• Start
  • Wiadomości
  • Konferencja w VI LO. "Różne twarze depresji - rozumiemy i pomagamy"

Konferencja "Różne twarze depresji". Zdrowie psychiczne młodych ludzi to dla Gdańska priorytet 

- Nie ma lepszego miejsca niż szkoła, żeby rozmawiać o takich tematach jak depresja wśród młodych ludzi - powiedział Grzegorz Kryger, Pomorski Kurator Oświaty podczas konferencji podsumowującej Tydzień Walki z Depresją, a zorganizowanej w VI LO w Gdańsku. - Nauczyciele to “lekarze pierwszego kontaktu”, w szkole nie jesteśmy sami, działamy we wspólnocie, zawsze ktoś jest blisko młodego człowieka. 
23.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20240223-depresja-zso6-6_949x633
Nz. Konferencja "Różne twarze depresji - rozumiemy i pomagamy" podsumowująca Tydzień Walki z Depresją w VI LO w Gdańsku. Występują uczennice liceum
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

„Niebieskie trampki” - gdański program nominowany w konkursie Zdrowy Samorząd. Wyniki 7 marca

Przez tydzień o depresji wśród młodych i o tym, jak sobie z nią radzić

Dnia 23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją, który wieńczy Tydzień Walki z Depresją. To najczęściej warsztaty, spotkania edukacyjne, konsultacje, występy uczniów. W VI LO w Gdańsku od 2018 roku te wydarzenia organizowane są z inicjatywy Anny Walerzak-Więckowskiej, zastępczyni dyrektora VI LO i Mariusza Pluty, dyrektora szkoły. W tym roku do wydarzeń organizowanych w szkole dołączyła Fundacja TERAPIA TO NIE WSTYD z Warszawy, która postawiła na terenie szkoły TERAPIOBUS oferujący w dniach 22-23 lutego pomoc psychologiczną dla młodzieży.

Stres, depresja, stany lękowe. Na Pomorzu przybywa zwolnień lekarskich

- W ramach Tygodnia Walki z Depresją odbywały się warsztaty dla młodzieży, w tym roku skorzystała z nich rekordowa ilość 119 uczniów - powiedziała Anna Walerzak-Więckowska. - Odbyła się też rekordowa ilość konsultacji dotyczących kryzysów psychicznych dla rodziców i pełnoletnich uczniów. Każdego roku tydzień poświęcony walce z depresją kończy się podsumowaniem, w tym roku jako szkoła i jako poradnia działająca w szkole zauważamy potrzebę wsparcia dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi: z ADHD, zespołem Aspergera, dysleksją, dyskalkulią, deficytem uwagi bo to wszystko może wpłynąć na obniżenie nastroju. Dlatego w tej edycji o tego rodzaju problemach mówimy podczas konferencji "Różne twarze depresji - rozumiemy i pomagamy".

20240223-depresja-zso6-21_949x633
Nz. Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych podkreśliła, że Miasto Gdańsk stawia na wsparcie zdrowia psychicznego
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Zdrowie psychiczne młodych ludzi ważne dla Miasta Gdańska  

- Większość z nas nie siedzi w gabinetach psychologów czy pedagogów, informacje o kryzysie psychicznym wśród młodzieży czerpiemy z danych, statystyk, raportów, czasem słyszymy o tragicznych historiach - powiedziała podczas spotkania Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Dlatego ważne, aby wsłuchać się w młodych ludzi, odnaleźć w sobie empatię i zrozumienie dla sytuacji człowieka dojrzewającego, chociaż każdy z nas przeżywa te uczucie, każdego może dopaść depresja, nie jest przecież związana z wiekiem.

Wszystkie sześciolatki znajdą miejsca w zerówkach - z gdańskich rodzin i nie tylko

Jak podkreśliła prezydent Chabior depresja młodej osoby w wieku dojrzewania jest czymś szczególnie bolesnym. Gdańsk stawia na wsparcie zdrowia psychicznego i to jest absolutny priorytet. 

- W tym roku rozstrzygnęliśmy konkursy dla organizacji pozarządowych i przeznaczamy rekordową sumę na Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego - dodała Monika Chabior. - To 4 miliony trzysta tysięcy złotych, kwota rośnie bo rosną potrzeby. W gdańskim programie patrzymy na różne etapy w kwestii trudności psychologicznych w różnych grupach. Chyba najważniejszym skierowanym do młodych ludzi jest nasz najnowszy program Niebieskie Trampki. Dużą wagę przykładamy też do dofinansowania długoterminowych terapii dla młodzieży i innych potrzebujących.

Miliony na wsparcie psychologiczne od 2016 roku


Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego został wprowadzony decyzją Rady Miasta Gdańska w 2016 roku, od tego czasu był aktualizowany i przystosowywany do nowych potrzeb. Kryzys zdrowia psychicznego, jeszcze zanim wybuchła pandemia Covid-19, był jednym z największych wyzwań społecznych w Polsce i w Gdańsku. Dostajemy wyniki badań od organizacji pozarządowych, z których wynika, że z naszą kondycją emocjonalną nie jest dobrze, a zdrowie psychiczne to przecież klucz do budowania wspólnoty, dlatego Gdańsk angażuje się w tworzenie takiego wsparcia. 

Ponad 4,3 mln zł w 2024 roku na Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego

Od 2016 roku Miasto Gdańsk przeznaczyło ponad 15 mln zł (15 167 597 zł) na wsparcie psychologiczne, te środki nadal rosną:

  • w 2021 - ponad 2 mln 100 tys. zł 
  • w 2022 - ponad 2 mln 700 tys. zł
  • w 2023 - 3 mln 300 tys. zł
  • na 2024 rok zaplanowano 4 mln 300 tys. zł

Pomorski Kurator: Szkoła bez strachu i wrażliwa na potrzeby ucznia 

Zdaniem Grzegorza Krygera, Pomorskiego Kuratora Oświaty szkoła to idealne miejsce na rozmowy o problemach młodych ludzi, także o depresji, a nauczyciele to jego zdaniem "lekarze pierwszego kontaktu", którzy jako jedni z pierwszych mają szanse na rozpoznanie problemów psychicznych uczniów. 

„Gdański model dostępnej szkoły” z myślą o uczniach ze specjalnymi potrzebami

- Szkoła to jest miejsce wspólnotowe, w którym nie jesteśmy sami, zawsze ktoś jest blisko nas - powiedział Grzegorz Kryger. - Dlatego tak ważne jest edukowanie na temat problemów psychicznych. W kuratorium stawiamy obecnie na trzy główne hasła czyli budowanie szkół bez strachu, budowanie wrażliwej szkoły i budowanie przestrzeni edukacyjnej. Ważne jest też to, żebyśmy zadbali o siebie nawzajem, o nasz dobrostan. Nie będziemy dobrymi specjalistami, nie pomożemy drugiemu człowiekowi, jeżeli sami nie zadbamy o siebie.

TV

Piknik na Targu Węglowym. Mieszkańcy i goście świętowali 20. rocznicę Polski w UE