Letnica. Kolejne nowe mieszkania w TBS Motława - 18 rodzin zamieszkało przy ulicy Niecałej 9

Towarzystwo Budownictwa Społecznego Motława zakończyło realizację inwestycji przy ul. Niecałej 9. W środę, 1 marca 2023 r., Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska wręczyła klucze czterem spośród 18 lokatorów, którzy wkrótce zamieszkają w nowych mieszkaniach. Inwestycja została realizowana w ramach programu dopłat do czynszu.
01.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta w średnim wieku, w płaszczu trzyma klucze i przekazuje je rodzinie z dzieckiem na ręku
Ważny moment przekazania kluczy do mieszkania
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Nowe mieszkania z TBS Motława w Letnicy

Nowoczesny blok przy ul. Niecałej 9 jest kolejnym, piątym już budynkiem Towarzystwa Budownictwa Społecznego Motława w Letnicy. Pierwsze cztery budynki zostały oddane do użytkowania w roku 2013. Wśród nich jest m.in. sąsiadujący z oddawanym, budynek przy ul. Szklana Huta 6. Letnica.

- Widzieliśmy mieszkanie, także mamy już pewien pomysł na to, jak je urządzimy - mówią młodzi rodzice z małym dzieckiem. - Jesteśmy na pewno podekscytowani, cieszymy się, bo tak jesteśmy przyszłościowo rozwojowi, tak jak widać. Jest już z nami nasza córeczka, więc cieszymy się, że też ona będzie miała swój pokoik i i my też będziemy mieć takie miejsce też dla siebie, więc bardzo jesteśmy zadowoleni.
Cieszymy się. Oby więcej takich inwestycji.

Przedszkole, żłobek, TBS, a może więcej zieleni - jak ma wyglądać rejon Starowiejskiej?  

- Letnica się zmienia. To dzieje się dzięki wielu inwestycjom publicznym, ale także prywatnym. Chociażby budynek dawnej szkoły, w którym dzisiaj ponownie uczą się dzieci, bo te dzielnice potrzebują także nowych usług społecznych – mówiła podczas uroczystości wręczania kluczy Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Ale gdyby nie ten impuls inwestycji publicznych, gdyby nie decyzja o budowie stadionu, budowie międzynarodowego centrum targowego, o budowie tunelu, ale także decyzja o rewitalizacji właśnie tej dzielnicy i budowie mieszkań, zarówno komunalnych, ale także tych prywatnych, deweloperskich, to Letnica z pewnością nie wyglądałaby tak jak dziś.

budynek nowoczesny, trzypięrotowy z balkonami i z klinkierem, obok parking dla aut
Nowy budynek TBS Motława w Letnicy zwraca uwagę swoim wyglądem
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Korzystne finansowanie

- Bardzo się cieszę, że staramy się jako miasto wykorzystywać wszystkie możliwe instrumenty finansowe do tego, żeby budować nowe mieszkania komunalne, a także mieszkania z dopłatą do czynszów. Jak ten budynek, w który jest finansowany z budżetu gminy w 19 procentach, a pozostałe to środki m.in. z Banku Gospodarstwa Krajowego. Staramy się czerpać z różnych funduszy i źródeł – podkreślała prezydent Gdańska.

Zobacz relację wideo:

Mieszkania przy ulicy Niecałej 9 powstały w ramach programu „Lokale przy z dopłatą do czynszu”. Jest on realizowany w Gdańsku po raz piąty i odbywa się dzięki połączeniu trzech rządowych programów. Pierwszym z nich jest program społecznego budownictwa czynszowego (SBC). Kolejny to program finansowego wsparcia tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem ze środków Funduszu Dopłat. Część środków pochodzi też z programu "Mieszkanie na Start". Projekt ten umożliwia pomoc państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania w formie dopłat do czynszu. Dzięki temu mieszkańcy nowej inwestycji mogą otrzymać dopłaty do czynszu, które pozwolą obniżyć stawkę czynszu przez 15 lat. Warto wspomnieć, że w dotychczas w formule dopłat do czynszu zostało zrealizowanych aż 7 inwestycji. Z tego wsparcia korzysta w Gdańsku prawie 60 rodzin z ponad 70 uprawnionych.

- Widzieliśmy mieszkanie, także mamy już pewien pomysł na to, jak je urządzimy - mówią młodzi rodzice z małym dzieckiem. - Jesteśmy na pewno podekscytowani, cieszymy się, bo tak jesteśmy przyszłościowo rozwojowi, tak jak widać. Jest już z nami nasza córeczka, więc cieszymy się, że też ona będzie miała swój pokoik i i my też będziemy mieć takie miejsce też dla siebie, więc bardzo jesteśmy zadowoleni.
Cieszymy się. Oby więcej takich inwestycji.

korytarz nowoczesny, ciemno-drewniane materiały wykończeniowe, szklane drzwi i ciemne skrzynki na listy
Korytarz wejściowy do nowego budynku przy ul. Niecałej 9
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Wartość inwestycji przy ul. Niecałej 9 wyniosła 6,6 mln zł brutto. Udział miasta wyniósł 1,26 ml zł brutto, czyli ok. 19 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Budynek został wybudowany przy współfinansowaniu:

  • ze środków Miasta (rzeczywisty udział ~1,26 mln zł),
  • z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat (~2,29 mln zł)
  • z bezzwrotnego wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (656 tys. zł)
  • partycypacji najemców
  • środków własnych TBS, w tym kredytu SBC (~1,5 mln zł)

TBS Motława przy ul. Niecałej - dużo wniosków

Inwestycja przy ul. Niecałej 9 cieszyła się dużym zainteresowaniem osób, które mieszkają lub podejmują prace na terenie Gdańska, a osiągany dochód przez ich gospodarstwa domowe pozwala na zawarcie umowy najmu lokalu z zasobu TBS. Do Urzędu Miejskiego w Gdańsku w ramach naboru do programu „Lokale przy ul. Niecałej 9 z dopłatą do czynszu” wpłynęło 57 wniosków. Spośród pozytywnie zakwalifikowanych do programu zostało wybranych kilkanaście rodzin, które, zgodnie z regulaminem programu, otrzymały największą liczbę punktów.

- Dziś przekazujemy klucze do nowych mieszkań w budynku, w którym mieszkać będzie łącznie 18 rodzin – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Wcześniej organizowaliśmy konkurs na przyszłych najemców w ramach programu dopłaty do czynszu. Cieszy to, że koszty użytkowania tych mieszkań będą naprawdę na możliwie najniższym poziomie, bo na tym nam właśnie najbardziej zależało, żeby młodym rodzinom zapewnić odpowiednie warunki mieszkaniowe za naprawdę przystępną cenę.

Warunkiem otrzymania mieszkania była wpłata tzw. kwoty partycypacji, która wynosiła 15 proc. kosztów budowy lokalu. Najemcy musieli też uiścić kaucję, której wysokość stanowi równowartość czynszu za 12 miesięcy.

W środę, 1 marca, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, wręczyła klucze do ostatnich, niezamieszkałych jeszcze, lokali przy ul. Niecałej 9. Tym samym, cztery kolejni lokatorzy będą mogli dołączyć do pozostałych rodzin, które swoje mieszkania odebrały nieco wcześniej. 

Mieszkania TBS Motława w standardzie pod klucz

W budynku Niecała 9 znajduje się 18 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 718,97 m2. Składają się na to lokale 2-3 pokojowe o metrażu od 33 m2 do 45 m2. Wszystkie mieszkania są wyremontowane i gotowe do zamieszkania. Do każdego z nich przypisana jest komórka lokatorska.

Lokale wykończone są w standardzie – pod klucz. Wszystkie wyposażone są w drzwi wewnętrzne, armaturę sanitarną oraz kuchenki elektryczne. Posadzka i ściany w łazienkach i aneksach kuchennych wyłożone są kaflami, natomiast na podłogach położone zostały panele. Budynek jest wyposażony w windę i podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.

pokój mieszklany jasny, z dużym oknem, podłogą z paneli i kaloroferem, całkowicie pusty bez mebli
W standardzie pod klucz wystarczy jedynie wstawić meble i można już mieszkać
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

TBS Motława - kolejne inwestycje

Inwestycja przy Niecałej 9 to nie jedyne przedsięwzięcie finalizowane w ostatnim czasie przez TBS Motława. W ubiegłym tygodniu ostatni mieszkańcy wprowadzili się do budynku przy ul. Piotrkowskiej 64.

W przyszłości powstanie tu jeszcze jeden budynek z 30 mieszkaniami (Piotrkowska 62). Została już podpisana umowa na roboty budowlane. Oddanie do użytkowania planowane jest na luty 2024 r.

Dobiega końca budowa kamienicy przy ul. Szczyglej 4 z 21 mieszkaniami, których łączna powierzchnia użytkowa to ponad 1000 m2.

Nowi mieszkańcy domu przy ul. Piotrkowskiej. 30 mieszkań zbudowanych w TBS Motława 

- Cieszy kolejna dobra informacja z zakresu polityki mieszkaniowej, bo w zeszłym tygodniu spotykaliśmy się na ul. Piotrkowskiej, gdzie przekazywaliśmy mieszkania w ramach TBS, a wczoraj pojawiła się informacja o pozyskaniu dofinansowania na kolejną inwestycję. 7 milionów uzyskaliśmy na inwestycję przy ul. Człuchowskiej, która również będzie realizowana przez naszą miejską spółkę TBS Motława - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Kolejną inwestycją TBS Motława jest, realizowana w ramach programu społecznego budownictwa czynszowego, budowa dwóch obiektów przy ul. Człuchowskiej 27 i 29. Znajdzie się tam 60 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni ponad 2,5 tys. m2.

We wtorek, 28 lutego, Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych, odebrał w Ministerstwie Rozwoju i Technologii symboliczny czek na kwotę przeszło 7 mln zł. Pochodzące z Funduszu Dopłat środki stanowią wsparcie właśnie dla inwestycji Człuchowska 27 i 29. W marcu gmina planuje złożyć dodatkowy wniosek do Krajowego Zasobu Nieruchomości o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości przeszło 2 mln. Również ta dotacja, jeżeli zostanie przyznana, wesprze realizacje budowy obiektów przy Człuchowskiej.

Zobacz galerię zdjęć z wręczenia kluczy przy ul. Niecałej


oprac. MW

 

TV

Tęczowy Marsz Równości przeszedł ulicami Gdańska.