• Start
  • Wiadomości
  • Nowi mieszkańcy przy ulicy Człuchowskiej w Gdańsku    

Nowi mieszkańcy przy ulicy Człuchowskiej. Pierwsi lokatorzy już się wprowadzają    

Jeszcze przed świętami Wielkanocnymi do mieszkań w budynkach przy ul. Człuchowskiej 27 i 29 wprowadzą się nowi mieszkańcy. W piątek 22 marca 2024 roku kilkunastu rodzinom klucze wręczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Inwestycja mogła zostać zrealizowania m.in. dzięki zewnętrznemu finansowaniu z rządowych programów wspierania budownictwa.
22.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z prawej strony młoda kobieta z krótką fryzurą stoi i przybija piątkę z kobietą w średnim wieku, elegancko ubraną. Za nimi widać fragment nowego budynku, dwójkę dzieci
Nz. Pani Agnieszka (z prawej) odbiera klucze od nowego mieszkania przy ulicy Człuchowskiej w Gdańsku od prezydent Aleksandry Dulkiewicz
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Towarzystwo Budownictwa Społecznego Motława oddało podwójny blok

Okolice ulicy Człuchowskiej to obszar, na którym prowadzonych jest wiele inwestycji mieszkaniowych. Wśród nowych budynków pojawił się też podwójny blok przy ul. Człuchowskiej 27 i 29. To kolejny obiekt, który został zrealizowany przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego Motława. W piątek 22 marca 2024 roku klucze nowym lokatorom przekazała Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska, towarzyszył jej Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska do spraw usług komunalnych, obecni byli też m.in. radni Miasta Gdańska: Kamila Błaszczyk i Andrzej Stelmasiewicz. 

TBS Motława. Do użytku oddany nowy dom dla 30 rodzin na Ujeścisku-Łostowicach

- Dziękuję za sprawne wybudowanie kolejnych 60 mieszkań - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - Dziękuję także moim współpracownikom z wydziału Gospodarki Komunalnej, którzy proces przydzielania nowych mieszkań starają się przeprowadzić bardzo sprawnie. Ważne żebyśmy mieli świadomość, jak długo trwa proces oczekiwania na takie mieszkanie w systemie Budownictwa Społecznego z partycypacją czyli udziałem finansowym przyszłych lokatorów, ponoszącym w tym wypadku 15 procent wartości mieszkania. Od 2024 roku zmniejszyliśmy ten udział do 10 procent, także po to żeby mieszkania były bardziej bardziej dostępne dla osób potrzebujących. 

Aleksandra Dulkiewicz: "Dbajcie o siebie i nowy budynek" 

Prezydent przypomniała, że wartość nowej inwestycji to ponad 21 milionów złotych, a niemal połowa tej kwoty (ok. 9 mln złotych) to różne środki pochodzące z szeroko rozumianych programów rządowych. 

Letnica. Kolejne nowe mieszkania w TBS Motława - 18 rodzin zamieszkało przy ulicy Niecałej 9

- W tej kończącej się kadencji samorządu w różny sposób uzyskaliśmy przez budowę, wymiany czy zamiany około 1500 nowych mieszkań - dodała prezydent. - A ponad około tysiąca mieszkań wyremontowaliśmy, więc to jest naprawdę nie najgorszy wynik, choć na kolejną kadencję mamy o wiele ambitniejsze ambitniejsze plany. Życzę wszystkim państwu, żeby wam się tu dobrze mieszkało. Twórzcie tutaj wspólnotę, na Ujeścisku, twórzcie wspólnotę w naszym Gdańsku, bo myślę że więzi sąsiedzkie w tych niepewnych czasach są naprawdę bardzo ważne. Myślcie o sobie, troszczcie się o siebie wzajemnie, pomagajcie sobie i dbajcie przede wszystkim o ten nowy budynek przy ulicy Człuchowskiej. 

127 nowych mieszkań GTBS przy ul. Piotrkowskiej przekazanych mieszkańcom

Kilkupiętrowy, nowy budynek
W budynkach przy ul. Człuchowskiej 27 i 29 znalazło się miejsce na 60 lokali o łącznej powierzchni użytkowej 2517,09 m2. Są mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe. Każde z nich posiada komórkę lokatorską
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Mieszkania partycypacyjne - wkład własny i umowa na 10 lat

W budynkach przy ul. Człuchowskiej znajdują się tzw. mieszkania partycypacyjne. Oznacza to, że zamieszkają w nich najemcy wybrani w naborze jednego z programów organizowanych przez Wydział Gospodarki Komunalnej, czyli „Lokale przy ul. Człuchowskiej 27 i 29 w Gdańsku z dopłatą do czynszu”. Najemcy mogą zatem ubiegać się o dopłaty do czynszu. Warunkiem zawarcia umowy najmu była wpłata partycypacji w wysokości 15 procent kosztów inwestycji, a także wpłata kaucji w wysokości 12- miesięcznego czynszu. Najemcy podpisują umowę na okres 10 lat. Zainteresowane osoby musiały spełniać określone kryteria dochodowe wymagane do zawarcia umowy najmu lokalu z zasobu TBS.

Warzywa prosto od rolnika? Kupisz niedługo w Pieckach-Migowie i na Oruni Górnej

Poza tym warunkiem przyszli mieszkańcy musieli udokumentować, że mieszkają lub pracuję na terenie Gdańska oraz że nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego na terenie Polski.

- Tysiące mieszkań, które oddaliśmy w tej kadencji, robią wrażenie. W 2023 r. w samej tylko formule TBS było to 160 lokali. Porównując z innymi miastami w Polsce, pod względem nowych mieszkań jesteśmy na podium razem z Wrocławiem i Warszawą – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Dziś to właśnie tu, na ulicy Człuchowskiej, 60 rodzin otrzymuje swoje klucze. A niebawem będziemy oddawać kolejne budynki po rewitalizacji w innych częściach naszego miasta.

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

 

Gdańszczanki Sylwia i Ewa, czyli prawie na swoim 

Pani Sylwia, gdańszczanka zamieszka przy Człuchowskiej z córką. Zaplanowały już, że dziewczyna pójdzie do pobliskiej szkoły.  

- Nie mam swojego mieszkania, wcześniej wynajmowałam, co jak wiadomo wychodzi bardzo drogo - powiedziała gdańszczanka. - Zrobiłam to też dla swojego dziecka. Nie jestem właścicielką mieszkania, ale TBS to jest na pewno coś pewniejszego, stabilniejszego i tańszego niż wynajem. Będę płaciła ze wszystkimi kosztami dodatkowymi, jak prąd czy miejsce parkingowe, około 2 tysięcy złotych miesięcznie. Moje mieszkanie ma niecałe 45 metrów, dwa pokoje: salon z aneksem i sypialnia. Wszystko jest zrobione, w łazience ładne kafle, panele na podłodze, tylko się umeblować. Naprawdę bardzo dużo roboty odeszło.

Radni zadecydowali na 75. sesji RMG: wsparcie dla podmiotów leczniczych i repatriantów

Pani Agnieszka o mieszkanie w systemie TBS zaczęła starać się po rozstaniu z partnerem, kiedy z dwójką dzieci musiała przenieść się do rodziców. 

- Zaczęłam szukać mieszkania z zasobów gminy - opowiada nam nowa lokatorka bloku przy Człuchowskiej 27 i 29. - Złożyłam wniosek o mieszkanie komunalne i poinformowano mnie wtedy o mieszkaniach z budownictwa społecznego. Uważnie śledziłam strony i kiedy  znalazłam informacje o rozpoczęciu naboru, złożyłam wniosek. Musiałam zapłacić wkład własny i kaucję, to był dla mnie wysiłek finansowy, ale dziś jestem zadowolona. Część mebli mamy z domu, ale będę musiała kupić podstawowe sprzęty jak pralkę czy lodówkę. Fajnie, że jest ogródek, bo mamy dwa koty. Dzieci już planują wystawienie trampoliny w ogródku. 

Komfortowe mieszkania: kuchenki elektryczne, kafle, podłogi

W budynkach przy ul. Człuchowskiej 27 i 29 znalazło się miejsce na 60 lokali o łącznej powierzchni użytkowej 2517,09 mkw. Są to mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe. Każde z nich posiada komórkę lokatorską. Pod budynkami znajduje się podziemna wspólna hala garażowa z 20 miejscami postojowymi.

20240322-tbs-czluchowska-75_949x633
Nz. Mieszkania wykonano w standardzie pozwalającym na zamieszkanie. We wszystkich lokalach są wykończone podłogi (wykładziny dywanowe, winylowe i gres), stolarka drzwiowa oraz biały montaż, tj. wanny, umywalki, sedesy i zlewy kuchenne
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Razem z budynkami wybudowano infrastrukturę towarzyszącą, urządzono też teren przylegający do budynku. Dodatkowo w ramach inwestycji wybudowany został chodnik wzdłuż ulicy Człuchowskiej, wyniesione i doświetlone zostało przejście dla pieszych oraz wybudowano fragment drogi wewnętrznej, który został przekazany w zarząd GZDiZ.

Zazieleniamy Gdańsk! Nowe 250 drzew pojawi się w mieście

Mieszkania wykonano w standardzie pozwalającym na zamieszkanie. We wszystkich lokalach są wykończone podłogi (wykładziny dywanowe, winylowe i gres), stolarka drzwiowa i biały montaż, czyli wanny, umywalki, sedesy oraz zlewy kuchenne. Wszystkie wyposażone są w niezbędne instalacje i armatury. Ściany w łazienkach wyłożono płytkami ceramicznymi, a w kuchniach zainstalowano kuchenki elektryczne. Budynki są wyposażone w windy i podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Inwestycja przy ulicy Człuchowskiej. Ile kosztowała?

Koszt realizacji tej inwestycji to ok. 21 mln zł. Przedsięwzięcie zostało objęte dwoma rządowymi programami wsparcia budownictwa mieszkaniowego, w wyniku czego Gmina Miasta Gdańska uzyskała: bezzwrotne wsparcie z Funduszu Dopłat w kwocie 7,02 mln zł bezzwrotne wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości 2,09 mln zł.

Pozostałe koszty zostały pokryte z budżetu Gminy w wysokości 4844 mln zł, partycypacji najemców w kwocie 3,2 mln zł oraz ze środków własnych Towarzystwa Budownictwa Społecznego Motława. 

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?