• Start
  • Wiadomości
  • Parada i Piknik Seniorów 2022. Kilkuset seniorów z Gdańska i Pomorza wzięło udział w święcie  

Parada i Piknik Seniorów 2022. Jesteśmy! Kilkuset seniorów z Gdańska i Pomorza wzięło udział w swoim święcie  

- Wiek dojrzały może być czasem aktywności, dobrostanu, zaangażowania czy spełnienia marzeń - powiedziała Gabriela Dudziak, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. seniorów podczas otwarcia gdańskiej parady. - Najważniejsze, aby nie mieć bariery w głowie. W środę, 15 czerwca seniorzy z Gdańska i Pomorza przemaszerowali ulicami miasta i bawili się na pikniku. 
( Publikacja: 15.06.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Po paradzie seniorzy bawili się na wyspie św. Barbary, na której czekały na nich atrakcje: potańcówka, konkurs taneczny z nagrodami, kawiarenka dla seniorów z poczęstunkiem
Po paradzie seniorzy bawili się na wyspie św. Barbary, na której czekały na nich atrakcje: potańcówka, konkurs taneczny z nagrodami, kawiarenka dla seniorów z poczęstunkiem
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Parada i Piknik Seniorów odbył się w Gdańsku. Który raz?

- Spotykamy się w dniu wyjątkowym, bo 15 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Praw Osób Starszych - przywitała seniorów Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. - Cieszę się, że mogę w tym dniu widzieć tyle uśmiechniętych i znajomych twarzy. Jako samorząd województwa pomorskiego zabezpieczamy tę imprezę od strony medycznej. Na placu świętej Barbary można skorzystać z badań profilaktycznych, które Szpitale Pomorskie przygotowały dla seniorów. Szczególnie zachęcamy do wizyty w mammobusie, profilaktyka to ważne uzupełnienie zabawy i cieszenia się życiem na co dzień.

Komunikacja miejska w okresie Bożego Ciała (czwartek i piątek)

Parada i Piknik Seniorów odbył się w Gdańsku już po raz piąty. Wydarzenie wystartowało w tym roku wyjątkowo na Ołowiance (a nie przy Fontannie Neptuna, z powodu remontu Długiego Targu), na którą przyjechali uczestnicy z 80 Klubów Seniora w Gdańsku, byli też goście z Gdyni, Redy i innych pomorskich miejscowości.

 

Parada i Piknik Seniorów odbył się w Gdańsku już po raz piąty. Wystartował tradycyjnie na Ołowiance, na którą przyjechali seniorzy z 80 Klubów Seniora w Gdańsku, byli też goście z Gdyni, Redy i innych pomorskich miejscowości.
Parada i Piknik Seniorów odbył się w Gdańsku już po raz piąty. Wystartował  tradycyjnie na Ołowiance, na którą przyjechali seniorzy z 80 Klubów Seniora w Gdańsku, byli też goście z Gdyni, Redy i innych pomorskich miejscowości.
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Gdzie piknikowali seniorzy? Jakie atrakcje?

Dla pana Wojciecha z Klubu Osiedlowego Siedlce to już kolejny piknik i parada. 

- Integrujemy się dziś ze wszystkimi seniorami - powiedział pan Wojciech. - Czujemy się wspaniale, cieszymy się, że nas widać, bo jako seniorzy właśnie to chcemy pokazać: jesteśmy, istniejemy! 

- Czy są tu członkowie Rady Seniora? Przedstawiciele 80 gdańskich Klubów Seniora? - pytała zgromadzonych Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Entuzjaści Uniwersytetu Trzeciego Wieku, osoby, które składają wnioski do Funduszu Senioralnego? Są! To dobrze, bo będziemy potrzebować nowych kandydatów do Rady Seniora, wszystkich którzy czują moc, bardzo proszę o jej zachowanie, to nam będzie potrzebne. Pamiętajcie też o tym, że kolejne osoby wchodzą w wiek emerytalny, zachęcajcie je do aktywności, bo aktywność to szansa na długie i szczęśliwe życie, a to jest zapisane w naszym nowym projekcie strategii - długie, szczęśliwe, niezależne życie. Tego wam życzę! 

 19.Fląder Festiwal w piątek i sobotę w Brzeźnie. Wystąpi Ilusion, Weedpecker, Balzam...

Po oficjalnym otwarciu na gdańskiej Ołowiance seniorzy z chorągiewkami, flagami, w przebraniach i kolorowo ubrani przemaszerowali do parku św. Barbary (przy ul. św. Barbary, w bok od Długich Ogrodów) na Piknik Senioralny. Tu czekały na nich atrakcje - przede wszystkim potańcówka dla seniorów z muzyką na żywo w wykonaniu Detko Band i DJ Fala w hali namiotowej, konkurs taneczny z nagrodami. Kawiarenka dla seniorów z poczęstunkiem - kawa, herbata, drożdżówka, zupa itp., pokaz samochodów klasycznych z okresu PRL. 

 

Chorągiewki, transparenty, przebrania, kolorowe stroje - seniorzy przemaszerowali ulicami Gdańska
Chorągiewki, transparenty, przebrania, kolorowe stroje - seniorzy przemaszerowali ulicami Gdańska
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Ilu seniorów mieszka w Gdańsku?

- Dla mnie super, że jest mammobus, skorzystam z badania, ale jest też stoisko szydełkowe, a ja dużo szydełkuję, trochę czasu przy nim spędzę - śmieje się pani Hanna z Wrzeszcza. - Dziś mamy dzień integracji, zabawy, wymieniamy się też ze znajomymi pomysłami na fajne życie. Ja mam 74 lata i chcę powiedzieć wszystkim, którzy uważają, że to koniec życia: to nieprawda! Czuję się, jakbym miała "pięćdziesiątkę", tylko już wiem, czego chcę.   

Na ponad 470 tysięcy mieszkańców i mieszkanek Gdańska, ponad 124 tysiące to seniorzy, w tym 90 tysięcy to osoby 60 plus. 

- Od kiedy jest się seniorem? Od momentu kiedy się czujemy seniorami - dodaje Gabriela Dudziak. - To jest związane z tym, jak się czujemy, z kondycją fizyczną, chęcią do aktywności. Ustawowo senior to jest osoba od 60 lat plus, to granica przyjęta do rozwiązań prawnych i legislacyjnych. Ale gdyby zapytać naszych uczestników, czy czują się osobami starszymi, seniorami właśnie, większość z przymrużeniem oka powie że nie. Największą przyczyną złego samopoczucia jest bariera, przekonanie że moje życie już się skończyło, że na coś jest za późno albo że mi nie wypada. Na szczęście stereotyp osoby dojrzałej zmienia się, a seniorzy chcą być częścią społeczeństwa.

Poznaj dobrze średniowieczną twarz Gdańska! Przed nami Dzień Gotyku Ceglanego

 

Organizatorzy Parady i Pikniku: Miasto Gdańsk oraz Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku 

Partnerzy: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, SAUR Neptun Gdańsk

Rada Dzielnicy Śródmieście, Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A., Olivia Business Centre, Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o. w Gdańsku, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Pomagamy Nie ziewamy, Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Straż Miejska w Gdańsku, Komenda Miejska Policji w Gdańsku, Wydział Gospodarki Komunalnej UMG, Pomorska Izba Adwokacka, Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień, Gdański Urząd Pracy, Gdańskie Centrum Świadczeń, Classic Cars Trójmiasto, Pliszka, Polski Związek Motorowy, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Patronat medialny: gdansk.pl, magazyn senioralny “Ławeczka”