• Start
  • Wiadomości
  • Dla nich nauka online to wyzwanie: uczniowie imigranci potrzebują pomocy

Dla nich nauka online to wyzwanie: uczniowie imigranci potrzebują pomocy

Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku apeluje o pomoc dla najmłodszych imigrantów, dla których polska szkoła online to ogromne wyzwanie. Poszukiwani są korepetytorzy i używany sprzęt komputerowy.
08.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Fancycrave1/pixabay.com

 

Trudno znaleźć dziś szkołę w Gdańsku, w której nie uczyłyby się dzieci imigranckie. Na co dzień w szkole uczeń imigrant jest non stop “zanurzony” w języku polskim. Poza kontaktami z nauczycielami podczas lekcji, przebywa także z polskojęzycznymi rówieśnikami, co jest równie cennym wkładem w jego odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Od 16 marca, czyli dnia zamknięcia szkół w Polsce, młodzi imigranci zostali pozbawieni wsparcia tego naturalnego środowiska.

- Odnalezienie się w zdalnej edukacji to wyzwanie dla każdej rodziny, dla rodzin imigranckich jeszcze trudniejsze z paru względów - mówi Waja Jablonowska z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. - Często ciężko jest utrzymać ciągłość nauki, nie tylko dlatego, że lekcja bez bezpośredniego kontaktu z nauczycielem jest trudniejsza do zrozumienia, a umiejętności językowe rodziców nie zawsze pozwalają im wesprzeć dziecko. Problemem jest też słaba jakość Internetu. Imigranci najczęściej dysponują małej “mocy” siecią z telefonu z doładowaniem, a teraz coraz więcej z nich traci pracę. Doładowanie komórki dla wielu rodzin zeszło na dalszy plan. Na różne sposoby szukamy wsparcia w zakresie dostępu do lepszej jakości Internetu dla “naszych” uczniów, ale to nie wszystko, co jest potrzebne.

 

Prezydent Piotr Kowalczuk: Egzamin ósmoklasisty powinien zostać odwołany, maturalny także

 

Z tych samych powodów, dla których nie zasilą telefonu, wiele rodzin imigranckich nie zainwestuje w komputery dla dzieci, dlatego Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku prosi o przekazywanie używanego sprzętu.

O szczegółach można przeczytać w poście na ten temat na Fb organizacji:

 

CWII poszukuje również korepetytorów wolontariuszy, którzy zechcieliby wspomóc młodych imigrantów w nauce - online, albo choćby przez telefon. Obecnie najpilniejsze potrzeby dotyczą matematyki i języka angielskiego.

-Rozumiemy, że szkoły są teraz skoncentrowane na nowych wyzwaniach, zwróciliśmy się więc o pomoc do emerytowanych nauczycieli z lokalnego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Kilka osób, różnej specjalności, zgłosiło chęć pomocy, za co jesteśmy bardzo wdzięczni - tłumaczy Waja Jablonowska. - Nasz apel jednak nie ustaje, ponieważ potrzeby uczniów będą rosły. Rodzice dotąd sami często płacili za korepetycje, w obecnej niepewnej sytuacji ekonomicznej, chcielibyśmy ich odciążyć finansowo. Wsparcia szczególnie potrzebują dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej, od klasy szóstej w górę. Przygotowują się do egzaminu ósmoklasisty, ucząc się w polskim systemie od zaledwie kilku lat. Znam nawet jedną dziewczynę, która jest w Polsce od września tego roku i teraz ma zdawać ten egzamin. Zachęcamy do kontaktu nauczycieli i osoby, które po prostu znają się na danym przedmiocie.

 

Co z maturami i rekrutacją na studia? Apel do rektorów w sprawie pilnych działań

 

Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek poszukuje korepetytorów wolontariuszy, którzy zechcieliby wspomóc młodych imigrantów w nauce - online, albo przez telefon
Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek poszukuje korepetytorów wolontariuszy, którzy zechcieliby wspomóc młodych imigrantów w nauce - online, albo przez telefon
Fot. Sweetlouise/pixabay.com

 

Aktualnie na pomoc czeka kilkanaścioro dzieci z Gdańska, Pruszcza Gdańskiego, Tczewa czy Kwidzyna (CWII ma swoje filie także poza Gdańskiem) w wieku od lat 7 do 16. Pochodzą z Białorusi, Rosji, Ukrainy, Czeczenii i Rumunii. Nie jest to lista zamknięta.

Jeśli ktoś chciałby im pomóc przy nauce lub oddać używany komputer, proszony jest o kontakt z Natalią Malyk z CWII: natalia.malyk@cwii.org.pl, nr. tel. 736 812 569.

 

Aktualizowane informacje dla cudzoziemców przebywających w Gdańsku dotyczące koronawirusa znaleźć można w zakładce na naszym portalu. Podawane są w sześciu językach: ukraińskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, portugalskim i arabskim. 


Коронавірус: Найважливіша інформація для іноземців в Гданську


Coronavirus: The most important information for foreigners in Gdańsk


Coronavirus: Die wichtigsten Informationen für Ausländer in Danzig


Коронавирус: Самая важная информация для иностранцев в Гданське


Coronavirus: InformaÇoes importantes aos estrangeiros em Gdansk


أهم المعلومات للأجانب في مدينة غدانسك عن الفيروس التاجي

 

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie