Nowi mieszkańcy domu przy ul. Piotrkowskiej. 30 mieszkań zbudowanych w TBS Motława

Niemal wszystkie spośród 30 dostępnych mieszkań w budynku przy ul. Piotrkowskiej 64 są już zamieszkałe. W czwartek, 23 lutego Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska wręczyła klucze jednym z ostatnich, wprowadzających się tam lokatorów. Blok przy ul. Piotrkowskiej 64 jest dziewiątym, z dziesięciu zaplanowanych, budynków zrealizowanych przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego Motława w tej lokalizacji. W nowych lokalach mieszkają najemcy Gdańskich Nieruchomości.
23.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
blok wielokondygnacyjny, widać na nim adres ul. Piotrkowska 64
Nowy blok mieszkalny zbudowany przez TBS Motława
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

TBS Motława - nowe mieszkania, nowi mieszkańcy

Budynek przy ul. Piotrkowskiej 64 został oddany do użytku w styczniu. Przez ostatnie tygodnie do nowego obiektu systematycznie wprowadzali się kolejni mieszkańcy. 23 lutego Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska wręczyła klucze lokatorowi, który wkrótce zamieszka w tym bloku. Jego mieszkanie jest jednym z ostatnich w tym budynku, które dotąd nie zostało jeszcze zasiedlone. Wszystkie znajdujące się tam mieszkania są już rozdysponowane. Otrzymały je rodziny, które oczekiwały na lokale zamienne, ponieważ budynki, w których mieszkali dotychczas, zostały przeznaczone do wykwaterowania, umieszczone na liście inwestycyjnej lub są w trakcie remontu.

Jaki ma być Gdańsk w 2030? To zależy od każdego z nas. Weź udział w dyskusji i warsztatach 

- Wiem, że już większa część z tych 30 mieszkań ma swoich gospodarzy i mam nadzieję, że będzie się tu dobrze mieszkać – mówiła podczas spotkania prezydent Aleksandra Dulkiewicz - Dwa gdańskie TBSy, a do tego Gdańska Infrastruktura Społeczna, to podmioty, które zajmują się budową mieszkań dla osób, które w inny sposób nie są w stanie ich nabyć. Bardzo się cieszę, że TBS Motława, w ciągu tej kadencji liczonej od października 2018 roku, wybudował niemal 400 mieszkań dla gdańskich rodzin. Duża część tych inwestycji realizowana jest tutaj na Ujeścisku. Kiedyś wydawało się, że to jest koniec świata, ale dzisiaj dzięki rozwojowi inwestycji, takich jak linia tramwajowa, czy oddany niedawno łącznik ulicy Piotrkowskiej z ulicą Lawendowe Wzgórze, poprawia się tutaj komfort życia – podkreślała Aleksandra Dulkiewicz.

Zobacz relację wideo:

Część lokali przy Piotrkowskiej została przyznana beneficjentom projektów taki jak Centrum Treningu Umiejętności Społecznych oraz Sitowie, a jeszcze inne przypadły osobom oczekującym na przydział z listy komunalnej. Niektóre rodziny mogły liczyć na zamianę lokali ze względu na ich szczególne potrzeby. Dotyczy to osób z niepełnosprawnością czy w podeszłym wieku, które w nowej lokalizacji mogą korzystać z różnych udogodnień, ułatwiających codzienne funkcjonowanie.

kobieta w średnim wieku wręcza klucz na świeżym powietrzu młodemu mężczyźnie w kurtce zimowej z kapturem na głowie
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręcza klucz do mieszkania nowemu lokatorowi
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Mieszkania TBS Motława "pod klucz"

W budynku przy Piotrkowskiej 64 znajduje się 30 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 1301,25 m2 i 6 garaży, których łączna powierzchnia to 112,7 m2 . W budynku zaprojektowano mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe o metrażu od 31 m2 do 50 m2 . Każde mieszkanie posiada komórkę lokatorską.

Lokale wykończone są w standardzie – "pod klucz". Wszystkie wyposażone są w drzwi wewnętrzne, armaturę sanitarną oraz kuchenki elektryczne. Posadzka i ściany w łazienkach i aneksach kuchennych wyłożone są kaflami, natomiast podłogi w pokojach pokryte są wykładziną. Budynek jest wyposażony w windę i podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.

- Ta inwestycja jest przykładem bardzo dobrej współpracy, nie tylko w samym urzędzie z naszymi miejskimi spółkami, ale również z organizacjami pozarządowymi i to będziemy podkreślali na każdym kroku - mówił Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Budynek, powstał przy zaangażowaniu miasta tylko i wyłącznie w wysokości 1 300 000 zł. To pokazuje, że potrafimy realizować tego typu inwestycje na wielu poziomach. Jesteśmy dumni, że Gdańsk jest też przykładem dla innych miast w Polsce.

Koszt robót budowlanych to ok. 8,5 mln zł brutto. Budynek został wybudowany przy współfinansowaniu:

ze środków Miasta (rzeczywisty udział ~1,37 mln zł),
z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat (~5,84 mln zł)
z bezzwrotnego wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (850 tys. zł)
środków własnych TBS (~430 tys. zł)

- To dziewiąty z kolei budynek, z dziesięciu zaplanowanych w ramach tej inwestycji. Cieszymy się radością wszystkich tych, którzy otrzymują klucze do swoich upragnionych mieszkań – mówił Tadeusz Mękal, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego Motława.

W planach dalsze inwestycje TBS Motława

W ramach osiedla przy ul. Piotrkowskiej powstanie jeszcze jeden budynek z 30 mieszkaniami (Piotrkowska 62). Została już podpisana umowa na roboty budowlane. Oddanie do użytkowania planowane jest na luty 2024 r. Warto dodać, że dla terenu pomiędzy osiedlem przy ul. Piotrkowskiej i pętlą tramwajową Ujeścisko trwają prace projektowe. W przyszłości na sąsiednim osiedlu może powstać 9 budynków mieszkalnych z ponad 450 mieszkaniami. Towarzystwo budownictwa Społecznego Motława w najbliższym czasie odda do użytku budynek przy ul. Niecałej 9 z 18 mieszkaniami o łącznej powierzchni użytkowej przekraczającej 700 m2 . Dobiega też końca budowa kamienicy przy ul. Szczyglej 4 z 21 mieszkaniami, których łączna powierzchnia użytkowa to ponad 1000 m2 .

mężczyzna w średnim wieku w płaszczu stoi w pokoju obok kobieta i duże dzieci, ana ścianie telewizor
Do większości mieszkań w bloku przy ul. Piotrkowskiej 64 lokatorzy już zdążyli się wprowadzić Nz. (po lewej) zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kryszewski z wizytą u mieszkańców
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Również przy ulicy Piotrkowskiej, swoją inwestycję realizuję Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Docelowo osiedle obejmie 11 budynków mieszkalnych wielorodzinnych z 336 mieszkaniami na wynajem. W latach 2016-2020 zostało wybudowane 5 pierwszych budynków, a obecnie realizowane są 4 kolejne. Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie budowy 2 budynków z 60 mieszkaniami, które zamkną osiedle.

Również w tym roku rozpocznie się inwestycja realizowana przez Gdańską Infrastrukturę Społeczną w ramach projektu Gdańskiego Programu Mieszkalnictwa Społecznego dla osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Chodzi o budynki przy ul. Ogińskiego. W ramach tego przedsięwzięcia planowane jest powstanie łącznie 58 lokali, w tym 25 lokali ze wsparciem oraz 33 komunalnych. Powstające budynki będą wyposażone w szereg udogodnień, które znacząco ułatwią funkcjonowanie osobom ze szczególnymi potrzebami.

 

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta