Zazieleniamy Gdańsk! Nowe 250 drzew pojawi się w mieście

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczął się cykl nasadzeń drzew. Tym razem posadzonych zostanie 250 egzemplarzy różnych gatunków – głównie w ramach realizacji projektów z Budżetu Obywatelskiego. Drzewa zagoszczą m.in. przy ul. Wita Stwosza, przy ul. Cienistej oraz w Letnicy. Pierwsze drzewa zostały zasadzone przez Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska przy ul. Pomorskiej.
21.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kobieta z łopatą
W pierwszy dzień wiosny, 21 marca, w sadzeniu drzew udział wzięła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (na zdjęciu)
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Sadzenie drzew jest kluczowym krokiem w kierunku walki ze zmianami klimatycznymi, poprawy jakości powietrza oraz tworzenia przyjaznych przestrzeni w mieście. Wiedzą o tym mieszkańcy, którzy oddają swoje głosy na zielone projekty w ramach kolejnych edycji Budżetu Obywatelskiego.

- Sadzimy dziś drzewa w ramach zwycięskiego projektu w Zielonym Budżecie Obywatelskim 2024 „Sadzimy drzewa w dzielnicy”. Łącznie na terenie dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia posadzonych będzie niespełna 40 nowych drzew, a w całym Gdańsku przybędzie ich ponad 250 - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dzisiaj na sesji Rady Miasta głosować będziemy nad przekazaniem dodatkowych środków na zazielenienie centrum miasta, gdzie od Zieleniaka do okolic Komendy Wojewódzkiej Policji pojawią się nowe nasadzenia, nowe drzewa i krzewy.

Dwóch mężczyzn niesie sadzonkę drzewa
Dzięki nasadzeniem, w samej dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia pojawi się blisko 40 nowych drzew
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Głosujący w ramach Budżetu Obywatelskiego zdecydowali o wzbogaceniu drzewostanu w następujących lokalizacjach:

  • przy al. Sikorskiego oraz ul. Cienistej w ramach projektu „Zielony Chełm – drzewa wzdłuż al. Sikorskiego i ul. Cienistej” – 22 lipy drobnolistne i 14 dębów szypułkowych,
  • przy ul. Pomorskiej w ramach projektu „Sadzimy drzewa w dzielnicy” – 21 lip drobnolistnych i 7 kasztanowców czerwonych,
  • wzdłuż ul. Wita Stwosza w ramach projektu „Drzewa przy Wita Stwosza” – 16 klonów pospolitych,
  • w dzielnicy Letnica w ramach projektu „Przywrócenie terenów zielonych Letnicy” – 12 klonów czerwonych,
  • przy ul. Chłopskiej w ramach projektu „Sadzimy drzewa w dzielnicy” – 8 robinii akacjowych,
  • przy ul. Wilanowskiej w ramach projektu „Dzielnica Chełm, zagospodarowanie pasów zieleni przyulicznej” – 3 klony pospolite,
  • przy ul. Szyprów w ramach projektu „Sadzimy drzewa w dzielnicy” – 3 jarzęby pospolite.

Więcej zieleni w całym mieście

Zazieleni się również Łąka Maternusa, gdzie przybędzie 41 drzew. Tu królować będzie różnorodność. Pojawią się bowiem zarówno lipy holenderskie, klony pospolite czy klony czerwone, jak i robinie akacjowe oraz graby pospolite. Gatunki zostały dobrane z rozmysłem, by jak najlepiej zaaklimatyzowały się w warunkach miejskich.

- Tylko minionej jesieni posadziliśmy 600 nowych drzew. Warto pamiętać, że każdorazowo przy nasadzeniach Wykonawca oprócz ich zrealizowania jest zobligowany do regularnego podlewania, które ułatwia roślinom aklimatyzację - mówi Piotr Kryszewski zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - W miniony weekend posadziliśmy wspólnie kolejny mikrolas, a w najbliższą sobotę odbędzie się już trzecie takie wydarzenie. Serdecznie zapraszamy także do wspólnej akcji sadzenia blisko 2000 drzew na Górkach Zachodnich w najbliższy poniedziałek.

zdjęcie grupowe
Prezydent Aleksandrę Dulkiewicz w sadzeniu drzew wspierali m.in. zastępca prezydent Piotr Kryszewski oraz gdańscy radni: Łukasz Bejm, Anna Golędzinowska, Jan Perucki, Karol Ważny
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Szczegóły dotyczące akcji sadzenia mikrolasu dostępne są na stronie internetowej Zakładu Utylizacyjnego, natomiast poniedziałkowe nasadzenia opisane są na stronie Fundacji One More Tree.

Nowe drzewa zostaną również posadzone w ramach kompensacji przyrodniczej. Będą to głównie lipy drobnolistne, ale też klony, jarzęby czy kasztanowce. Nowe nasadzenia w ramach kompensacji będą rosły m.in. na Podwalu Podmiejskim, przy ul. 3 Maja, przy ul. Kaplicznej, ul. Pomorskiej, ul. Strajku Dokerów czy ul. Kwietnej.

Zielony salon Śródmieścia

Podczas sesji Rady Miasta Gdańska w czwartek, 21 marca radni przegłosowali uchwałę, dzięki której do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni przekazanych zostanie 500 tysięcy złotych na zazielenienie ścisłego centrum Gdańska.

- Radni Koalicji Obywatelskiej zaproponowali odtworzenie zielonego salonu Śródmieścia od Zieleniaka w kierunku ulicy Okopowej. Mieliśmy świadomość, że to jest arcytrudne zadanie, z uwagi na teren wymagający nie tylko odpowiedniego projektu i rozpoznania inżynierskiego, ale również konserwatorskiego - mówiła Anna Golędzinowska, Radna Miasta Gdańska. - Pierwszy etap zakłada posadzenie 11 okazałych grabów, ponadto 200 cisów i prawie 2000 krzewów. Pamiętajmy, że z jednej strony jest to powrót do tradycji zieleni w tej ważnej przestrzeni publicznej, ale z drugiej strony to lepszy mikroklimat dla pieszych i większa retencja wody.

Pierwsze efekty prac przy zazielenianiu salonu Śródmieścia będzie można obserwować na przełomie kwietnia i maja.

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy