TBS Motława. Do użytku oddany nowy dom dla 30 rodzin na Ujeścisku-Łostowicach

Do budynku przy ulicy Piotrkowskiej 62 wprowadzają się nowi lokatorzy. To dziesiąty i zarazem ostatni z budynków realizowanych przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Motława” Sp. z o.o. na osiedlu przy ul. Piotrkowskiej. W środę, 14 lutego 2024 roku Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska wręczyła klucze rodzinom, które zamieszkają w tym obiekcie.
14.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20240214_klucze-tbs-piotrkowska_022_949x633
W środę, 14 lutego 2024 roku Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska wraz ze swoim zastępcą Piotrem Kryszewskim i radnymi miasta: Teresą Wasilewską, Kamilą Błaszczyk, Katarzyną Czerniewską i Piotrem Dzikiem przekazali klucze do mieszkań w bloku na osiedlu TBS Motława przy ulicy Piotrkowskiej
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Blisko 6,5 mln zł do wydania w dzielnicach. Jakimi kwotami dysponują rady?

Oddanie do użytku budynku przy Piotrkowskiej 62 kończy rozpoczętą w 2015 roku budowę całego osiedla. W ramach rozłożonej na etapy inwestycji powstało w sumie dziesięć budynków mieszkalnych, w których w znalazło się łącznie 475 mieszkań. Wraz z budynkami powstała infrastruktura towarzysząca, w tym tereny rekreacyjne dla jego mieszkańców: place zabaw, siłownia zewnętrzna i boisko wielofunkcyjne.

Mieszkania TBS-u dla osób z większym dochodem 

- Na budowę mieszkań TBS przeznaczane są pieniądze z gminy, ale także pozyskujemy fundusze z różnych programów krajowych. Ta inwestycja to kolejny przykład, gdzie większość kosztów, bo niemal 7 milionów złotych, pokryto z dofinansowania z budżetu centralnego, na który przecież składamy się wszyscy w podatkach - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Z budżetu Gdańska przeznaczyliśmy na ten cel 1,4 mln zł.  Budujemy mieszkania komunalne po to, żeby mieszkańcom po prostu żyło się lepiej. I mam nadzieję, że tu, na Ujeścisku-Łostowicach, też tak będzie.

Na granicy Zaspy i Wrzeszcza powstanie nowe przejście naziemne dla pieszych

 

- Tę kadencję skończymy z liczbą ponad 1800 mieszkań, które oddaliśmy rodzinom - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydent ds. usług komunalnych. - Co ważne, ta formuła pomocy mieszkaniowej jest realizowana na każdym szczeblu. Oddajemy mieszkania socjalne, komunalne, ale też właśnie mieszkania TBS-u dla tych, których dochód jest trochę większy. Decyzją pani prezydent zmniejszyliśmy też partycypację w TBS-ach z 15 do 10 procent. To jest kolejny ukłon w stronę młodych osób i całych rodzin, które czekają na swoje pierwsze mieszkania.

Zobacz film z otwarcia inwestycji

Finansowanie inwestycji przy Piotrowskiej

Koszt realizacji tej inwestycji to ok.7,8 mln zł brutto. Przedsięwzięcie zostało objęte dwoma rządowymi programami wsparcia budownictwa mieszkaniowego, w wyniku czego Gmina Miasta Gdańska uzyskała:

  • bezzwrotne wsparcie z Funduszu Dopłat w kwocie 6,3 mln zł
  • bezzwrotne wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości 450 tys. zł.

Pozostałe koszty zostały pokryte z budżetu Gminy w wysokości 1,4 mln zł oraz ze środków własnych Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

20240214_klucze-tbs-piotrkowska_023_949x633
We wszystkich lokalach są wykończone podłogi, stolarka drzwiowa oraz biały montaż, tj. wanny, umywalki, sedesy oraz zlewy kuchenne. Wszystkie wyposażone są w niezbędne instalacje i armatury
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Pod klucz: kafelki, wanny, kuchenki elektryczne

W nowym bloku znalazło się 30 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 1294,83 m2. Jest też 6 garaży, których łączna powierzchnia to 111,65 m2. W budynku zaprojektowano mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe, a każdy z lokali posiada komórkę lokatorską. Mieszkania wykonano w standardzie pozwalającym na zamieszkanie. We wszystkich lokalach są wykończone podłogi (wykładziny dywanowe, winylowe i gres), stolarka drzwiowa oraz biały montaż, tj. wanny, umywalki, sedesy oraz zlewy kuchenne. Wszystkie wyposażone są w niezbędne instalacje i armatury. Ściany w łazienkach wyłożono płytkami ceramicznymi, a w kuchniach zainstalowano kuchenki elektryczne. Budynek jest wyposażony w windę i podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Zanim odlecisz - wykonaj selfie z królem. Figura Zygmunta II Augusta na lotnisku

piotrkowska_62_fot_piotr_wittman_gdansk_11_
Przekazanie kluczy do własnego lokum. To zawsze bardzo wzruszająca chwila
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Nowi mieszkańcy już u siebie

Powstałe mieszkania, podobnie jak w pozostałych budynkach przy ul. Piotrkowskiej powiększą mieszkaniowy zasób gminy. Zamieszkają w nich najemcy Gdańskich Nieruchomości.

Do bloku przy ul. Piotrkowskiej 62 wprowadzą się rodziny, które oczekiwały na lokale zamienne, ponieważ budynki, w których mieszkali dotychczas, zostały przeznaczone do wykwaterowania, umieszczone na liście inwestycyjnej lub są w trakcie remontu. Jeden lokal przy Piotrkowskiej został przyznany beneficjentom projektu realizowanego przez Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, a jeszcze inne przypadły osobom oczekującym na przydział z listy komunalnej. Niektóre rodziny mogły liczyć na zamianę lokali ze względu na ich szczególne potrzeby. Dotyczy to osób z niepełnosprawnością czy w podeszłym wieku, które w nowej lokalizacji mogą korzystać z  różnych udogodnień, ułatwiających codzienne funkcjonowanie.

20240214_klucze-tbs-piotrkowska_045_949x633
Oddanie do użytku budynku przy Piotrkowskiej 62 kończy rozpoczętą w 2015 roku budowę całego osiedla. W ramach rozłożonej na etapy inwestycji powstało w sumie dziesięć budynków mieszkalnych, w których w znalazło się łącznie 475 mieszkań
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

GTBS po sąsiedzku  

Również przy ulicy Piotrkowskiej, swoją inwestycję realizuje Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Budowane tu osiedle docelowo obejmie 12 budynków mieszkalnych wielorodzinnych z 376 mieszkaniami na wynajem. W latach 2016-2020 zostało wybudowane 5 pierwszych budynków, w grudniu ubiegłego roku oddano 4 kolejne. W planach na rok 2024 jest rozpoczęcie budowy 2 budynków z 60 mieszkaniami oraz wykonanie projektu ostatniego budynku z 40 mieszkaniami, które zamkną całe osiedle.

(oprac. AK)

TV

Być mistrzem