PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Ponad 4,3 mln zł na Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego

Ponad 4,3 mln zł na Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego
Do roku 2030, według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja będzie najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie. Niezdiagnozowana i nieleczona, może prowadzić do samobójstwa. Dlatego tak ważne jest, by umieć rozpoznać jej symptomy, w porę zareagować, a przede wszystkim: nie stygmatyzować osób zmagających się z depresją. W geście solidarności z nimi, w piątek, 23 lutego, w Światowym Dniu Walki z Depresją, na niebiesko podświetlone zostaną: Fontanna Neptuna oraz wiadukt w ciągu ul. Kościuszki, przy Galerii Bałtyckiej.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fontanna Neptuna w Gdańsku podświetlona na kolor niebieski w Światowym Dniu Walki z Depresją
W Światowym Dniu Walki z Depresją na niebiesko podświetlona zostanie fontanna Neptuna.
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Tydzień Walki z Depresją: zdrowia psychiczne młodych ludzi to dla Gdańska priorytet

Depresja to nie jest zwykły spadek nastroju, brak humoru czy chwilowe poczucie, że „nie chce mi się”.
Depresja ma wiele twarzy: może być smutna i zalana łzami, ale może też uśmiechać się szeroko.
Depresja to choroba, więc potrzebuje leczenia farmakologicznego i wsparcia specjalistów, a nie rady „idź pobiegaj”. Nie potrzebuje też żartów, kpin czy wyśmiewania, lecz wsparcia i zrozumienia. Pozostawiona sama sobie, może prowadzić do samobójstwa.

Nie należy bagatelizować jej objawów, wśród których znajdują się:

  • stopniowa utrata radości życia i odczuwania przyjemności,
  • ograniczenie aktywności życiowej, stopniowa utrata dotychczasowych zainteresowań, trudności w podejmowaniu różnych czynności i działań,
  • myślenie pesymistyczne, lęk, narastające poczucie beznadziejności i utraty sensu życia,
  • myśli o śmierci oraz myśli, plany i działania samobójcze,
  • zaburzenia snu,
  • spadek libido,
  • zaburzenia koncentracji i pamięci.

Jedyną formą leczenia o udowodnionej skuteczności jest farmakoterapia stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza psychiatry oraz psychoterapia lub wsparcie psychologiczne.

W październiku ubiegłego roku Rada Miasta Gdańska przyjęła Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024-2026. Tym samym, miasto kontynuuje funkcjonowanie systemu zapewniającego optymalne warunki dla zdrowia psychicznego mieszkańców i mieszkanek w każdym wieku, ale też poprawy jakości życia osób w kryzysach psychicznych i z zaburzeniami psychicznymi, ich rodzin, opiekunów i otoczenia. Bo dane, jakimi dysponuje gdański samorząd wskazują, że pogorszenie kondycji psychicznej to problem, który dotyczy wszystkich grup mieszkańców.

Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024-2026 to działania oparte o promocję i profilaktykę zdrowia psychicznego oraz szybkie wsparcie w kryzysie psychicznym i specjalistyczne wsparcie długoterminowe.

– W tym roku na realizację Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przewidzieliśmy w budżecie miasta ponad 4,3 miliona złotych – informuje Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – W lutym podpisałam umowy z realizatorami zadań, których celem jest zadbanie o zdrowie psychiczne gdańszczanek i gdańszczan. Przygotowaliśmy ofertę wsparcia dla osób w każdym wieku, dla potrzebujących krótkoterminowego wsparcia psychologicznego, ale i tych, którzy potrzebują długotrwałej terapii. Informacje o pomocy, jaką zapewniamy w Gdańsku, można znaleźć w aplikacji i na stronie wsparciewgdansku.pl, do czego namawiam.

Rozstrzygnięty konkurs ofert na realizację zadań z zakresu zdrowia publicznego obejmował 10 zadań. W jego wyniku wyłoniono 22 oferty do realizacji, a całkowita kwota przewidziana na realizację zadań w latach 2024-2026 to 6 838 560,00 zł.

Ponadto, w ramach Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024-2026 miasto Gdańsk przeznacza 600 tys. zł do na prowadzenie przez Gdańskie Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży projektu „Jestem - wsparcie psychologiczne środowiska szkolnego", z którego korzystają gdańscy uczniowie oraz ich rodzice i nauczyciele. W roku 2023 w konsultacjach, terapii i warsztatach uczestniczyły 1462 osoby.

GOPP prowadzi też psychoterapeutyczną grupę dla młodzieży poszukującej swojej tożsamości płciowej i seksualnej „W poszukiwaniu siebie”.

Gdańszczanie i gdańszczanki pomoc w kryzysie mogą uzyskać w Ośrodku Interwencji Kryzysowej tel.: 58 511 01 21 (czynne całą dobę), email: goik@gdansk.gda.pl.

Ponadto informacje o wszystkich dostępnych w Gdańsku formach wsparcia uzyskać można w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym, pod nr tel. 787 960 860 lub korzystając z platformy i aplikacji mobilnej wsparciewgdansku.

W piątek 23 lutego, w Światowym Dniu Walki z Depresją, na niebiesko podświetlone zostaną: Fontanna Neptuna oraz wiadukt w ciągu ul. Kościuszki, przy Galerii Bałtyckiej. To z jednej strony gest solidarności z osobami chorującymi, z drugiej – przypomnienie dla nas wszystkich, jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne i jak kolosalne znaczenie ma wsparcie dla osób w kryzysie.

Aleksandra DylejkoUrząd Miejski w GdańskuWydział Rozwoju SpołecznegoReferat Strategii i Programów Społecznych