PORTAL MIASTA GDAŃSKA
dwie uśmiechnięte kobiety z rękoma w górze
Otwarcie Festiwalu Wilno w Gdańsku 2022
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Wilno w Gdańsku 2023 / Vilnius Gdanske 2023 to interdyscyplinarny festiwal kulturalny, który organizowany jest wspólnie przez miasta partnerskie Gdańsk i Wilno od dwudziestu lat. W jego ramach odbywa się wiele wydarzeń artystycznych, a także tradycyjny jarmark wileński.

Weekend otwarcia festiwalu Wilno w Gdańsku 2023 / Vilnius Gdanske 2023 odbędzie się w dniach od 11 do 13 sierpnia 2023 r., a jednocześnie rozmaite wydarzenia festiwalowe zaplanowane są latem i jesienią. Hasłem tegorocznej edycji jest „Wspólnota”.

W dniu 11 sierpnia odbędzie się uroczysta gala z okazji 25-lecia współpracy partnerskiej między Gdańskiem a Wilnem. W tym roku włączamy się także w obchody 700-lecia Wilna.

W ramach festiwalu przewidziano m. in. spotkania literackie, koncerty, wystawy, dyskusje, pokazy filmowe oraz warsztaty rękodzieła. Dyrektorem artystycznym festiwalu Wilno w Gdańsku jest dr Tomasz Snarski.

Organizatorzy: Miasta Gdańsk, Miasto Wilno, Gdański Archipelag Kultury

Patronat honorowy: Ambasada Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Konsul Honorowy Republiki Litewskiej w Gdańsku

Partnerzy: Vilniaus kultūros centras, Užupio meno inkubatoriaus, Hospicjum bł. księdza Michała Sopoćki w Wilnie, Litewski Instytut Kultury, Kwartalnik Znad Wilii, Nadbałtyckie Centrum Kultury, NOMUS | Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku , Uniwersytet Gdański, Tajne Komplety Gdańsk, Amber Expo, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Oddział Pomorski, Fundacja Pomorskich Kresowian, Gdański Klub Poetów, Stowarzyszenia Nowy Port Sztuki, Dwór Uphagena Arche.

Patronaty: trojmiasto.pl, gdansk.pl, Magazyn Kurier Wileński, Zawsze Pomorze