PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

Gdańsk zależy od Ciebie. Sprawdź na co wydatkowana jest część Twojego podatku PIT, która zostaje w mieście

Gdańsk zależy od Ciebie. Sprawdź na co wydatkowana jest część Twojego podatku PIT, która zostaje w mieście
W piątek, 30 kwietnia, mija termin składania zeznań podatkowych. Wpływy z PIT są niezwykle ważnym dochodem miasta, ponieważ dzięki jednemu rozliczonemu mieszkańcowi, do miejskiego budżetu trafia średnio 2700 złotych. Kto rozliczy PIT w Gdańsku, wesprze finansowo nasze miasto, co w czasie epidemii ma szczególne znaczenie. Przypominamy, że dla gdańskich podatników ponownie zorganizowano loterię z atrakcyjnymi nagrodami, wśród nich hybrydowe Suzuki Swift FL Elegance.
Pieniądze z podatku PiT przeznaczone są na transport publiczny, infrastrukturę, edukację czy utrzymanie zieleni. Gdańscy podatnicy mają realny wpływ na rozwój miasta w którym żyją
Pieniądze z podatku PIT przeznaczone są na transport publiczny, infrastrukturę, edukację czy utrzymanie zieleni. Gdańscy podatnicy mają realny wpływ na rozwój miasta w którym żyją
Pixabay.com

 

Podatek dochodowy PIT nie trafia w całości do Skarbu Państwa, aż 48 proc. tego podatku zasila budżet miasta, czy gminy, w którym podatnik złoży deklarację. W przypadku Gdańska stanowi to średnio 26,5 proc. wszystkich dochodów. Dane te przekładają się na konkretne kwoty. W 2018 roku mowa o 873 mln zł, w 2019 roku 959 mln, w roku 2020 - 931 mln. Prognozy finansowe wskazują, że w roku 2021 do kasy miasta z tytułu PIT wpłynie ponad miliard złotych. 

- Rozwój Gdańska zależy od nas wszystkich - mówi Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska. - Każda osoba, która tu mieszka i pracuje, może dołożyć cegiełkę do wsparcia miasta, z którego usług korzysta. Gorąco zachęcam, by osoby, które czują się związane z Gdańskiem, właśnie tu zapłaciły podatki.  

W czasie epidemii obywatelska postawa ma jeszcze większe znaczenie niż dotychczas. Każdy, rozliczony PIT w naszym mieście, to dla Gdańska spory zastrzyk finansowy. Dzięki jednemu rozliczonemu mieszkańcowi, do miejskiego budżetu trafia średnio 2700 złotych.

Sprawdź, jakie zadania realizowane dzięki Twoim podatkom

Na stronie loterii "PIT w Gdańsku. Się opłaca!" dostępna jest symulacja, dzięki której możemy sprawdzić, jakie kwoty z naszego podatku w ujęciu miesięcznym miasto przeznacza na realizację poszczególnych zadań. By lepiej zobrazować o czym mowa, wystarczy skorzystać z kalkulatora i wpisać kwotę miesięcznego wynagrodzenia brutto. Przykładowo, jeśli zarabiamy 4 tys. 112, 80 zł, kwota z naszego podatku (również w ujęciu miesięcznym)  przeznaczona zostanie na rozwój następujących obszarów:

 • Infrastruktura drogowa i komunikacja miejska - 24, 27 zł
 • Edukacja i opieka wychowawcza - 35,16 zł
 • Pomoc społeczna i integracja - 18,06 zł
 • Kultura - 3,06 zł
 • Sport, rekreacja, wypoczynek i turystyka w mieście - 4,91 zł
 • Zarządzanie miastem i jego strukturami - 4,67 zł
 • Ochrona środowiska i zieleń miejska - 6,47 zł
 • Nieruchomości i gospodarka mieszkaniowa - 2,75 zł
 • Gospodarka komunalna - 3,80 zł
 • Finanse miasta - 2,27 zł
 • Bezpieczeństwo - 2,27 zł
 • Ład i polityka przestrzenna - 0,90 zł
 • Sprawy obywatelskie i usługi administracyjne - 0,99 zł
 • Rozwój społeczno-gospodarczy miasta - 1,95 zł
 • Zdrowie mieszkańców i przeciwdziałanie patologiom - 0,70 zł
 
Na stronie loterii dostępna jest symulacja, dzięki której można lepiej zrozumieć, jak skonstruowany jest budżet miasta. Skorzystaj z kalkulatora i oblicz, ile pieniędzy z twojego podatku trafi do wspólnej kasy miasta
Na stronie loterii dostępna jest symulacja, dzięki której można lepiej zrozumieć, jak skonstruowany jest budżet miasta. Skorzystaj z kalkulatora i oblicz, ile pieniędzy z twojego podatku trafi do wspólnej kasy miasta
gdansk.pl

 

Loteria 

By zachęcić mieszkańców Gdańska do płacenia podatków w naszym mieście, a także podziękować im za obywatelską postawę, miasto po raz piąty zorganizowało loterię z atrakcyjnymi nagrodami. W tym roku do wygrania są:

 • Hybrydowe Suzuki Swift FL Elegance
 • 10 smartfonów Samsung Galaxy S20 FE
 • 15 rowerów trekkingowych Indiana model X-Road 3.0 M19

W loterii może wziąć udział każdy, kto wybrał Gdańsk na miejsce do życia. Nie trzeba mieć tu meldunku. Warunek uprawniający do zgłoszenia w loterii jest jeden - to w Gdańsku należy rozliczyć swój PIT, niezależnie od tego, czy wybierzemy tradycyjną formę złożenia zeznania podatkowego, czy zrobimy to drogą elektroniczną.

Przypominamy także, że osoby, które złożyły już PIT i podały w nim inny adres niż w gdański, a w rzeczywistości są mieszkańcami Gdańska, do 30 kwietnia br. mają szansę nanieść zmiany w zeznaniu podatkowym.

 
Niebieskie, hybrydowe Suzuki Swift FL Elegance to nagroda główna w 5. edycji loterii PiT w Gdańsku. Się opłaca!
Niebieskie, hybrydowe Suzuki Swift FL Elegance to nagroda główna w 5. edycji loterii "PiT w Gdańsku. Się opłaca!"
mat. prasowe

 

Nie czekaj z rejestracją, zgłoś się już dziś

Rejestracja uczestników, którzy chcą wziąć udział w tegorocznej loterii "PIT w Gdańsku. Się opłaca!" zakończy się w poniedziałek 3 maja o północy. 

Zgłoszenie się do loterii i wypełnienie formularza rejestracyjnego zajmuje kilka minut. Wystarczy wejść na stronę www.gdansk.pl/pit

Losowanie nagród odbędzie się we wtorek 11 maja. 

 

Czytaj:

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze