Poznaj dobrze średniowieczną twarz Gdańska! Przed nami Dzień Gotyku Ceglanego

Już 18 czerwca 2022 roku Gdańsk, obok innych miast europejskich, zaprasza do zwiedzania wybranych obiektów architektury gotyckiej. Zapoznaj się z ofertą spacerów, wykładu poświęconego gotyckiej cegle, weź udział w konkursie z nagrodami.
14.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wielkimlyn
Wielki Młyn w Gdańsku, ujęcie z drona wykonane 24 czerwca 2021r., na miesiąc przed otwarciem w nim nowej siedziby Muzeum Bursztynu
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Gdańsk gotowy na Dzień Gotyku Ceglanego

Ruszyły zapisy na spacery kuratorskie w ramach tegorocznej edycji Dnia Gotyku Ceglanego. Dzień Gotyku Ceglanego jest obchodzony co roku w trzecią sobotę czerwca. Został ustanowiony, aby zwrócić uwagę na dziedzictwo kulturowe gotyku ceglanego. Pierwszy Dzień Gotyku Ceglanego odbył się w 2018 roku pod hasłem „Sharing Haritage”. Od tamtej pory przedstawiciele ochrony zabytków, nauki, kościoła, turystyki i administracji, we współpracy z Europejskim Szlakiem Gotyku Ceglanego dbają o to, aby coraz to młodsi odbiorcy zdobywali wiedzę o średniowiecznej architekturze gotyku ceglanego w przeważającej części w regionie Bałtyku.

Gdańskie Dni Kaszubskie 2022: regionalna muzyka, jedzenie i tradycyjny targ rybny

W tegorocznej edycji Dnia Gotyku Ceglanego mieszkańcy i mieszkanki Gdańska a także turyści, którzy planują sobotę spędzić w mieście, będą mogli skorzystać z licznych atrakcji

Gdańska Organizacja Turystyczna zaprasza do udziału w konkursie. Są nagrody! 

Między 10. a 18. czerwca można wziąć udział w konkursie organizowanym przez Gdańską Organizację Turystyczną. W ramach konkursu, w trzech kategoriach wiekowych, przygotowano quiz składający się z pięciu pytań oraz jedno pytanie otwarte. Tematyką są związane z architekturą gotyku ceglanego w Gdańsku a stopień trudności jest dostosowany do jednej z trzech kategorii wiekowych: dla dzieci (5 - 11 lat), dla młodzieży (12 - 17 lat) i dla dorosłych (powyżej 18. roku życia).

Chętni do wzięcia udziału w konkursie powinni wysłać odpowiedzi na adres: promocja@visitgdansk.com do 18 czerwca. Zwycięzcy zostaną wybrani już 20 czerwca. W każdej kategorii zostanie wylosowanych trzech laureatów, którzy otrzymają zestawy nagród rzeczowych. Szczegóły na stronie visitgdansk

 

 

dobrygotyk

 

Limitowana wersja Karty Turysty - „Odkrywca Gotyku”

Z okazji 15-lecia gotyku ceglanego w Gdańsku, właściciele Karty Turysty mogą skorzystać z pakietu „Odkrywca Gotyku”. Jest on dostępny do 26 czerwca i umożliwia wejście za darmo do wybranych obiektów gotyku ceglanego:

- Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku;

- Wielkiego Młyna (Muzeum Bursztynu);

- Błękitnego Baranka;

- Piwnicy Romańskiej;

- Bazyliki Mariackiej;

- Ratusza Głównego Miasta;

- Dworu Artusa.

Zniżki będą także obowiązywać w wybranych restauracjach czy obiektach rozrywki. Wystarczy kliknąć w baner „Pakiet Odkrywca Gotyku” i wybrać odpowiednią opcję. Szczegóły na stronie www.kartaturysty.visitgdansk.com

Matejko, Malczewski, Boznańska, Kossak... Arcydzieła sztuki polskiej zawitały do Gdańska

Muzeum Narodowe, Bazylika św. Mikołaja, lasy oliwskie. Spacery do wyboru

W Międzynarodowy Dzień Gotyku Ceglanego odbędzie się kilka spacerów dla dzieci i dorosłych. Przewodnicy będą opowiadać o historii oraz najbardziej charakterystycznych elementach architektury gotyckiej.

PROGRAM:

  • 10:00 - 11:30 - Zwiedzanie Bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku
  • 10:00 - 11:30 - Rowerem przez Lasy Oliwskie (ważne! Należy przyjechać ze swoim rowerem)
  • 10:00 - 11:30 - wykład - „Jej wysokość cegła”
  • 11:00 - 12:15 oraz 12:45 - 14:15 - spacery dla dzieci z Lwem Hewelionem
  • 11:00 - 12:30 - Architektura i historia dawnego klasztoru franciszkańskiego - spacer po Muzeum Narodowym
  • 11:45 - 13:15 - Korona Prawego Miasta - zwiedzanie Bazyliki Mariackiej
  • 15:00 - 15:45 - Zwiedzanie Dworu Artusa
  • 19:30 - 21:00 - Zwiedzanie Bazyliki św. Brygidy

Na spacery można się zapisać poprzez stronę: https://spacery.gcb.visitgdansk.com/ do piątku, 17 czerwca. Liczba miejsc ograniczona.

bazylika
Bazylika Mariacka to jeden z architektonicznych symboli Gdańska, należący do najciekawszych zabytków ceglanego gotyku w Europie
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Koncert z okazji 15-lecia Stowarzyszenia Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego

Koncert zrealizowany w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży z Niemiec, Litwy i Polski - zadanie: Młode talenty muzyczne w Gdańskich zabytkach z okazji 15-lecia EUROB - europejskiego szlaku gotyku ceglanego.

W koncercie udział wezmą: uczniowie szkoły muzycznej z Wilna, uczniowie Förderverein für Junge Musiker aus Deutschland und Polen e.V. z Bremy, oraz uczniowie ECEKON.

Program koncertu jest bardzo zróżnicowany. Posłuchamy utworów na fortepian, gitarę, utwory na 4 ręce, kwartet gitarowy, duet gitara z fortepianem, gitara z akordeonem, utwory na trąbkę oraz muzykę chóralną.

12 nowych łąk kwietnych w Gdańsku - zobacz, gdzie jeszcze będzie kolorowo

Główną, finalną częścią koncertu będzie wykonanie utworu Johanna Michaela Haydna - Missa Sancti Aloysii MH 257 przez Konzertchor der Mädchenkantorei am Bremer Dom, wraz z kwartetem smyczkowym w składzie: 1 skrzypce - Aleksandra Rybska, 2 skrzypce - Julia Kornelia Kupiec, wiolonczela - Polina Voitshykhovska, kontrabas - Adam Danowski. Dyryguje Markus Kaiser.

Organizatorami koncertu są: Towarzystwo Polska - Niemcy w Gdańsku, Förderverein für Junge Musiker aus Deutschland und Polen e.V. z Bremy oraz ECEKON - Europejskie Centrum Edukacji Kulturalnej Osób z Niepełnosprawnościami z Gdańska. Koncert dofinansowało Miasto Gdańsk, Deutsch Polnisches Jugendwerk - Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży. Partnerem organizacyjnym koncertu jest Nadbałtyckie Centrum Kultury.

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole