Marcin Kaczmarek nie jest już trenerem Lechii. Zastąpi go David Badia z Barcelony

Pół roku przepracował Marcin Kaczmarek jako pierwszy szkoleniowiec Lechii Gdańsk. Miał wyciągnąć zespół Biało-Zielonych ze strefy spadkowej, nie udało się. We wtorek, 21 marca, klub poinformował o zakończeniu współpracy z Marcinem Kaczmarkiem i pozostałymi członkami sztabu szkoleniowego. Zespół poprowadzi David Badia, który ma być oficjalnie zaprezentowany w czwartek, 23 marca. Ostatnio pracował na Cyprze i trudno powiedzieć, by odniósł tam sukces.
21.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna z brodą w dresie
Marcin Kaczmarek 25 lutego podczas przegranego meczu z Radomiakiem Radom 1:3
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Klub dziękuje za pracę

Marcin Kaczmarek prowadził Lechię Gdańsk od września 2022 roku.


Bilans trenera Kaczmarka w 16 spotkaniach Ekstraklasy, to 6 zwycięstw, 2 remisy i 8 porażek. Po 8 meczach rozegranych przez Lechię Gdańsk w rundzie wiosennej, klub zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli z 25 punktami na koncie.


Dotychczasowemu sztabowi dziękujemy za pracę w klubie. Życzymy powodzenia i sukcesów w dalszej karierze trenerskiej.


O dalszych decyzjach personalnych klub poinformuje niebawem w osobnym komunikacie.

- czytamy w komunikacie klubu Lechia Gdańsk.

David Badia w roli ratownika

Sytuacja jest poważna, Lechii coraz wyraźniej grozi spadek z piłkarskiej ekstraklasy. Zatrudnienie nowego trenera, który nie zna realiów polskiej piłki wygląda na przejaw desperacji władz klubu.  

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, pochodzący z Barcelony David Badia jest 48-latkiem. Na początku swojej kariery trenerskie doświadczenie zdobywał w młodzieżowych zespołach FC Barcelona (2012-2016). Później był asystentem w klubach tureckich: Antalyasporze (2016-2018) i Fenerbahçe (2018-2019), a także w hiszpańskiej Almerii (2019-2021). Ostatnio pracował na Cyprze, prowadząc kolejno zespoły: Ethnikos Achnas (II liga cypryjska), AEK Larnaka, Akritas Chlorakas (obie I liga cypryjska).

Wyniki pracy Davida Badii w Akritas Chlorakas nie powinny napawać gdańskich kibiców optymizmem. Jak podaje portal Transfermarkt, trenerem był tam od lipca do grudnia 2022 roku. Bilans w meczach ligowych: 2 zwycięstwa, 1 remis, 10 porażek. Stosunek bramek 7:24.

Od marca do czerwca 2022 roku David Badia pracował w AEK Larnaka. To zdecydowanie najmocniejszy klub, jaki prowadził na Cyprze (wartość rynkowa 14,25 mln euro). Rozegrał tam 10 meczów: cztery zwycięstwa, trzy porażki, trzy remisy. 

Także wcześniej, jako trener Ethnikos Achnas (grudzień 2021 - marzec 2022) nie osiągnął wyników, które mogły by zapowiadać coś pozytywnego w Gdańsku. Bilans: pięć wygranych, cztery remisy, 6 porażek. Zespół spadł z I ligi cypryjskiej.

Pierwsze zajęcia z drużyną Lechii trener Badia poprowadzi w środę, 22 marca. Oficjalna prezentacja nowego szkoleniowca odbędzie się dzień później, na konferencji prasowej.

Twarz mężczyzny w średnim wieku, łysego, w okularach -widzimy ją po lewej stronie ilustracji. Resztę obrazu wypełnia tło w postaci flagi Lechii Gdańsk, dominuje kolor ciemnozielony
Trener David Badia ma uratować Lechię przed spadkiem z ekstraklasy, choć zupełnie nie zna realiów polskiej ligi. Ostatnio pracował na Cyprze, prowadząc kolejno zespoły: Ethnikos, AEK Larnaka, Akritas Chlorakas
Lechia.pl

Lechia na dnie tabeli

Przypomnijmy, że jesienią - po dziesięciu kolejkach ekstraklasy - Lechia (rozegrała wówczas dziewięć meczów) zajmowała ostatnie miejsce w tabeli. Miała na koncie 1 zwycięstwo, 2 remisy, 6 przegranych. Miała tyle samo punktów co Miedź Legnica i aż sześć mniej od Warty Poznań, zajmującej wówczas 16. miejsce (trzecie od końca).

Ze względu na słabe wyniki z początkiem września pracę w Lechii stracił Tomasz Kaczmarek. Tymczasowym szkoleniowcem został Maciej Kalkowski, jeden z asystentów Tomasza Kaczmarka. Kalkowski na stanowisku pierwszego trenera był przez osiemnaście dni. 

Marcin Kaczmarek został zatrudniony 19 września 2022 roku.

Lechia przedostatnia 

Marcin Kaczmarek do połowy lutego (po 20 kolejkach) miał niezły bilans, bo 5 zwycięstw, 2 remisy i 4 porażki. Potem przyszły trzy przegrane z rzędu: wyjazdowe z Koroną Kielce 0:1 i Lechem Poznań 0:5 oraz u siebie z Radomiakiem Radom 1:3. Fatalne nastroje nieco poprawiła wysoka wygrana z Miedzią Legnica 4:0.  

W niedzielę, 19 marca, Lechia przegrała w Grodzisku Wielkopolskim z Wartą Poznań 0:2. Dwa dni po tym spotkaniu działacze gdańskiego klubu zdecydowali o zwolnieniu trenera oraz jego całego sztabu. Współpracownikami Marcina Kaczmarka byli: asystenci Maciej Kalkowski i Maciej Patyk, trener przygotowania fizycznego Maciej Bagrowski i trener bramkarzy Paweł Primel.

Marcin Kaczmarek pracował w Lechii przez pół roku. Jego poprzednik - Tomasz Kaczmarek - przez rok.

Kaczmarek wyciągnął lekko do góry 

Lechia po 25 kolejkach zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli, ma 25 punktów. Wyprzedza tylko Miedź Legnica (19 punktów), do szesnastej Korony Kielce traci dwa "oczka" (27). Potem wyżej w tabeli są Górnik Zabrze (28), Jagiellonia Białystok (29), Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław, Stal Mielec (po 30). 

Trener Kaczmarek wyciągnął więc nieznacznie zespół Lechii do góry tabeli oraz zmniejszył straty.  

W tej chwili w rozgrywkach ekstraklasy jest przerwa na mecze reprezentacji. Najbliższe spotkanie ligowe Biało-Zieloni rozegrają 1 kwietnia na Polsat Plus Arenie Gdańsk ze Śląskiem Wrocław.