Link do opisu wydarzenia: Dekalog VIII i spotkanie z Violettą Buhl

Dekalog VIII i spotkanie z Violettą Buhl

Data: 22 maja 2024 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa
Wstęp: Bilety: 15 zł normalny / 10 zł ulgowy
Organizator: Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

Cykl: Dekalog | „Dekalog VIII” (1988), reż. Krzysztof Kieślowski, dramat, psychologiczny, Polska, 58 min.

Ósma część słynnego cyklu telewizyjnego Krzysztofa Kieślowskiego z 1989 roku. Jak sugeruje tytuł, punktem wyjścia jest tym razem ósme przykazanie – „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu” – do którego twórcy odwołują się jednak w dość swobodny sposób. Zofia (Maria Kościałkowska) jest profesorką etyki. Po latach spotyka kobietę, której nie udzieliła pomocy w czasie hitlerowskiej okupacji.

Przykazanie będące punktem wyjścia opowieści można odnieść do różnych sytuacji. W „Dekalogu VIII” dowiadujemy się o rozmaitych kłamstwach, pomyłkach i fałszywych świadectwach, jednak Kieślowskiego za każdym razem interesują przede wszystkim punkty widzenia i motywacje bohaterów, którzy nierzadko musieli ważyć etyczne i pragmatyczne racje, a za swoje decyzje ponosili niekiedy konsekwencje przez całe życie.

Gość specjalny: Violetta Buhl – pracę w filmie rozpoczęła jako asystent reżysera, potem jako II reżyser współpracowała
m.in. z takimi twórcami jak Krzysztof Kieślowski (przy „Dekalogu”, „Krótkim filmie o miłości”, „Krótkim filmie o zabijaniu”), Krzysztof Zanussi, czy Stanisław Różewicz. Od 1989 pracuje jako reżyser obsady filmów fabularnych, seriali, teatru telewizji, programów telewizyjnych, reklam i spektakli teatralnych. Prowadzi warsztaty dla aktorów i zajęcia dotyczące castingu w szkołach teatralnych. Od 2006 roku jest międzynarodowym ekspertem castingu w Polsce w ramach europejskiego internetowego programu castingowego E- Talenta. Członkini Polskiej Akademii Filmowej.

Bilety: 15 zł normalny / 10 zł ulgowy*
*ulga dla studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Miejsce