Portal Miasta Gdańska

O projekcie

A
A

W 2014 roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zdecydował o stworzeniu miejskiej polityki otwartości. Wyznaczony został cel, by udostępniać obywatelom dane gromadzone przez miasto.

Od tego czasu nowoczesne technologie wspierają budowanie relacji między mieszkańcami, aktywistami, urzędnikami w oparciu o takie wartości jak transparentność, zaufanie i dialog.

Wśród najważniejszych udostępnionych zbiorów danych znalazły się te dotyczące wydatków urzędu miejskiego, rejestr zapytań o dostęp do informacji publicznej czy dane pozwalające budować aplikacje ułatwiające korzystanie z transportu miejskiego. W ramach programu Otwarty Gdańsk udostępniamy też liczne zbiory danych o miejskiej demografii, gospodarce, gdańskich dzielnicach. Wizualizacje tych danych już wkrótce będzie można zobaczyć w odświeżonej wersji portalu „Gdańsk w liczbach”.

Udostępniamy otwarte dane, bo wierzymy że dedykowany temu celowi portal pozwoli mieszkańcom w wygodny sposób zapoznać się ze sposobem funkcjonowania miasta.

Gdańska polityka otwartości to także jeden z punktów wyjścia do współpracy i rozmowy z pozostałymi samorządami – zarówno tymi w Polsce, jak i w Europie. Pomaga tworzyć platformę samorządów, które swoje funkcjonowanie opierają o takie wartości jak demokracja, rozwój społeczeństwa obywatelskiego i dzielenie się wiedzą.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy o polityce otwartości miasta.