Wszystkie sześciolatki znajdą miejsca w zerówkach - z gdańskich rodzin i nie tylko

Wszystkie gdańskie sześciolatki znajdą miejsca w przedszkolnych lub szkolnych oddziałach zerowych. Dostępnych będzie ponad 6,1 tys. miejsc, w tym w 56 oddziałach zlokalizowanych w szkołach podstawowych. Wiele z nich można odwiedzić podczas organizowanych w najbliższy piątek i sobotę dniach otwartych.
21.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilkoro 6-latków siedzi przy stole, jeden podnosi rękę, zgłaszając, że chce coś powiedzieć
Ponad 6,1 tysiąca miejsc w gdańskich zerówkach na rok szkolny 2024/2025. Warto skorzystać z oferty dni otwartych w podstawówkach
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Dla rodzin “starych” i nowych 

Oferta miejsc w oddziałach zerowych w poszczególnych latach przygotowywana jest w odpowiedzi na zapotrzebowanie, wynikające z liczby dzieci urodzonych w danym roczniku.

- Około 5,7 tys. młodych gdańszczanek i gdańszczan pójdzie w najbliższym roku szkolnym do zerówek. W Gdańsku dostępnych będzie ponad 6,1 tys. miejsc w oddziałach zerowych w przedszkolach i szkołach podstawowych – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. 

Oznacza to, że oprócz 5,7 tys. miejsc dla oficjalnie zarejestrowanych dzieci z gdańskich rodzin jest też ponad 400 miejsc dla sześciolatków z rodzin, które do Gdańska niedawno się sprowadziły lub wkrótce sprowadzą.

Dni otwarte - warto skorzystać

- Podczas rekrutacji rodzice mają możliwość wyboru pięciu placówek, które są dla nich najbardziej atrakcyjne - dodaje Monika Chabior. - Jestem przekonana, że każdy, kto potrzebuje miejsca dla swojego dziecka w zerówce, bez problemu je znajdzie.

W najbliższy piątek i sobotę kolejne szkoły będą organizować w swoich siedzibach dni otwarte, a wiele z nich będzie posiadać oddziały zerowe. Uczestnictwo w wydarzeniach pomoże rodzicom w podjęciu decyzji, czy pozostawić dziecko w przedszkolu, czy wybrać zerówkę w szkole podstawowej.

Wybierasz szkołę dla dziecka? Zaproszenie na dni otwarte w 69 gdańskich podstawówkach 

Dwie kobiety w średnim wieku. Stoją na dworze, w płaszczach. Jedna z nich mówi
O ofercie dla dzieci w wieku zerówkowym poinformowały na briefingu Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz Bogumiła Bieniasz, p.o. dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku
fot. Piotr Wittman/gdank.pl

Tam, gdzie trzeba - alternatywa 

Każdego roku, najczęściej w okresie wakacyjnym, w szkołach i przedszkolach przeprowadzane są remonty. W ubiegłym roku, na ten cel przeznaczono 56 milionów złotych.

- 1 września 2017 roku weszło w życie rozporządzenie regulujące przepisy przeciwpożarowe w klasach zerowych w szkołach, jednak w związku z tym, że samorządy poniosły ogromne koszty w wyniku przystosowania do gimnazjów, a potem ich likwidacji, przepisy te odraczano kilkukrotnie - mówi Bogumiła Bieniasz, p.o. dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - W trzech szkołach podstawowych na pewno nie będą funkcjonować zerówki. Ale mamy przygotowane dla tych lokalizacji alternatywę.  

Chodzi o:

  • SP nr 3, ul. Tytusa Chałubińskiego 13. Zlokalizowane przy tej samej ulicy Przedszkole nr 85 otworzy dodatkową grupę dla sześciolatków.
  • SP nr 84, ul. Otomińska 72. Alternatywą jest dodatkowy, publiczny oddział zerówki przygotowywany przez Fundację Pozytywne Inicjatywy na Kokoszkach.
  • SP nr 86, ul. Wielkopolska 20. W położonej nieopodal Morskiej Szkole Podstawowej zostanie uruchomionych łącznie osiem oddziałów zerówek, czyli o dwie więcej niż w poprzednim roku.

Co istotne, zmiana w organizacji zerówek, nie spowoduje redukcji etatów wśród nauczycieli. Oferty pracy w szkołach podstawowych i przedszkolach można znaleźć na stronie Pomorskiego Kuratorium Oświaty.

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury