• Start
  • Wiadomości
  • We Wrzeszczu pomoc dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym

“Niebieskie trampki” we Wrzeszczu. Gdańsk pomaga dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym

Otwarto drugi na mapie Gdańska punkt pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży “Niebieskie trampki”. Mieści się w Galerii Metropolia i jest zorganizowany na wzór podobnej inicjatywy, z powodzeniem działającej w Śródmieściu. To pionierski program w skali kraju. Celem jest stworzenie wspólnej przestrzeni dla dzieci i młodzieży, która ma służyć wzmacnianiu kondycji psychicznej młodych ludzi, wesprzeć w budowaniu relacji i silnego poczucia własnej wartości.
07.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Cztery kobiety w średnim wieku stoją jedna obok drugiej, pozują do zdjęcia - każda z nich trzyma przed sobą taki sam egzemplarz umowy o współpracy, którą przed chwilą podpisały
Wspólnymi siłami można wiele zdziałać. Od prawej: Patrycja Zbytniewska, prezes Zarządu Fundacji LPP, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Iwona Górska, gospodyni spotkania, wiceprezes PB Górski oraz Alina Kaszkiel-Suska, prezes Zarządu Fundacji FOSA
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Nie zamykać oczu na człowieka

Oficjalne otwarcie odbyło się w Galerii Metropolia w czwartek, 7 grudnia. “Niebieskie trampki” to przestrzeń współtworzona razem z młodzieżą, która ma być bezpieczną przystanią dla każdej potrzebującej młodej osoby. Niezależnie od tego czy potrzebuje po prostu posiedzieć w ciepłym pomieszczeniu, poznać nowe osoby czy porozmawiać o swoich problemach przyjaznym, przygotowanym do tego merytorycznie osobom - i uzyskać od nich wsparcie. 

"Uczniowie wstydzą się korzystać z pomocy psychologa szkolnego". Jak to zmienić?

Nowe miejsce dostępne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-19.00 i mieści się na poziomie -1 w Galerii Handlowej Metropolia.

- Każdy, kto widzi co się dzieje w otaczającym nas świecie wie, że nie należy być obojętnym i zamykać oczu na drugiego człowieka - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Mamy poważny kryzys zdrowia psychicznego i kryzys emocji, szczególnie wśród młodzieży. Życie naprawdę bywa dla wielu opresyjne. Dlatego takie miejsca jak to, kolejne w Gdańsku, w którym wyciągamy pomocną dłoń jest tak ważne.

Dwie nastolatki śmieją się pozując do zdjęcia
Okres dojrzewania w świecie pełnym napięć. Jak pomóc młodym odnaleźć swoją drogę, skoro nierzadko gubią się w tym wszystkim dorośli?
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Siła współpracy samorządu, biznesu i NGO’s

Otwarcie nowej siedziby projektu “Niebieskie trampki” odbyło się w formie konferencji prasowej. Punkt w Galerii Metropolia powstał w ramach współpracy między organizacją pozarządową czyli Fundacją FOSA, podmiotami prywatnymi, czyli CH Metropolia i Fundacji LPP oraz samorządem - miastem Gdańsk.

- Żadne pieniądze nie zastąpią człowieka czy specjalistów. Ale przede wszystkim żadne pieniądze nie zastąpią uważności - podkreśla prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Życzę Wam, żeby to miejsce było przyjazne dla każdego i mam nadzieję, że ochroni ono wiele osób przed problemami i trudami życia. Mam nadzieję, że to będzie bezpieczna przystań dla młodych ludzi, którzy tego wsparcia potrzebują.

Dwie osoby rozbijają młotkami atrapę ściany zrobioną ze styropianu, malowanego w sposób przypominający cegły. W tle przygląda się temu około 30 osób
Uroczyste otwarcie z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Nowy punkt pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży “Niebieskie trampki” dostępny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-19.00 i mieści się na poziomie -1 w Galerii Handlowej Metropolia
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Autorski program, wspólne działanie

Duże nadzieje z tym projektem wiąże Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

- Nie zawsze sytuacje życiowe, z którymi się zmagamy, są przyjemne - zauważa Monika Chabior. - Natomiast to, czego potrzebują młodzi ludzie to bezpieczna przestrzeń. Przestrzeń, w której będą mogli te emocje, te przeżycia, te problemy, zagadnienia, ten świat, który dopiero poznają, analizować bezpiecznie i z ludźmi, którzy poprowadzą przez to doświadczenie dojrzewania.

25 lat Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej. Z tej okazji konferencja naukowa na UG

Jak podkreśla zastępczyni prezydent, "Niebieskie trampki" to gdański, autorski program, efekt wspólnego działania. Na czym polegają takie bezpieczne miejsca? Przede wszystkim na życzliwej akceptacji:

  • nie musisz się pięknie ubrać
  • nie musisz się pięknie wysławiać
  • nie musisz się umawiać
  • przychodzisz i jesteś
  • masz problem, z którym nie umiesz sobie poradzić? Rozejrzyj się - wokół są ludzie, którzy chętnie pomogą

- Czekamy na Ciebie, jesteśmy Ciebie ciekawi - tłumaczy wiceprezydentka Monika Chabior. -  Są tutaj młodzi ludzie, ale są też specjaliści i specjalistki, którzy Ciebie słuchają, chcą Ci pomóc i z Tobą być. Cieszę się, że to już drugie takie miejsce w Gdańsku i liczę na to, że będzie ich więcej.

NASZA FOTOGALERIA:

Gdański biznes z wielkim sercem

W inauguracji nowego punktu uczestniczyły również: Patrycja Zbytniewska, Prezes Zarządu Fundacji LPP, Alina Kaszkiel-Suska, Prezes Zarządu Fundacji FOSA oraz Krzysztof Piekarski, dyrektor Galerii Handlowej Metropolia.

Fundacja LPP od początku swojego istnienia angażuje się w lokalne inicjatywy społeczne skierowane do młodzieży, a jedną z jej głównych misji jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Statystyki pokazują, że w ostatnich latach zdrowie psychiczne nastolatków narażone jest na wiele negatywnych czynników, dlatego Fundacja skupia się na rozwoju działań w zakresie minimalizowania barier w dostępie do pomocy psychologicznej. 

Dla dzieci i młodzieży w kryzysie (i dorosłych chcących im pomóc). Kliknij, poszukaj wsparcia 

- Chcemy, aby klub „Niebieskie trampki w Metropolii” stał się miejscem, gdzie każdy odnajdzie zrozumienie i wsparcie, którego potrzebuje - podkreśla Patrycja Zbytniewska, liderka ds. polityki społecznej i raportowania niefinansowego w LPP, prezeska Fundacji LPP. - Wierzymy, że projekt ten stanie się ważnym elementem pomocy dla młodych mieszkańców Pomorza, a dodatkowo podniesie świadomość społeczną w tym ważnym temacie – 

Galeria Metropolia za tzw. „symboliczną złotówkę” udostępnia lokal na działanie Niebieskich Trampek. Fundacja LPP natomiast dofinansowuje projekt w kwocie 300 000 zł na czas od listopada 2023 do listopada kolejnego roku. Dostosowanie lokalu do potrzeb działania punktu zaoferowała z kolei Fundacja LPP w ramach wolontariatu pracowniczego.

W okolicy punktu na terenie Galerii będą prowadzone działania streetworkerskie.

Zdjęcie przedstawia kilka nastoletnich dziewcząt
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz do uczestników uroczystej inauguracji, szczególnie do młodych: - Żadne pieniądze nie zastąpią człowieka czy specjalistów. Ale przede wszystkim żadne pieniądze nie zastąpią uważności. Życzę Wam, żeby to miejsce było przyjazne dla każdego i mam nadzieję, że ochroni ono wiele osób przed problemami i trudami życia. Mam nadzieję, że to będzie bezpieczna przystań dla młodych ludzi, którzy tego wsparcia potrzebują.
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Inne miasta też by tak chciały

- Jestem przeszczęśliwa, że żyję w Gdańsku - mówi Alina Kaszkiel-Suska, Prezes Zarządu Fundacji FOSA. - Miasto daje duże środki na zdrowie psychiczne i  odpowiada na potrzeby, które są oddolnie diagnozowane. Zgłaszamy się z pomysłami i spotykamy się  otwartością do ich wysłuchania, finansowania i działania. Gdy rozmawiamy z osobami z innych miast, wszyscy nam zazdroszczą np. systemu mieszkalnictwa wspomaganego i całej opieki w obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy też firmie LPP za wieloletnią i szeroką współpracę oraz sfinansowanie tego punktu.

Kobieta w niebieskiej marynarce przemawia do kilkudziesięciu osób
- Nie zawsze sytuacje życiowe, z którymi się zmagamy, są przyjemne - mówi Monika Chabior, wiceprezydentka Gdańska. - Natomiast to, czego potrzebują młodzi ludzie to bezpieczna przestrzeń. Przestrzeń, w której będą mogli te emocje, te przeżycia, te problemy, zagadnienia, ten świat, który dopiero poznają, analizować bezpiecznie i z ludźmi, którzy poprowadzą przez to doświadczenie dojrzewania.
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Gdańsk Program Ochrony Zdrowia Psychicznego

Miasto Gdańsk od lat wspiera zdrowie psychiczne swoich mieszkanek i mieszkańców. Z danych wynika, że tylko w ostatnich 2 latach z prowadzonych działań skorzystało 70 tys. osób. 

Radni w odpowiedzi na aktualne potrzeby w trakcie październikowej sesji Radni Miasta jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie przyjęcia Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024-2026 - kontynuacji dotychczas obowiązującego dokumentu, który ma stworzyć lokalny system zapewniający optymalne warunki dla zdrowia psychicznego osób mieszkających w Gdańsku, ale też poprawy jakości życia osób w kryzysach psychicznych i z zaburzeniami psychicznymi, ich rodzin, opiekunów i otoczenia.

Gdański Program oparto na trzech celach szczegółowych:

  • prewencji - edukacji i promocji zachowań prozdrowotnych oraz zapobieganiu stygmatyzacji osób z zaburzeniami psychicznymi;
  • interwencji - zapewnieniu osobom z zaburzeniami psychicznymi kompleksowej opieki adekwatnej do ich potrzeb;
  • koordynacji - utrzymaniu efektywnego systemu zarządzania działaniami z zakresu ochrony zdrowia psychicznego.

Od 2016 roku Miasto Gdańsk przeznaczyło ponad 15 mln zł na wsparcie psychologiczne, budżet Programu był w ostatnich latach sukcesywnie zwiększany. Na 2024 rok na cel programu zaplanowano w budżecie 4 mln 300 tys. zł. W latach 2021 i 2022 ze wsparcia w ramach Programu skorzystało ponad 70 tys. osób, a wiemy, że potrzeby niestety wciąż rosną.

Informacja o pomocy psychologicznej w Gdańsku w jednym miejscu. Odwiedź (także wirtualnie) Punkt Informacyjno Konsultacyjny

Dwie nastolatki, jedna ma na twarzy maskę zwierzęcia
Znawcy psychologii młodzieży podkreślają, że osoby w tym wieku znajdują się w skomplikowanej sytuacji m.in. ze względu na zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu. Bunt przeciwko autorytetom - na przykład rodzicom - i normom społecznym jest zjawiskiem naturalnym na tym etapie rozwoju osobowości
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

www.wsparciewgdansku.pl

Działania w ramach Gdańskiego Programu realizowane są przez organizacje pozarządowe wyłonione w otwartych konkursach ofert. Odbiorcami są wszystkie osoby mieszkające w Gdańsku. O wszystkich formach pomocy można dowiedzieć się ze strony www.wsparciewgdansku.pl,  prowadzonej przez Fundację FOSA. Znajduje się tam baza wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Za jej pomocą można łatwo znaleźć miejsce, w którym można nieodpłatnie uzyskać wsparcie w związku ze swoim problemem i jego rodzajem. Ponadto poza stroną internetową działa także aplikacja dostępna nieodpłatnie zarówno na system android jak i iOS. Zawiera zarówno bazę wsparcia, jak i kalendarz z możliwością wybrania terminu wizyty u psycholożki, czy psychoedukację i możliwość łatwego i anonimowego zgłoszenia przypadków nierównego traktowania.

Miasto wydało także informator dotyczący zdrowia psychicznego. Był udostępniony w formie drukowanej i online. Zebrane tam zostały m.in. informacje o miejscach, w których można uzyskać pomoc. Drukowana wersja informatora jest przydatna szczególnie seniorom, którzy nie potrafią poruszać się w Internecie i nie mogą skorzystać z informacji udostępnianych w sieci.

TV

Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, z wizytą w Gdańsku