• Start
  • Wiadomości
  • „Niebieskie trampki” - gdański program nominowany w konkursie Zdrowy Samorząd

„Niebieskie trampki” - gdański program nominowany w konkursie Zdrowy Samorząd. Wyniki 7 marca

„Niebieskie Trampki – kroki ku życiu” to gdański program wspierający dzieci i młodzież (w wieku 14-18 lat) w kryzysie psychicznym. Młodzi ludzie mają dostęp do pomocy psychologicznej w ciągu 48 godzin, możliwe są też interwencje wyjazdowe. Projekt został nominowany w konkursie „Zdrowy Samorząd” organizowanym przez Portal Samorządowy. Głosowanie internetowe trwa do 12 lutego. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy 7 marca 2024 r. podczas Gali IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
31.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20230321-niebieskie-trampki-39_949x633
"Niebieskie trampki" - tu znajdziesz pomoc w kryzysie psychicznym
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

“Niebieskie trampki” we Wrzeszczu. Gdańsk pomaga dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym

Stan psychiczny dzieci i młodzieży pogarsza się – potwierdzają to statystyki policyjne, ale też badania prowadzone w gdańskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej oraz w Pomorskim Centrum Toksykologii. Rośnie liczba ryzykownych zachowań i samookaleczeń, coraz więcej młodych osób dotyczą myśli i próby samobójcze, problemem jest nadużywanie substancji psychoaktywnych.

MOPR szuka chętnych do wsparcia młodych ludzi, którzy muszą się w życiu usamodzielnić

Z myślą o wsparciu młodych ludzi w trudnych dla nich chwilach, w Gdańsku prowadzony jest program zapobiegania samobójstwom w środowisku młodzieży „Niebieskie Trampki - kroki ku życiu", realizowany dzięki połączeniu zasobów samorządu (gmina miasta Gdańska), biznesu (FORUM Gdańsk) oraz NGO (Fundacja FOSA). Ten niezwykły projekt jest nominowany w konkursie „Zdrowy Samorząd”, organizowanym przez Portal Samorządowy.

Głosowanie internautów i internautek, w którym może wziąć udział każda i każdy z nas: bez rejestracji, bez opłat, trwa do 12 lutego 2024 r. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy 7 marca 2024 r. podczas Gali IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Galeria zdjęć z otwarcia drugiego punktu pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży “Niebieskie trampki”, który mieści się w Galerii Metropolia

O programie Niebieskie Trampki

"Niebieskie Trampki" to dostępne w ciągu 48 godzin wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży w wieku 14-18 lat w kryzysach psychicznych oraz interwencje wyjazdowe – tam, gdzie dzieje się coś ważnego, często trudnego. To także warsztaty psychoedukacyjne w szkołach.

Na cele programu przystosowano lokal udostępniony przez centrum handlowe FORUM Gdańsk. Działa tu punkt pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży, zatrudniono wykwalifikowaną kadrę. „Niebieskie trampki” to przestrzeń współtworzona z młodzieżą: bezpieczna przystań dla każdej młodej osoby. Może tu przyjść, niezależnie od tego czy potrzebuje po prostu posiedzieć w ciepłym pomieszczeniu, poznać nowe osoby czy powiedzieć o swoich problemach przyjaznym, przygotowanym do tego merytorycznie osobom - i uzyskać od nich wsparcie.

W 2023 r. „Niebieskie trampki” punkt pomocy w Forum Gdańsk odwiedziło 1233 uczestników: ok. 80 osób dziennie (maksymalnie 120, w tym ok. 10-12 nowych osób każdego dnia).

Głosy na projekt „Niebieskie trampki” można oddawać tutaj

Więcej o samym konkursie przeczytasz tutaj

 

TV

Koniec remontu kamienicy przy ul. Biskupiej 17