18, na parterze. Piętra zajmują prywatni mieszkańcy - członkowie wspólnoty mieszkaniowej. Do ich mieszkań prowadzi osobna klatka schodowa.

Do dyspozycji Domu są dwa pomieszczenia, z czego jedno większe, o powierzchni około 50 metrów kw., można podzielić na dwa mniejsze - dzięki specjalnej kurtynie. Tutaj organizowane będą m.in. zajęcia z jogi. Można też zaaranżować tę przestrzeń na scenę służącą do występów artystycznych wraz z widownią, jak zresztą miało to miejsce podczas poniedziałkowego, uroczystego otwarcia. W mniejszym pomieszczeniu organizowane będą z kolei różne warsztaty i spotkania klubowe.

Miejsce to ma charakter otwarty - każdy może wziąć udział w proponowanych warsztatach, ale - co bardzo ważne - mieszkańcy mogą też zaproponować i poprowadzić dla innych uczestników własne warsztaty. Wystarczy to zgłosić koordynatorom DS. 

- Od wielu osób usłyszeliśmy w  poniedziałek, że bardzo podoba im się ta lokalizacja dla Domu Sąsiedzkiego, doceniają szczególnie bliskość lasu i duży ogród przy kamienicy - przyznaje Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC, która to zarządza i prowadzi Dom Sąsiedzki przy ul. Batorego. - Padły też już pierwsze inicjatywy, pomysły od mieszkańców na spotkania, np. planszówkowe i warsztaty tematyczne. Mamy też sygnały, że jest zapotrzebowanie na zajęcia ruchowe, usprawniające. Na pewno będziemy więc wykorzystywać sąsiedztwo zielonych, leśnych terenów, w tym Podleśną Polanę. Grono naszych odbiorców jest szerokie: przyszli dziś i seniorzy i młode rodziny z dziećmi - dodaje. 

Suchanino. Nowy punkt widokowy niemal gotowy

na zdjęciu młody mężczyzna w garniturze granatowym i młoda kobieta w jasnej sukience pozują do zdjęcia na schodach prowadzących do budynku
Domem Sąsiedzkim zarządza Fundacja RC. Na zdjęciu: Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC i Martyna Tymrowska, koordynatorka Domu Sąsiedzkiego przy ul. Batorego
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Dom Sąsiedzki przez pięć dni w tygodniu

Dom Sąsiedzki przy ul. Batorego jest otwarty od poniedziałku do piątku, w godz. 11 - 19. W tym czasie można przyjść, porozmawiać, wziąć udział w warsztatach, ale też po prostu napić się kawy i poczytać książkę, przyjść z dziećmi. 

W najbliższych tygodniach szczegółowy harmonogram zajęć w tym miejscu będzie się dopiero kształtował. Jak podkreśla Martyna Tymrowska, koordynatorka Domu Sąsiedzkiego przy ul. Batorego, pracownicy DS będą wsłuchiwać się w głosy i potrzeby mieszkańców co do oferty zajęć, która dla nich będzie po prostu atrakcyjna. 

- Na pewno będziemy kontynuować te zajęcia, które już organizowaliśmy w innych lokalizacjach. Będzie więc joga, malowanie intuicyjne, warsztaty rękodzielnicze. Kontynuować będziemy również warsztaty teatralne, a także spotkania rodziców związanych z edukacją domową oraz modne w ostatnim czasie “kręgi” kobiet - wylicza Martyna Tymrowska. - Prawdopodobnie zorganizujemy też latem kilka pchlich targów.

 

ZOBACZCIE WIĘCEJ ZDJĘĆ

Co o Domu Sąsiedzkim mówią mieszkańcy?

W poniedziałkowe popołudnie w przestrzeni DS pojawiło się kilkadziesiąt osób, zarówno stałych bywalców zajęć organizowanych dotąd w innych lokalizacjach, jak i zupełnie nowych, które dotąd z takiej oferty nie korzystały. 

Dom Sąsiedzki we Wrzeszczu Górnym już funkcjonował, zarządzany także przez Fundację RC. Jego siedziba mieściła się, podobnie jak i samej Fundacji RC, w zabytkowym gmachu dawnego Pałacu Ślubów przy al. Grunwaldzkiej. Służył w tym miejscu mieszkańcom Gdańska od 2016 r. do września 2023 roku. W związku z tym, że wiosną br. rozpoczęły się prace remontowe w budynku, Fundacji zaproponowano inną, tymczasową siedzibę w Oliwie. Natomiast Dom Sąsiedzki organizował w ostatnich miesiącach, gościnnie, wydarzenia w “Windzie” Gdańskiego Archipelagu Kultury. Teraz otrzymał tymczasową siedzibę "na wyłączność", we Wrzeszczu.  

- Jestem tu pierwszy raz, ale na pewno nie ostatni. Mieszkam przy ul. Batorego, czas więc wejść w nowe środowisko, poznać nowe osoby. Na pewno będę przychodzić tu na jogę. Mam w tym miejscu już sporo znajomych, ale jestem otwarta na nowe znajomości - przyznała pani Anna Rusak.

- Przychodzę na różne zajęcia organizowane przez ten Dom Sąsiedzki, które odbywały się ostatnio w innych lokalizacjach. Nie wybrzydzam, chętnie korzystam z oferty zarówno zajęć ruchowych, jak i takich kreatywnych, artystycznych. Mieszkam niedaleko, na Srebrzysku, więc dla mnie ta lokalizacja jest bardzo dobra  - nie ukrywała pani Regina Hukałowicz.

- Brakowało w ostatnich miesiącach takiego miejsca we Wrzeszczu. Najbardziej lubię zajęcia z malarstwa, a także wszelkie robótki ręczne. Co ciekawe, nigdy nie malowałam, zaczęłam na emeryturze. Na zajęcia przychodzę czasem sama, czasem z koleżankami - mówiła z kolei pani Brygida Bianga, która na co dzień mieszka na Niedźwiedniku.

na zdjęciu kobieta i mężczyzna w średnim wieku, mężczyzna podnosi ręce do góry, występują przed widownią widać kilkanaście siedzących na krzesłach osób
W ramach uroczystego otwarcia dla mieszkańców wystąpiła grupa improwizatorska "Klika", w skład której wchodzą: Karol Szklarski, Jaśmina Kotlarek, Grzegorz Bednarek, Justyna Kamińska i Paweł Sykutera
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Kluby w Letnicy, na Aniołkach i na Przymorzu

Fundacja RC prowadzi obecnie klub sąsiedzki na Przymorzu, w budynku Alfa Centrum przy ul. Kołobrzeskiej 41c. Został on otwarty przed kilkoma miesiącami. Przed rokiem otwarto natomiast klub sąsiedzki w Letnicy. Działa on w gmachu Publicznej Szkoły Podstawowej Hevelius przy ul. Suchej 29. W ubiegłym roku otwarto też klub sąsiedzki w dzielnicy Aniołki. Działa on w kamienicy przy ul. Kopernika 8/4, w siedzibie tamtejszej rady dzielnicy.

 

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?